Newsletter

Przełomowy Kongres

27.10.2014, 14:57aktualizacja: 27.10.2014, 14:57

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

X Kongres Obywatelski 3
X Kongres Obywatelski 3
"Polska jutra. Jak rozwinąć nasze skrzydła?" - pod takim hasłem odbył się w sobotę 25 października IX Kongres Obywatelski. 1000 osób z ponad 200 miejscowości z całej Polski spotkało się na Politechnice Warszawskiej, by dyskutować o przyszłości Polski. Wśród panelistów znaleźli się przedstawiciele organizacji pozarządowych, biznesu, ludzie nauki i kultury, dziennikarze oraz politycy.

"Tegoroczny Kongres był przełomowy z wielu względów. Po raz pierwszy w dziesięcioletniej historii naszych spotkań najliczniejszą grupę wśród uczestników stanowiły osoby w młodym wieku (18 - 34 lat), a ich energię i optymizm wyczuwało się podczas dyskusji. Pobity został także rekord ilości miejsc, z których przyjechali uczestnicy Kongresu - w sumie 204 miejscowości z całej Polski. W spotkaniu - wyjątkowo - wzięli udział także Polacy z różnych stron świata, między innymi z Doliny Krzemowej, Londynu, Helsinek czy Hagi" - mówi dr Jan Szomburg, inicjator i organizator spotkania.

Motywem przewodnim tegorocznego Kongresu był "Narodowy Coaching", czyli wzajemne uczenie się oraz zachęcanie się do refleksji i działania na rzecz dobra wspólnego. Termin ukuty przez organizatorów dotyczy przemian postaw, sposobów myślenia i wzorców działania Polaków. Zmiany te są niezbędne, by Polacy potrafili wspólnie działać i razem rozwijać skrzydła.

Wśród mówców Kongresu Obywatelskiego znaleźli się między innymi prof. Jerzy Buzek, Monika Kuszyńska, Łukasz Grass, Mateusz Morawiecki oraz Janusz Piechociński, którzy podkreślali, że wielkim zasobem Polaków - zarówno w wymiarze indywidualnym, jak i zbiorowym - jest energia. Polacy są "młodym", dynamicznym, mobilnym i szybko dostosowującym się społeczeństwem. To, co należy zrobić to wyzwolić tę energię i nadać jej pozytywny wymiar, tworząc - na co zwrócił uwagę dr Paweł Fortuna - polską normę pozytywności. Aby to się udało, Polacy powinni nauczyć się otwierać się na drugiego człowieka, rozwiązywać konflikty z poszanowaniem własnej godności, budować na wspólnych pasjach.

W ramach sesji plenarnych oraz siedmiu sesji tematycznych uczestnicy dyskutowali o tym, jak uczynić Polskę lepszym miejscem do pracy, życia i rozwoju. Co trzeba zrobić? Rozwiązanie wydaje się proste. Należy częściej się spotykać i poznawać się wzajemnie, by lepiej zrozumieć swoje motywy, odczucia i sposoby myślenia. Dzięki temu łatwiej jest budować prawdziwe pomosty między różnymi Polakami. Warto też tworzyć przestrzenie publiczne, sprzyjające budowaniu relacji międzyludzkich i pozwalające na bycie razem.

Podczas Kongresu o rozwoju kompetencji osobowych i społecznych dyskutowano także sektorowo: w środowisku sądowniczym (np. poprzez naukę rozwiązywania sporów poza salą sądową i otwarcie sądów na potrzeby obywateli) oraz gospodarczym (np. poprzez współpracę czempionów i małych przedsiębiorstw w wejściu na rynki zagraniczne).

To, co stanowi największą wartość Kongresu Obywatelskiego to samo spotkanie - zarówno w sensie fizycznym, jak i mentalnym - różnych środowisk, poglądów, idei w atmosferze otwartości, optymizmu, zaufania i wiary w potencjał ludzi. To jedyne wydarzenie w Polsce, na którym każdy obywatel ma możliwość wypowiedzi przed bardzo zróżnicowanym audytorium.

Debata pokongresowa będzie kontynuowana we współpracy z największymi polskimi mediami. Miejscem prezentowania wniosków będą łamy partnerów medialnych Kongresu Obywatelskiego - "Rzeczpospolita", blog www.obywatelski.natemat.pl oraz publikacje książkowe zawierające rekomendacje płynące z poszczególnych dyskusji. Organizatorzy chcą tworzyć więcej przestrzeni dla autocouchingu Polaków, czyli wzajemnego uczenia się, inspirowania i dojrzewania - także między kolejnymi Kongresami.

Organizatorzy już teraz zapraszają do przysyłania propozycji tematów oraz pomysłów na jubileuszowy - dziesiąty - Kongres Obywatelski, który odbędzie się w październiku 2015 r., pod adres: kongres@ibngr.pl.

Organizatorem Kongresów Obywatelskich jest Instytut Badań nad Gospodarką Rynkową. W tym roku odbył się VII Pomorski Kongres Obywatelski oraz IX Ogólnopolski Kongres Obywatelski w Warszawie.

Kongres Obywatelski to długofalowy projekt, którego celem jest uczynienie z Polski lepszego miejsca do pracy i życia. Chcemy to czynić poprzez autorefleksję, spotkania, wymianę dobrej energii i budowanie polskiego RAZEM w duchu wzajemnego szacunku i uznania. Chcemy być RAZEM, pomimo tego, że pochodzimy z różnych miejscowości i działamy w różnych branżach i środowiskach. Mamy często odmienne poglądy i reprezentujemy wszystkie pokolenia. Łączy nas to, że Polska nie jest nam obojętna - wspólnie "wyprzedzamy przyszłość" i zastanawiamy się nad naszym rozwojem.

KONTAKT:

Magdalena Iwanowska

tel. (58) 524-49-56

tel. kom. 609-316-348

magdalena.iwanowska@ibngr.pl

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
POBIERZ ZDJĘCIA I MATERIAŁY GRAFICZNE
Zdjęcia i materiały graficzne do bezpłatnego wykorzystania wyłącznie z treścią niniejszej informacji
Data publikacji 27.10.2014, 14:57
Źródło informacji Instytut Badań nad Gospodarka Rynkową
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ

Pozostałe z kategorii