Pobierz materiał i Publikuj za darmo
Będzie to pierwsza publiczna odsłona projektu artystki pod tytułem „Let's watch humans die..." z 2020 roku. Projekt był serią fotografii, przedstawiających te same zwierzęta w roli obserwatorów katastrof stworzonych przez współczesne, konsumpcyjne społeczeństwo w różnych miejscach w całej Polsce. Rzeźby były również prezentowane w Centrum Rzeźby Polskiej w Orońsku jako „wystawa, której nikt nie zobaczy" w trakcie trwania pandemii.
„Tworząc te rzeźby, myślałam o relacji międzygatunkowej oraz o wpływie naszych egocentrycznych, krótkowzrocznych działań na otoczenie i środowisko. Od początku wiedziałam, że będą na nas patrzyły z góry - milczący świadkowie sądu ostatecznego, pod który na własne życzenie zostajemy poddani - mówi artystka. - Praca koncepcyjna przekształciła się w multidyscyplinarny projekt rzeźbiarsko-fotograficzny >>Let's watch humans die<< będący opowieścią o wędrówce trójki zwierząt po Polsce. Wraz z Igorem Haloszką, Michałem Szymelem, Andrzejem Skowronem, Maciejem Domagalskim i Pawłem Sudołem dokumentowaliśmy przykre skutki ludzkiej działalności”.
Wystawa „let’s watch”
Artystka Ida Karkoszka oraz kurator wystawy Paweł Brylski tym razem zainstalują rzeźby w hotelowym lobby, w centrum stolicy. Na wystawę w warszawskim hotelu Marriott składają się autorskie odlewy rzeźb w aluminium i w brązie, rzeźby z żywicy akrylowej, prace video oraz fotografie będące zapisem rocznej wędrówki artystki i jej rzeźb po miejscach naznaczonych destrukcyjnym działaniem człowieka.
„Tytuł wystawy brzmi jak zaproszenie do oglądania rzeźb, ale to one obserwują i oceniają. Odwrócenie ról to jeden ze środków artystycznych stosowanych przez Idę Karkoszkę do ożywienia odczuwania i myślenia w świecie cierpiącym na kryzys empatii i wyobraźni - mówi Paweł Brylski, kurator wystawy. - Do rzeźb Idy Karkoszki pasują słowa >>szlachetna prostota i spokojna wielkość<<, którymi Johann Joachim Winckelmann określał sztukę antyczną w środku nadpobudliwego estetycznie baroku. Dla Idy Karkoszki rozwiązywanie problemów rzeźbiarskich i podejmowanie wyborów estetycznych nie jest celem samym w sobie, to jedynie środki do osiągnięcia celu, który wyznacza sobie poza polem sztuki”.
Organizatorzy o współpracy
Iwona Staroszczyk z Galerii Limited Edition wyraziła swoją wdzięczność wobec Hotelu Marriott za otwartość i zrozumienie dla projektu “Let’s watch” Idy Karkoszki: „W porównaniu z innymi instytucjami, z którymi prowadziłam rozmowy o współpracy, Hotel Marriott okazał się być absolutnie bezkonkurencyjnym. Z kolei rzeźby prezentowane na wystawie z powodzeniem odnajdują się w każdym otoczeniu, czy to dach, czy lobby 5-gwiazdkowego hotelu, czy wysypisko śmieci, bo są obiektywnie dobre. Stąd wybór padł na Karkoszkę”.
„Zdecydowałem się na współpracę z Galerią Limited Edition, ponieważ chciałbym, aby Hotel Marriott nie był postrzegany tylko jako zwykły hotel ale także miejsce, w którym można prezentować i promować polskich artystów - mówi Darek Oleksiak, Managing Director Warsaw Marriott Hotel - pomysł umieszczenia rzeźby pani Karkoszki na dachu hotelu był na tyle oryginalny, że zwyczajnie nie mogłem odmówić”.
Prace rzeźbiarki były pokazywane między innymi w Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie, Centrum Rzeźby Polskiej w Orońsku, Studio Cannaregio w Wenecji oraz w Centrum Marka Rothko w Daugavpils. Jej prace znajdują się w kolekcji British Museum.
Wernisaż
26 października 2023, godzina 18:30, Lobby Warsaw Marriott Hotel online na https://limitededition.pl/ .
Źródło informacji: Galeria Sztuki Limited Edition i Warsaw Marriott Hotel
Pobierz materiał i Publikuj za darmo
bezpośredni link do materiału
POBIERZ ZDJĘCIA I MATERIAŁY GRAFICZNE
Zdjęcia i materiały graficzne do bezpłatnego wykorzystania wyłącznie z treścią niniejszej informacji
Data publikacji | 17.10.2023, 10:55 |
Źródło informacji | Galeria Sztuki Limited Edition i Warsaw Marriott Hotel |
Zastrzeżenie | Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media. |
Newsletter
Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.
ZAPISZ SIĘPozostałe z kategorii
-
„Played, Worn & Torn Auction” od Julien's powraca do miasta muzyki z legendarną aukcją 20-21 listopada 2024 r.
- 19.11.2024, 15:10
- Kategoria: Biznes i finanse
- Źródło: PR Newswire
-
Image
Saudyjska Komisja Filmowa uroczyście zamyka drugą edycję Konferencji Krytyki Filmowej
- 15.11.2024, 09:08
- Kategoria: Ludzie i kultura
- Źródło: Business Wire
-
Image
Te nietypowe znaleziska z lumpeksów zaskoczyły wszystkich
Branża tekstylna stoi w obliczu poważnych wyzwań środowiskowych. Szacuje się, że co roku produkuje się 100 miliardów sztuk odzieży, z czego ogromna część nigdy nie trafia do konsumentów lub jest noszona tylko kilka razy [1]. W ten sposób 92 miliony ton ubrań trafia każdego roku na wysypiska, tworząc toksyczne hałdy na pustyniach czy terenach wiejskich, przyczyniając się do rozwoju zjawiska zwanego „fast fashion”. To ilość, która mogłaby wypełnić… 1,5 miliona ciężarówek.- 14.11.2024, 08:00
- Kategoria: Ludzie i kultura
- Źródło: Semcore Sp. z o.o.