Newsletter

W Gdańsku rozpoczął się 44. Międzynarodowy Zjazd Hanzy

14.06.2024, 12:57aktualizacja: 14.06.2024, 13:04

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

Fot. PAP/M. Moryl (1)
Fot. PAP/M. Moryl (1)
„Zmiana zaczyna się tutaj” to motto 44. Międzynarodowego Zjazdu Hanzy z udziałem ponad 1500 przedstawicieli 87 miast z 14 europejskich krajów. Zjazd rozpoczęła Wielka Parada Miast na gdańskiej starówce. „Witamy w mieście wolności, solidarności i równości” - powiedziała Aleksandra Dulkiewcz, prezydent Gdańska, w trakcie Ceremonii Otwarcia pod pomnikiem Neptuna.

Zjazd Hanzy w Gdańsku odbywa się w dniach 13-16 czerwca. Wydarzenie jest platformą dla liderów, przedsiębiorców, naukowców, twórców i innowatorów, którzy chcą kształtować świat jutra. Hanza to również wiele wydarzeń otwartych dla mieszkańców Gdańska i turystów - w tym Jarmark Hanzeatycki oraz targi „Bakalie x Hanza” na Targu Węglowym.

„Motto >>Zmiana zaczyna się tutaj<< musimy rozumieć jako zadanie zmiany dla każdej i każdego z nas. Tak rozumiemy w Gdańsku wolność i solidarność - każdy, niezależnie od tego, czym się zajmuje, może wziąć sprawy w swoje ręce. Dlatego jutro, po raz pierwszy w historii Hanzy, odbędzie się Szczyt Burmistrzów, podczas którego będziemy rozmawiać na temat wyzwań przyszłości” - mówiła Aleksandra Dulkiewicz.

W opinii prezydent Gdańska związek kupiecki miast Hanzy, którego początki sięgają XIV w., był prekursorem Unii Europejskiej, ponieważ dzięki przywilejom uzyskanym w licznych państwach Europy hanzeatyckim kupcom przysługiwały szerokie uprawnienia żeglugi i handlu międzynarodowego, a przy okazji wymiany handlowej, na styku różnych kultur następowała wymiana myśli i wzorców prawa.

Pierwszy Zjazd Hanzy odbył się w 1361 r. w Greiswald. W 2021 r. Gdańsk obchodził 660. rocznicę przynależności do „Starej Hanzy”.

Od 1993 r. Gdańsk należy do Nowej Hanzy - związku ponad 200 miast z 16 krajów, w tym 21 miast polskich. 26 czerwca 1997 r. - w 1000-lecie istnienia miasta - odbył się w Gdańsku 17. Zjazd Nowej Hanzy, w którym uczestniczyli przedstawiciele 106 miast.

„Gdańsk był wtedy inny, nie byliśmy członkami Unii Europejskiej ani NATO, nie było bardzo wielu inwestycji, nie słyszeliśmy też na ulicach tylu rozmów w zagranicznych językach” - zaznaczyła Aleksandra Dulkiewicz.

Uroczystej inauguracji 44. Międzynarodowego Zjazdu Hanzy dokonał Jan Lindenau, burmistrz Lubeki, który jest również przewodniczącym Międzynarodowego Związku Miast Nowej Hanzy.

„Jako miasto, które przeszło długą drogę od hanzeatyckiego portu do symbolu walki o wolność, Gdańsk jest miejscem, które pokazuje, jak dziedzictwo kulturowe i historyczne może inspirować do tworzenia lepszej przyszłości” - mówił Jan Lindenau.

Podkreślił, że dziedzictwo kulturowe miast hanzeatyckich jest siłą napędową przyszłości pełnej szacunku dla tradycji, ale także zorientowanej na innowacje.

„Miasto u ujścia Wisły prezentuje się dzisiaj jako nowoczesna metropolia dumna ze swojego dziedzictwa kulturowego, która dumnie demonstruje żywą myśl i świadomość wspólnej tradycji i spójności hanzeatyckiej. W żadnym innym polskim mieście historia i przyszłość nie są tak blisko siebie jak w Gdańsku” - stwierdził Jan Lindenau.

Dodał, że ta spójność jest ważniejsza niż kiedykolwiek, gdyż trwa wojna w Ukrainie, a ostatnie wybory europejskie pokazały przesunięcie równowagi politycznej w kierunku prawicowego populizmu i ekstremizmu.

„Należy wyciągnąć wnioski z przeszłości i wspólnie pracować na rzecz przyszłości, w której konflikty są rozwiązywane poprzez dialog i wzajemny szacunek. Duch Hanzy - duch współpracy, handlu i pokoju - prowadzi nas i inspiruje do obrony europejskich wartości” - podkreślił burmistrz Lubeki.

Zjazd rozpoczął się w czwartek o 19.30 Wielką Paradą Miast, która przeszła Drogą Królewską między Złotą Bramą i Fontanną Neptuna. Przemarszowi uczestników zjazdu ciągnącemu się na długości kilkuset metrów przyglądały się tłumy gdańszczan i turystów.

Na czele parady szły dwie z ośmiu Gdańskich Alegorii - Wolność i Sława. Za nimi podążali ubrani w historyczne stroje żołnierze Garnizonu Gdańskiego, dawni strażnicy bram miasta oraz gdańscy werbliści. Pojawił się także sam „król morski Gdańska” - Neptun, wraz ze swoim dworem - aktorami z teatru Gdański Archipelag Kultury.

Także wielu uczestników zjazdu pojawiło się w historycznych strojach mieszczan, straganiarek, kupców i rzemieślników.

Zjazdowi, który potrwa do 16 czerwca, towarzyszy wiele wydarzeń otwartych dla mieszkańców Gdańska i turystów - w tym Jarmark Hanzeatycki na Targu Węglowym oraz specjalna edycja targów mody, designu i młodej sztuki „Bakalie x Hanza”, prezentująca najciekawsze pomorskie marki i projektantów.

Źródło informacji: PAP MediaRoom

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
Data publikacji 14.06.2024, 12:57
Źródło informacji PAP MediaRoom
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ

Pozostałe z kategorii