Pobierz materiał i Publikuj za darmo

Rok 2023 ustanowiono przez Sejm Rzeczypospolitej Polskiej rokiem Wojciecha Korfantego. Jako część Archipelagu Polskości została przygotowana wystawa poświęcona właśnie tej postaci.
W kwietniu obchodziliśmy 150-lecie urodzin tego wybitnego Górnoślązaka i polskiego polityka. Korfanty to postać niezwykła, jakby szyta ponad miarę swoich czasów, w których ewidentnie się nie mieścił. Był to człowiek twardy i uparty, który do wszystkiego doszedł swoją pracą, siłą woli i hartem ducha. Urodził się bowiem w biednej, robotniczej rodzinie. Politykiem był wyrazistym, bezkompromisowym i nie unikającym wchodzenia w konflikty.
Korfanty zawsze wyrastał ponad miarę przeciętności, najpierw jako przywódca polskiego obozu narodowego na Górnym Śląsku i lider polskiej opozycji w Reichstagu, potem jako dyktator III Powstania Śląskiego. W późniejszym czasie jako jeden z czołowych polityków rządzącej (do 1926 roku) centro-prawicy, wreszcie jako jeden z liderów demokratycznej opozycji po zamachu majowym.
Przez całe swoje polityczne życie musiał się zmagać z licznymi zastępami wrogów, których przyciągał swoim bezkompromisowym charakterem. Nienawidzili go niemieccy politycy, dla których był symbolem utraty znacznej części "Niemieckiego Wschodu" po 1918 roku. Wyklinali go z ambon górnośląscy księża, którzy usłużnie wspierali Partię Centrum i niemieckich feudałów na Górnym Śląsku przeciw swojemu górnośląskiemu ludowi. Nikt go jednak nie zwalczał tak mocno, jak Józef Piłsudski i obóz sanacji. To właśnie piłsudczycy kilkukrotnie stawiali Korfantego przed sądem i zamykali w więzieniach.
Nie był Korfanty świętym. Był za to człowiekiem wielowymiarowym i „pełnokrwistym”, żyjącym pełnią życia. Wciąż żyje w sercach Górnoślązaków. W organizowanych co jakiś czas regionalnych plebiscytach na „najpopularniejszego” czy „najwybitniejszego” Ślązaka, Korfanty zawsze wygrywa bezapelacyjnie, zostawiając rywali daleko w tyle.
Po śmierci Wojciecha Korfantego, Ignacy Jan Paderewski napisał w liście do jego żony Elżbiety, że [mąż] znajdzie na kartach historii odrodzonej Polski należne mu stanowisko, choć mu go odmawiano za życia. Niewątpliwie tymi słowami Paderewski nawiązywał do zakończonych niepowodzeniem starań zarówno o premierostwo, jak i tekę ministerialną. Na przeszkodzie tym planom stanął Józef Piłsudski.
Korfanty zmarł po wypuszczeniu go z więzienia 17 sierpnia 1939 r. Zmarł na wolności, ponieważ obawiano się oburzenia opinii publicznej na fakt, iż trzymano mocno chorego człowieka w więzieniu.
Śmierć Korfantego, i on sam, stały się tym samym polskim wyrzutem sumienia. Niedoceniony za życia, zapomniany w okresie wojny, zmilczany przez komunistów. Dopiero po 1989 r. powoli postać i zasługi Wojciecha Korfantego wracają na łamy podręczników historii, wybijane są okazjonalne monety, wychodzi również banknot z wizerunkiem jednego z ojców niepodległości. Stąd też organizatorzy drugiej edycji Archipelagu Polskości, którymi są Fundacja Historyczna im. Mariana Rejewskiego oraz Stowarzyszenie Patriotyzm i Wolność, stworzyły wystawę poświęconą właśnie tej wybitnej postaci. Wystawa została stworzona wokół koncepcji czterech ról, którymi można określić Wojciecha Korfantego. Są nimi: polityk, powstaniec, przedsiębiorca i patriota.
Wystawa zostanie zaprezentowana w pięciu polskich miastach: w Lublinie, Poznaniu, Warszawie, Katowicach i Krakowie. Wszystkie lokalizacje zostały wybrane ze względu na powiązania z bohaterem wystawy.
Źródło informacji: Fundacji Historycznej im. Mariana Rejewskiego
Pobierz materiał i Publikuj za darmo
bezpośredni link do materiału
POBIERZ ZDJĘCIA I MATERIAŁY GRAFICZNE
Zdjęcia i materiały graficzne do bezpłatnego wykorzystania wyłącznie z treścią niniejszej informacji
Data publikacji | 18.07.2023, 13:14 |
Źródło informacji | Fundacji Historycznej im. Mariana Rejewskiego |
Zastrzeżenie | Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media. |
Pozostałe z kategorii
-
Julien's prezentuje aukcję „Channel Surfing” będącą uczczeniem historii telewizji na świecie
- 16.04.2025, 09:43
- Kategoria: Ludzie i kultura
- Źródło: PR Newswire
-
Image
RevitaLash® Cosmetics ogłasza zamiar zebrania 10 milionów dolarów na wsparcie inicjatyw na rzecz walki z rakiem piersi
- 16.04.2025, 09:05
- Kategoria: Biznes i finanse
- Źródło: PR Newswire
-
Image
„Światy Łączone Słowami” - prezentacja programu Republiki Korei - Gościa Honorowego Międzynarodowych Targów Książki w Warszawie 2025
Korea to kraj o niezwykle bogatej historii i kulturze, głęboko zakorzeniony w tradycji, a jednocześnie innowacyjny i wyznaczający światowe trendy w wielu dziedzinach. Zachwyca przy tym sztuką, muzyką i tańcem, ale przede wszystkim - literaturą, która zdobywa serca czytelników na całym świecie. Republika Korei jest gościem honorowym Międzynarodowych Targów Książki w Warszawie, które w tym roku odbędą się od 15 do 18 maja w Pałacu Kultury i Nauki, na placu Defilad i po raz pierwszy także w przestrzeniach Muzeum Sztuki Nowoczesnej. Bogaty i różnorodny program wydarzeń pod hasłem „Światy Łączone Słowami” jest zaproszeniem do bliższego kontaktu z literaturą, kulturą i sztuką współczesnej Korei oraz odkrycia, jak wiele nas łączy.- 15.04.2025, 13:26
- Kategoria: Ludzie i kultura
- Źródło: Fundacja Historia i Kultura
Newsletter
Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.
ZAPISZ SIĘ