Newsletter

Wyspiański, Wierusz-Kowalski, Kantor, Nowosielski - dzieła najdroższych na rynku sztuki malarzy na aukcji Agra-Art

18.10.2023, 09:00aktualizacja: 18.10.2023, 09:01

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

Dom Aukcyjny Agra-Art – Stanisław Wyspiański - „Dziewczynka z kwiatami”
Dom Aukcyjny Agra-Art – Stanisław Wyspiański - „Dziewczynka z kwiatami”
W niedzielę, 22 października 2023 roku, w Agra-Art odbędą się dwie następujące po sobie aukcje - Sztuki Współczesnej oraz Sztuki Dawnej.

Na aukcji Sztuki Dawnej będą wystawione aż dwa pastele Stanisława Wyspiańskiego oraz trzy obrazy olejne Alfreda Wierusza-Kowalskiego. W sesji Sztuki Współczesnej będą z kolei licytowane obrazy Jerzego Nowosielskiego, Tadeusza Kantora, Jerzego Dudy Gracza, Franciszka Starowieyskiego oraz kolejne dzieła z legendarnej Kolekcji Japońskiej.

„Ceny pasteli Wyspiańskiego zaczynają się od kilkuset tysięcy, zaś kończą na kwotach siedmiocyfrowych. Natomiast jego obrazy kupują również muzea, co nas niebywale cieszy. Kolekcjonerzy, czy to instytucjonalni, czy też prywatni, doskonale wiedzą, że są to dzieła, które bardzo rzadko pojawiają się na rynku i będą one tylko drożeć” - mówi Anna Jóźwik, dyrektor Domu Aukcyjnego Agra-Art. Na aukcji będzie licytowany od 200 000 zł pastel ze słynnego cyklu „Widok na Kopiec Kościuszki” oraz „Dziewczynka z kwiatami”, wystawiana w cenie wywoławczej 500 000 zł.

W katalogu aukcji znaleźć też można trzy dzieła Alfreda Wierusza-Kowalskiego, jednego z najbardziej cenionych przez kolekcjonerów artystów. „W czasie polowania” i „Wyruszając o świcie” to kompozycje prezentujące pełnię stylu artysty. Stąd ich ceny wywoławcze to - odpowiednio - 600 000 zł i 1 100 000 zł. Licytacja płótna „Beduini” zacznie się natomiast od 360 000 zł. 

Oprócz obrazów Wyspiańskiego i Wierusza-Kowalskiego w katalogu aukcji znalazły się dzieła najwybitniejszych polskich twórców, m.in.: Witkacego, Józefa Pankiewicza, Meli Muter, Teodora Axentowicza, Kossaków, Vlastimila Hofmana, Zofii Stryjeńskiej i innych klasyków polskiego malarstwa. Na szczególną uwagę zasługuje również szkic olejny Józefa Chełmońskiego, pochodzący ze zbiorów słynnego kolekcjonera Feliksa Łopieńskiego, oferowany w bardzo atrakcyjnej cenie  wywoławczej 35 000 zł. 

W katalogu aukcji Sztuki Współczesnej uwagę zwracają trzy obrazy Jerzego Dudy Gracza, w tym jeden pochodzący z wrocławskiej kolekcji: „Perfekcyjny warsztat, zmysł obserwatora-ironisty, a zarazem głęboka wrażliwość i czułość z jaką >>chory na Polskę<< Duda Gracz komentował rzeczywistość PRL-u oraz okresu transformacji sprawiają, że jego twórczość przyciąga nieustannie szerokie kręgi publiczności” - mówi dr Monika Bryl. 

Katalog aukcji Sztuki Współczesnej zawiera prace czołowych klasyków, m.in. Jana Dobkowskiego, Franciszka Starowieyskiego, Jana Tarasina czy Józefa Czapskiego. Szczególną uwagę zwracają „Kompozycja” z 1962 roku Tadeusza Kantora oraz „Portret” z 1954 Jerzego Nowosielskiego. „Są to nazwiska, bez których nie da się stworzyć reprezentatywnej kolekcji polskiej sztuki współczesnej” - mówi Jolanta Krasuska, kierownik Dział Sztuki Współczesnej Agra-Art. 

W katalogu aukcji znajdą się także obrazy z legendarnej Kolekcji Japońskiej, zgromadzonej na początku lat 90. XX w. przez kolekcjonerów z Japonii, których zamiarem było stworzenie Muzeum Sztuki Wschodnioeuropejskiej w Osace. Na aukcjach Agry w latach 2018-2023 pojawiło się ponad 40 obrazów Zdzisława Beksińskiego z tego zbioru. Biły one rekordy sprzedaży. Na październikowej licytacji będą tym razem wystawione płótna Jacka Sienickiego i Henryka Wańka ze słynnego zbioru. 

„Czy niedziela 22 października w Agrze będzie tak samo euforyczna jak powyborczy poniedziałek na giełdzie? Tego byśmy sobie oczywiście życzyli. Nastroje wśród naszych klientów są optymistyczne, zaś niewątpliwe zasadniczą kwestią jest to, że udało nam się zebrać wyjątkowo ciekawą ofertę, co w dzisiejszych czasach nie jest łatwe. Są tam np. dzieła dotąd na polskim rynku nienotowane, o bardzo dobrej proweniencji i ciekawej historii, obrazy klasy muzealnej. Jest się o co bić!” - mówi Konrad Szukalski z Agra-Art. 

Wystawa przedaukcyjna:

Miejsce: Galeria DA Agra-Art, ul. Wilcza 70, Warszawa

Godziny otwarcia: poniedziałek - sobota, godz. 11:00-18:00 (do  21 października 2023 r.) 

Data aukcji: 22 października 2023, godz. 17:00 - sztuka współczesna, 19:00 - sztuka dawna.

Dane kontaktowe:

tel: +48 22 625 08 08 (sztuka dawna)

tel: +48 22 745 10 20 (sztuka współczesna)

e-mail: agra@agraart.pl 

strona: www.agraart.pl 

KONTAKT:
Monika Bryl
tel. 501 101 473
e-mail: monika.bryl@agraart.pl

Źródło informacji: Dom Aukcyjny Agra-Art

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
Data publikacji 18.10.2023, 09:00
Źródło informacji Dom Aukcyjny Agra-Art
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ

Pozostałe z kategorii