Pobierz materiał i Publikuj za darmo

- Odeszła legenda polskiego boksu - Stanisław Szado. Był młodzieżowym i dorosłym reprezentantem Polski. W swojej karierze zdobył trzy brązowe medale mistrzostw kraju. O tytuły rywalizował z największymi ikonami polskiego i światowego bosku. W ringu stoczył 246 walk. Zyskał miano: "Twardy jak skała". Walcząc w barwach „Stali” przez 18 lat nigdy nie ugiął się przed rywalem. Jego celne ciosy pamiętali przez długie lata wielcy mistrzowie polskiego boksu. Rodzinie i bliskim składam wyrazy współczucia – wspomina Lucjusz Nadbereżny Prezydent Miasta Stalowej Woli.
Stanisław Szado, urodzony 22 października 1941 roku w Pysznicy, przez 18 lat reprezentował barwy „Stali” Stalowa Wola, tworząc historię polskiego boksu. Jego kariera, pełna sukcesów, wyzwań i poświęcenia, jest inspiracją dla pokoleń sportowców.
Był leworęcznym pięściarzem, znanym z wytrwałości i umiejętności „zamęczania” rywala w ringu. Dzięki doskonałemu przygotowaniu i determinacji w końcowych fazach walki potrafił osiągać zdecydowaną przewagę. Stoczył 246 walk, zdobywając dla „Stali” Stalowa Wola najwięcej punktów indywidualnych w historii klubu. Wielokrotnie zostawał mistrzem okręgu rzeszowskiego i trzykrotnie sięgał po brązowy medal Mistrzostw Polski (1961, 1962, 1964).
Przygoda Stanisława Szado z boksem zaczęła się, gdy jako 17-letni chłopak zafascynował się zwycięstwem stalowowolskiego boksera Mariana Ariana nad mistrzem Polski, co zobaczył na żywo w rozgrywkach „Stali” z „Hutnikiem” Nowa Huta. Zmotywowany sukcesem rodaków, rozpoczął treningi pod okiem trenera Ludwika Algierda, z czasem stając się jego równorzędnym partnerem w ringu.
Szado debiutował na I-ligowym ringu w 1960 roku, w meczu przeciwko „Gwardii” Łódź, pokonując rywala przed czasem. Od tamtej pory był jednym z filarów „Stali”, regularnie dostarczając punktów drużynie. W latach 60. znalazł się w kadrze olimpijskiej Polski i rywalizował z najlepszymi pięściarzami, takimi jak Józef Grudzień, Leszek Drogosz, czy Jerzy Kulej.
Chociaż Stanisław Szado nie odnosił największych triumfów na arenie międzynarodowej, jego pojedynki zapisały się w historii polskiego boksu. Był równorzędnym rywalem dla największych gwiazd, takich jak Jerzy Kulej, z którym stoczył trzy emocjonujące walki. Wielokrotnie brakowało mu szczęścia – w decydujących starciach o medale trafiał na przyszłych mistrzów, co uniemożliwiło mu wspięcie się na najwyższe podium.
Dzięki swojej ambicji, pracowitości i waleczności, Stanisław Szado stał się ikoną stalowowolskiego sportu. Był wzorem dla młodszych pokoleń, a jego życie i dokonania przypominają, że sukces to efekt ciężkiej pracy, wytrwałości i niezłomnego ducha.
Stanisław Szado odszedł, ale jego dziedzictwo pozostanie na zawsze w sercach mieszkańców Stalowej Woli i wszystkich, którzy mieli zaszczyt oglądać go w ringu. Niech spoczywa w pokoju.
Ceremonia pogrzebowa odbędzie się 2 stycznia 2025 roku o godzinie 12:00 w Domu Pogrzebowym na Cmentarzu Komunalnym w Stalowej Woli, gdzie zostanie pochowany.
Pobierz materiał i Publikuj za darmo
bezpośredni link do materiału
POBIERZ ZDJĘCIA I MATERIAŁY GRAFICZNE
Zdjęcia i materiały graficzne do bezpłatnego wykorzystania wyłącznie z treścią niniejszej informacji
Data publikacji | 31.12.2024, 16:36 |
Źródło informacji | UM Stalowa Wola |
Zastrzeżenie | Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media. |
Pozostałe z kategorii
-
Image
Czytanie łączy. Wystartowała trzecia edycja ogólnopolskiej kampanii #TataTeżCzyta2025
Dlaczego mężczyźni czytają mniej niż kobiety i jak to zmienić? To pytanie, które stawiają sobie organizatorzy ogólnopolskiej kampanii #TataTeżCzyta, która po raz trzeci zaprasza ojców, opiekunów, a także pozostałych członków rodziny do wspólnego czytania dzieciom. Dlaczego warto? Odpowiedź jest prosta: bo czytanie łączy.- 15.05.2025, 13:54
- Kategoria: Ludzie i kultura
- Źródło: Fundacja powszechnego czytania
-
The Whole World is Dancing to “Chicken Banana”
- 15.05.2025, 12:00
- Kategoria: Ludzie i kultura
- Źródło: APA-OTS
-
Image
Nowe logo, nowa strategia: PWN przechodzi rebranding
Wydawnictwo Naukowe PWN przechodzi największą od lat metamorfozę wizerunkową. Nowe logo, odświeżona identyfikacja wizualna i cyfrowa transformacja to pierwsze efekty rebrandingu, który ma na nowo zdefiniować pozycję PWN w cyfrowej rzeczywistości. Za nową kreację odpowiada White Cat Studio, znane z pracy dla największych polskich marek.- 15.05.2025, 10:00
- Kategoria: Biznes i finanse
- Źródło: PWN
Newsletter
Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.
ZAPISZ SIĘ