Newsletter

Ludzie i kultura

XVII Festiwal Sacrum Non Profanum Szczecin – Międzyzdroje 30.09. – 2.10. 2021

14.09.2021, 12:51aktualizacja: 14.09.2021, 13:33

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

DUX Recording Producers
DUX Recording Producers
Paderewski mniej znany, nieznany i …zakazany.

13.09. 2021 r. w siedzibie Polskiej Agencji Prasowej PAP odbyła się konferencja dotycząca XVII Festiwalu Muzycznego Sacrum Non Profanum 2021 r.

W konferencji udział wzięli: Bohdan Boguszewski – dyrygent, dyrektor artystyczny Festiwalu, Karol Radziwonowicz – pianista, Stefan Szlachtycz - reżyser oraz Łukasz Brzezina - dyrektor ds. promocji DUX Recording Producers, jednocześnie prowadzący konferencję.

Łukasz Brzezina po przedstawieniu prelegentów poinformował, że niezależnie od promocji Festiwalu od września dostępny jest dwupłytowy album winylowy z Symfonią „Polonia” I.J. Paderewskiego oraz, że ukazało się wiele znakomitych recenzji nt. wydanego nagrania zarówno w mediach krajowych, jak i zagranicznych.

Bohdan Boguszewski przedstawił historię nagrania Symfonii „Polonia” mówiąc, że zależało mu najbardziej na tym, żeby nagrać ją w sposób, który byłby jak najbardziej wierny intencjom kompozytora zawartym w partyturze. Karol Radziwonowicz przekazał jak wielkie znaczenie w jego karierze koncertującego pianisty odegrał i nadal odgrywa I.J. Paderewski. Stefan Szlachtycz natomiast zrelacjonował sposób w jaki doszło do realizacji filmu „Paderewskiego życie po życiu”.

Na zakończenie konferencji Bohdan Boguszewski w części dotyczącej Festiwalu poinformował, że cechą charakterystyczną Festiwalu jest jego synkretyzm sztuk oraz ich wzajemne przenikanie się. W tym roku znaczącą rolę obok muzyki odegra film.

W programie Festiwalu znajdują się dwa filmy: pierwszy to „10 wspaniałych” w reżyserii Leszka Szopy, mówiący o twórczości dziesięciu genialnych kompozytorów, którym poświęcone były kolejne lata festiwali, a drugi to „Paderewskiego życie po życiu”. Oba filmy zobaczymy 30 września w Willi Lentza, gdzie w spotkaniu autorskim weźmie udział Stefan Szlachtycz, reżyser i scenarzysta drugiego filmu, który został zrealizowany na podstawie książki Simon Giron „Tajemnica testamentu Paderewskiego”. Niestety książka ta wycofana została ze sprzedaży i jest dzisiaj niedostępna.

Festiwalowe wydarzenia odbywać się będą w Szczecinie w Willi Lentza, w Domu Kultury Krzemień, w Akademii Sztuki, w Katedrze św. Jakuba oraz w Międzyzdrojach w kościele św. Piotra Apostoła, a szczegółowy program znajduje się na stronie internetowej Festiwalu www.sacrumnonprofanum.pl.

Podczas Festiwalu dostępny będzie również dwupłytowy album winylowy z nagraniem Symfonii „Polonia” Ignacego Jana Paderewskiego. Fakt ten skłania do szukania odpowiedzi na pytanie: jak my dzisiaj postrzegamy Paderewskiego? Dlaczego w 2021 roku przy wydaniu tego albumu nie wykazały zainteresowania i odmówiły współpracy zarówno Ministerstwo Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu, jak i Narodowe Centrum Kultury, Biuro Programu Niepodległa, Polska Fundacja Narodowa, Polska Wytwórnia Papierów Wartościowych (jej założycielem był Paderewski) oraz Instytut Dziedzictwa Myśli Narodowej R. Dmowskiego i I.J. Paderewskiego. Podobnie było rok wcześniej, gdy „Polonia” ukazywała się na CD uzyskując nominację w kategorii „Album roku muzyka symfoniczna” do nagrody Fryderyk 2021.

Tym bardziej wielkim sukcesem dla wszystkich osób zaangażowanych w wydanie limitowanego albumu w nakładzie 1000 egzemplarzy (każdy z nadanym indywidualnym numerem) jest fakt, że jest on dostępny w salonach Empik, dobrych sklepach muzycznych i na www.dux.pl - zapewnia to dostępność w Europie, a na terenie USA dystrybucję prowadzi Naxos of America.

Źródło informacji: DUX Recording Producers

 

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
embeduj wideo
POBIERZ WIDEO
Wideo do bezpłatnego wykorzystania w całości (bez prawa do edycji lub wykorzystania fragmentów)
POBIERZ ZDJĘCIA I MATERIAŁY GRAFICZNE
Zdjęcia i materiały graficzne do bezpłatnego wykorzystania wyłącznie z treścią niniejszej informacji
Data publikacji 14.09.2021, 12:51
Źródło informacji DUX Recording Producers
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ

Akademia
Komunikacji

Prowadzimy szkolenia oraz warsztaty dla mediów, biznesu, samorządów i instytucji. Oferujemy szkolenia indywidualne i grupowe w zakresie m.in. wystąpień publicznych, zarządzania kryzysowego, cyberbezpieczeństwa, przeciwdziałania dezinformacji.