Newsletter

Szprotawa: Odkryte zabytki pod lupą konserwatora

13.05.2024, 08:53aktualizacja: 13.05.2024, 08:54

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

Fot. UM Szprotawa
Fot. UM Szprotawa
Na zgłoszenie Muzeum Ziemi Szprotawskiej lubuskie służby konserwatorskie przeprowadzą wizję terenową odkrytych w ostatnim czasie zabytkowych obiektów na obszarze Leśnictwa Długie. Idzie m.in. o kamienne mury, kurhany, stanowiska z ceramiką, kamienne bruki, artystycznie wykończony słup i ruiny domku myśliwskiego. Wszystkie leżą w tzw. Lesie Schubego, przez który prowadzi znany szlak turystyczny „Pętla Wiewióra”.

W przypadku kamiennych murów możemy mieć do czynienia z nowożytnym sposobem oznaczania granic albo nawet megalitami, ponieważ w pobliżu znajduje się cmentarzysko kurhanowe z epoki brązu jak i inne kamienne konstrukcje. Regularne kamienne bruki w szczerym lesie mogą także okazać się dawnymi miejscami pochówku. Zagadkowym pozostaje wykonany z piaskowca słup z ornamentyką barokową. Najmniej tajemnicze są pozostałości domku myśliwskiego, należącego niegdyś zapewne do rodziny von Kottwitz, właściciela wsi Długie.

Wizję zaplanowano na maj br. Oprócz konserwatora zabytków i muzeum wezmą w niej udział przedstawiciele Nadleśnictwa Szprotawa i Urzędu Miejskiego w Szprotawie.

Uzupełnić należy, że w otoczeniu Lasu Schubego, pod Borowiną odkryto jeszcze trzy kamienne drogowskazy, pochodzące najprawdopodobniej z początku XIX wieku.

W efekcie wizji odkryte obiekty mogą trafić do ewidencji lub rejestru zabytków.

Maciej Boryna
UM Szprotawa

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
POBIERZ ZDJĘCIA I MATERIAŁY GRAFICZNE
Zdjęcia i materiały graficzne do bezpłatnego wykorzystania wyłącznie z treścią niniejszej informacji
Data publikacji 13.05.2024, 08:53
Źródło informacji Szprotawa
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ