Pobierz materiał i Publikuj za darmo

„Po projekcji naszego obrazu przed członkami amerykańskiego Kongresu i delegatami z całego świata przy ONZ, naturalnie przyszła pora na premierę w Warszawie. To stolica kraju, który od samego początku alarmował o zaborczych intencjach Rosji oraz jednoznacznie opowiedział się po stronie narodu ukraińskiego” – przemówił do publiczności Bernard-Henri Lévy, reżyser „Slava Ukraini”.
Lévy to postać nietuzinkowa — charyzmatyczny Francuz, który wraz ze swą ekipą towarzyszył żołnierzom i cywilom znajdującym się dosłownie na linii frontu we wszystkich zakątkach kraju, jest przede wszystkim znanym pisarzem i filozofem, odważnie formułującym własne poglądy i deklaracje.
„Ten film od początku nie miał być nawet w minimalnym stopniu >>symetryczny<<, bo żadnej symetrii nie dostrzegam w tej, trwającej tak naprawdę od wielu lat, rosyjskiej inwazji na niepodległą Ukrainę. To w istocie starcie dwóch cywilizacji i światów wartości, a moją rolą było oddanie głosu ofiarom, nie przestępcom i rzeźnikom” – tłumaczył Bernard-Henri Lévy.
„Slava Ukraini" przedstawia niezwykłą kontrofensywę ukraińskich wojsk, dokumentując wyzwolenie regionu charkowskiego i Chersonia. Nakręcony w stylu podróżniczego dziennika po strefach konfliktu, film zagłębia się w sytuację polityczną w Ukrainie, zwłaszcza trwającą walkę o niepodległość i demokrację.
„W naszym obrazie nie znajdziecie żadnych materiałów archiwalnych czy zapożyczonych z telewizji — wszystko widzieliśmy i rejestrowaliśmy osobiście. Filmowi towarzyszy wspaniała muzyka autorstwa Slavy Vakarchuka, wyrażająca samą głębię ukraińskiej duszy, skomponowana w mojej obecności >>na żywo<<, pod wrażeniem zmontowanego materiału” – wyznał Bernard-Henri Lévy.
W Kinie Muranów dopisała frekwencja — wśród publiczności spotkać można było znamienitych gości zarówno z kraju, jak i zagranicy. W pierwszych rzędach zasiedli m.in. Mark Brzezinski i Frédéric Billet - ambasadorzy Stanów Zjednoczonych oraz Francji. Głos zabrał także Sergiej Shpilevoy, weteran ukraińskiej armii walczący na froncie od pierwszego dnia rosyjskiej agresji, który, nie kryjąc wzruszenia, podziękował Polakom i całemu wolnemu światu za solidarność i wsparcie dla walczącej Ukrainy.
Na wydarzeniu pojawiło się również wielu przedstawicieli instytucji publicznych, Spółek Skarbu Państwa, prywatnych firm, a także znane osobistości ze świata sztuki i nauki. Wszystkie te, tak różne środowiska, tego wieczoru połączyła chęć zademonstrowania niesłabnącego poparcia dla sprawy ukraińskiej.
„To zarówno wielki honor, jak i zwykła ludzka radość, że jesteśmy dziś razem, realizując marzenie o budowie wspólnoty wartości, nie interesów” – powiedziała Dorota Hryniewiecka-Firlej, przewodnicząca Rady Społecznej Fundacji Values Unlimited.
Bernard-Henri Lévy przyjechał do Polski na zaproszenie Fundacji Values Unlimited. Organizatorami pokazu „SLAVA URAINI - Solidarity Screening” 15 maja w kinie Muranów w Warszawie są: Margo Cinéma - François Margolin, The First News, Gutek Film.
Film będzie wkrótce dostępny dla polskiej publiczności.
Źródło informacji: PAP MediaRoom
Pobierz materiał i Publikuj za darmo
bezpośredni link do materiału
POBIERZ ZDJĘCIA I MATERIAŁY GRAFICZNE
Zdjęcia i materiały graficzne do bezpłatnego wykorzystania wyłącznie z treścią niniejszej informacji
Data publikacji | 16.05.2023, 12:44 |
Źródło informacji | PAP MediaRoom |
Zastrzeżenie | Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media. |
Pozostałe z kategorii
-
Image
Do 12 maja trwa nabór VeloTalent. Artyści walczą o stypendium VeloBanku
- 25.04.2025, 10:49
- Kategoria: Ludzie i kultura
- Źródło: VeloBank
-
Image
Vivat Szczepkowski! 100-lecie paryskiego sukcesu
- 25.04.2025, 10:08
- Kategoria: Ludzie i kultura
- Źródło: Milanowskie Centrum Kultury
-
Image
Majówka pełna historii – jedyna okazja w roku, aby zobaczyć na żywo Konstytucję 3 Maja 1791 r.
3 maja 2025 r. w 234. rocznicę uchwalenia przełomowego dokumentu - Konstytucji 3 maja 1791 r. - uznawanego za pierwszą w Europie i drugą na świecie konstytucję o charakterze demokratycznym, odbędzie się specjalny pokaz oryginałów tego dziedzictwa dokumentacyjnego dla szerokiej publiczności. Manuskrypt będzie można podziwiać w godz. 12.00-16.00 w Pałacu Raczyńskich (Archiwum Głównym Akt Dawnych) przy ul. Długiej 7 w Warszawie. „Pokaz Konstytucji 3 Maja to niepowtarzalna okazja, aby zetknąć się z żywym dowodem naszej narodowej tożsamości. Zachęcam wszystkich, nie tylko mieszkańców Warszawy, do osobistego doświadczenia tej historii. Oryginał, przechowywany w Archiwum Głównym Akt Dawnych od wieków, jest nie tylko dokumentem prawnym, ale przede wszystkim symbolem niezłomnego ducha narodu. Jesteśmy dumni, że możemy go Państwu zaprezentować” - informuje dr Paweł Pietrzyk, naczelny dyrektor Archiwów Państwowych. Wstęp na wydarzenie jest bezpłatny.- 25.04.2025, 09:00
- Kategoria: Ludzie i kultura
- Źródło: Archiwa Państwowe
Newsletter
Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.
ZAPISZ SIĘ