Pobierz materiał i Publikuj za darmo
Ze względu na jedyną w swoim rodzaju przyrodę i bogate dziedzictwo kulturowe, Polska jest atrakcyjną wyjazdową destynacją dla cudzoziemców i Polaków. Warto spędzić tutaj dłużej niż kilka dni. Aby zmniejszyć koszty noclegu, można zastanowić się nad wynajmem na ten czas apartamentu. Na stronie Rentola codziennie umieszczane są nowe ogłoszenia z mieszkaniami w ramach wynajmu długoterminowego, na które każdy może sobie pozwolić. Możesz znaleźć tam apartament dopasowany do swoich potrzeb, w dogodnej lokalizacji.
Polska jest bezpiecznym krajem, choć zdarzają się wyjątki. Dla własnego bezpieczeństwa lepiej jest unikać samotnych nocnych wycieczek i starać się nie zostawiać swoich rzeczy bez opieki. Zarówno turyści zza granicy, jak Polacy poruszający się po naszym kraju, powinni zadbać o dobry plan podróży i pamiętać o zachowaniu pewnych środków ostrożności:
Przygotuj główny plan i plan awaryjny
Plan niezbędny jest w każdej podróży. Sporządzając go musimy uwzględnić wszystkie miejsca, które odwiedzimy na miejscu i po drodze. Warto jednak posiadać drugi plan awaryjny, który może okazać się przydatny, gdy pierwszy nas zawiedzie, na przykład w przypadku, gdy niektóre atrakcje będą nieczynne. Taki plan warto pozostawić u zaufanej osoby, która będzie wiedziała, gdzie nas szukać i jak nam pomóc.
Rozplanuj podróże z uwzględnieniem transportu lokalnego
Intuicja może okazać się niewystarczająca, jeśli przyjdzie nam poruszać się po obcym mieście transportem publicznym. Na stronach komunikacji miejskiej można znaleźć aktualne rozkłady wraz z mapami, które pomogą nam skuteczniej zaplanować wszystkie przejazdy. Uważaj też na przejazdy taksówkami, gdyż osoby nie znające miasta często padają ofiarą oszustw.
Zabezpiecz się przed kradzieżą
Turyści często padają ofiarami drobnych kradzieży. Wystarczy chwila nieuwagi, a z naszego plecaka może zniknąć portfel czy telefon. Aby się przed tym zabezpieczyć, warto głębiej schować cenne przedmioty i starać się nie nosić przy sobie większych sum pieniędzy. Zachowaj czujność i trzymaj się zasady ograniczonego zaufania do ludzi, nawet jeśli ci są z pozoru sympatyczni i niegroźni. Nigdy nie zostawiaj swoich bagaży bez opieki, nawet na krótką chwilę. Trzymaj się z daleka od niebezpiecznych dzielnic i pod żadnym pozorem nie zapuszczaj się w nie po ciemku. Poruszaj się jak najbliżej centrum miasta. Dzięki temu uda Ci się uniknąć napadów, ale też pobicia.
Zastanów się nad ubezpieczeniem
Podstawowe ubezpieczenie obejmuje pobyt w szpitalu, wizyty u lekarzy rodzinnych, konsultacje specjalistów, leczenie u specjalistów, niektóre operacje, a także część kosztów lekarstw. Czas oczekiwania na wizytę u specjalisty może znacznie się wydłużyć, dlatego warto zastanowić się nad wykupieniem dodatkowej ochrony u prywatnej firmy. Jest to konieczność, jeśli wybierasz się w podróż z dzieckiem. Zastanów się nad wykupieniem rozszerzonego ubezpieczenia samochodu, obejmującego naprawę i holowanie.
Sprawdź stan techniczny samochodu i zabezpiecz swoje mieszkanie
Własny samochód to ogromna wygoda. Mając go pod ręką nie musimy martwić się o rozkład jazdy komunikacji miejskiej ani nieustannie patrzeć na mapę, gdyż wszędzie poprowadzi nas nawigacja. Aby podróż była bezpieczna, trzeba też zadbać o stan techniczny pojazdu. Przegląd techniczny wykonywany jest co roku, dlatego możemy na bieżąco dowiadywać się o usterkach, bez naprawienia których lepiej nie wybierać się w dłuższą podróż. Sprawdź też niezbędne wyposażenie – apteczkę, gaśnicę, trójkąt ostrzegawczy i oświetlenie.
Bezpieczny wypoczynek
Staraj się wybierać w podróż tylko wtedy, gdy jesteś wypoczęty i nie prowadź samochodu zbyt długo. Zachowaj szczególną ostrożność, gdy znajdujesz się w miejscach, w których znajdują się duże skupiska ludzi: na lotniskach, w centrach miast, w pociągach i autobusach, unikaj kontaktu z nieznajomymi. Nie zostawiaj walizki bez opieki nawet na krótką chwilę. Cenne przedmioty odpowiednio zabezpiecz jeszcze przed wyjazdem.
Żadne przygotowania nie są jednak w stanie dać stuprocentowej pewności co do tego, czy będziemy bezpieczny. Nadal mogą spotkać nas wypadki, których nie jesteśmy w stanie przewidzieć. W razie wypadku, napadu, pożaru, kradzieży, zaginięcia dokumentów, problemów ze zdrowiem, od razu i bez wahania skontaktuj się w odpowiednimi służbami.
Gdzie udać się po pomoc?
Pomoc uzyskasz dzwoniąc na numery kontaktowe. Ogólny numer to 112, i właśnie tam warto dzwonić w razie najbardziej nagłych i niebezpiecznych wypadków. Dyspozytor wyśle wówczas na miejsce odpowiednią jednostkę. Dzwoniąc na telefon alarmowy trzeba potrafić określić, co się stało i kto jest ofiarą, a także dokąd ma zostać wysłana pomoc. Nie musimy podawać swoich danych, jednak jeśli sytuacja jest na tyle poważna, że potrzebni będą świadkowie, prawdopodobnie prędzej czy później zostaniemy w tym charakterze wezwani.
Ogólnodostępnymi i bezpłatnymi polskimi numerami alarmowymi, na które można dzwonić również nie mając zasięgu ani aktywnej karty SIM, są 999 (pogotowie ratunkowe), 998 (straż pożarna), 997 (policja), 994 (pogotowie wodno-kanalizacyjne), 993 (pogotowie ciepłownicze), 992 (pogotowie gazowe), 991 (pogotowie energetyczne), 988 (telefon zaufania), 981 (pomoc drogowa).
Źródło informacji: Rentola Aps
Pobierz materiał i Publikuj za darmo
bezpośredni link do materiału
POBIERZ ZDJĘCIA I MATERIAŁY GRAFICZNE
Zdjęcia i materiały graficzne do bezpłatnego wykorzystania wyłącznie z treścią niniejszej informacji
Data publikacji | 15.11.2022, 11:07 |
Źródło informacji | Rentola Aps |
Zastrzeżenie | Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media. |
Newsletter
Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.
ZAPISZ SIĘPozostałe z kategorii
-
#IJHARSnaFerie - czyli nie dajmy się oszukać nie tylko podczas ferii w sklepie i restauracji PAP
Bezpieczne ferie to także bezpieczny i świadomy swoich praw konsument - przypomina przed rozpoczynającą się zimową przerwą w zajęciach szkolnych Inspekcja Jakości Handlowej Artykułów Rolno-Spożywczych (IJHARS) i podpowiada, w jaki sposób wybierać produkty spożywcze dobrej jakości i nie dać się oszukać.- 17.01.2025, 10:04
- Kategoria: Biznes i finanse
- Źródło: PAP MediaRoom
-
Image
Zbliża się 18. rocznica śmierci Ryszarda Kapuścińskiego: legendy polskiego reportażu PAP
23 stycznia minie 18 lat od śmierci Ryszarda Kapuścińskiego (1932-2007), najczęściej, obok Stanisława Lema, tłumaczonego za granicą polskiego autora. Pomimo upływu czasu wciąż stanowi on niedościgniony wzór oraz inspirację dla kolejnych pokoleń dziennikarzy, o czym świadczyło rekordowe zainteresowanie wznowioną po latach Nagrodą PAP im. Ryszarda Kapuścińskiego.- 13.01.2025, 09:00
- Kategoria: Ludzie i kultura
- Źródło: PAP
-
Image
Laicy równie często jak znawcy przeżywają dreszcze emocji, słuchając Pendereckiego PAP
Słuchając „Siedmiu bram Jerozolimy” Krzysztofa Pendereckiego laicy równie często jak znawcy przeżywają dreszcze emocji. Choć znawcy bardziej analizowali fragmenty utworu, to jego odbiór emocjonalny nie różnił się w zależności od stopnia przygotowania odbiorców - pokazał eksperyment UJ.- 03.01.2025, 09:00
- Kategoria: Nauka i technologie
- Źródło: Nauka w Polsce