Newsletter

Sikorski w TOK FM: Powrót do formatu genewskiego to dobra inicjatywa. Trzeba wrócić do rozmów (komunikat)

06.08.2014, 20:23aktualizacja: 06.08.2014, 20:23

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

- MSZ informuje:

– Nikt nie ma prawa do ustanowienia misji pokojowych na terenie obcych państw bez zgody tych państw lub bez zgody Rady Bezpieczeństwa Narodów Zjednoczonych, a wiadomo, że takiej zgody nie będzie – zaznaczył minister Radosław Sikorski zapytany w radio TOK FM o zagrożenie interwencją rosyjską na Ukrainie. Tymczasem, jak zwrócił uwagę szef polskiego MSZ, oddziały rosyjskie „są bardzo blisko granicy i ma miejsce duże nasycenie nowoczesnym sprzętem, którego część jest przekazywana separatystom”.

– To byłaby fatalna decyzja przede wszystkim dla Ukrainy, ale także i dla samej Rosji, bo zamiast wycofania się z wsparcia dla separatystów stanowiłaby utworzenie największego zamrożonego konfliktu w przestrzeni postsowieckiej, wielokrotnie większego od Naddniestrza, Górskiego Karabachu, Osetii czy Abchazji – mówił minister Radosław Sikorski w wywiadzie dla TOK FM. – Nikt nie uwierzy w żadną misję pokojową, niezależnie od tego, jaki kolor będą miały rosyjskie czołgi – oświadczył minister Radosław Sikorski. – Minister Ławrow wspomniał o powrocie do formatu genewskiego, czyli Ukraina-Rosja-Stany Zjednoczone-Unia Europejska. Uważam, że to dobra inicjatywa. To jest grupa, w której wszyscy interesariusze są reprezentowani, i w której można dokonać pewnych wiążących ustaleń. Ale w czymś takim Ukraina musi chcieć wziąć udział, a gdy nastąpi wejście obcych wojsk, to – podejrzewam – Ukraina nie będzie skora do rozmów – argumentował Radosław Sikorski.

– Geniusz to wiedzieć, gdzie się zatrzymać. Ale nie zatrzymano się. Dlatego teraz sytuacja jest skrajnie trudna. Danie partnerowi możliwości wyjścia z twarzą to dobra zasada, ale druga zasada to też nie nagradzanie za agresję. Tu nie potrzebne są żadne tajne porozumienia – tu wystarczy jawne porozumienie w Genewie, tylko trzeba wrócić do rozmów – uważa szef polskiej dyplomacji. Zapytany o działania na rzecz rozwiązania konfliktu, minister podkreślił, że jest z „kolegami unijnymi i nie tylko cały czas w kontakcie” oraz zwrócił uwagę, że „po spotkaniu w Normandii prezydenci i premierzy kilku krajów wzięli na siebie to brzemię negocjacji, nawet było jedno spotkanie w Berlinie”. – Ale widzimy, że niestety sukcesu nie ma. Dlatego powrót do formuły genewskiej byłby lepszy – ocenił szef MSZ.

Rozmowę poświęcono także polityce europejskiej. Minister Sikorski zaznaczył, że zawsze będzie ona „polityką wypadkową krajów członkowskich” UE. – Pytanie czy szefowie rządów naprawdę chcą aktywnej europejskiej dyplomacji. Niektórzy mają złudzenie, że to oni powinni ją prowadzić, tylko praktyka jest taka, że nie mają na to czasu – mówił minister zwracając przy tym uwagę, że obecnie „wokół Europy zrobiło się naprawdę niebezpiecznie”. Minister wymienił tu nie tylko wschód, ale i południe: Mali, Czad, Libię, Egipt, Liban, Strefę Gazy, Irak, Kaukaz.

– To jest decyzja i gra na szczeblu szefów rządów – powiedział minister Sikorski zapytany z kolei o kandydaturę na szefa unijnej dyplomacji. – Jest pytanie czy chcemy prawdziwej polityki zagranicznej i czy chcemy przywództwa europejskiego – zaznaczył też w tym kontekście. – Tak jak poprzednio doprowadziliśmy do wyboru na komisarza ds. budżetu Janusza Lewandowskiego, i okazało się to absolutnie kluczowe dla uzyskania dla Polski największego sukcesu finansowego w historii UE, tak teraz proszę pozwolić nam poprowadzić naszą taktykę negocjacyjną – powiedział minister.

UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi wyłączną i pełną odpowiedzialność za jego treść.(PAP)

kom/ kfk/

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
Data publikacji 06.08.2014, 20:23
Źródło informacji PAP
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ

Pozostałe z kategorii