Newsletter

Pleszew: „Rocznik Pleszewski” wydawany od ponad 20 lat

16.03.2022, 10:26aktualizacja: 16.03.2022, 10:27

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

Fot. (Muzeum Regionalne w Pleszewie): „Rocznik Pleszewski” ukazuje się nieprzerwanie od ponad 20 lat
Fot. (Muzeum Regionalne w Pleszewie): „Rocznik Pleszewski” ukazuje się nieprzerwanie od ponad 20 lat
Ukazał się 22. numer „Rocznika Pleszewskiego”. Wydawnictwo prezentuje ciekawostki historyczne dotyczące regionu w formie artykułów. Ich autorami są zarówno naukowcy, jak i lokalni obserwatorzy życia społecznego.

„Rocznik Pleszewski 2021” to już 22 numer wydawnictwa, który prezentuje zarówno bogatą – często nieznaną historię Pleszewa i okolic, ale i bieżące – ważne dla życia mieszkańców – wydarzenia. Tradycyjnie rocznik podzielony jest na kilka części. Pierwsza z nich to Kalendarium, gdzie na kilkudziesięciu stronach w telegraficznym skrócie zawarte są najważniejsze wydarzenia z życia miasta minionego roku. Kolejny dział to Miasto i Gmina w liczbach, gdzie czytelnicy znajdą m.in. statystyki dotyczące urodzeń czy liczby mieszkańców. Jest także część poświęcona osobom, które otrzymały odznaczenia i wyróżnienia. Najbardziej obszerny dział to artykuły napisane przez badaczy, naukowców, ale i samych mieszkańców, którzy są bacznymi obserwatorami i dokumentalistami życia społecznego i historii regionu.

Pośród dziesięciu artykułów zajdziemy choćby ciekawostki o kowalach działających na terenie Pleszewa i powiatu w okresie II Rzeczpospolitej, sylwetkę Bronisława Tomaszewskiego – żołnierza powojennego podziemia czy losy zabytków z kolekcji Czartoryskich i Działyńskich z zamku w Gołuchowie – Przez ponad 20 lat nieprzerwanego wydawania rocznika udało się stworzyć ponad 350 artykułów, które napisało 208 autorów. Zadrukowaliśmy ponad 4,5 tys. stron informacjami o Pleszewie i okolicach. To bogate źródło wiedzy historycznej – mówi z dumą Adam Staszak, dyrektor Muzeum Regionalnego w Pleszewie, które wydaje rocznik.

Nad każdy numerem „Rocznika Pleszewskiego” czuwa zespół redakcyjny, w skład którego wchodzą: Anna Bogacz – rzecznik Urzędu Miasta i Gminy w Pleszewie, Zuzanna Musielak-Rybak – dyrektor pleszewskiej biblioteki, Adam Staszak – dyrektor Muzeum Regionalnego oraz Katarzyna Rutkowska i Witold Hajdasz – pracownicy muzeum. 

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
POBIERZ ZDJĘCIA I MATERIAŁY GRAFICZNE
Zdjęcia i materiały graficzne do bezpłatnego wykorzystania wyłącznie z treścią niniejszej informacji
Data publikacji 16.03.2022, 10:26
Źródło informacji UMiG Pleszew
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ