Pobierz materiał i Publikuj za darmo

13.09. 2021 r. w siedzibie Polskiej Agencji Prasowej PAP odbyła się konferencja dotycząca XVII Festiwalu Muzycznego Sacrum Non Profanum 2021 r.
W konferencji udział wzięli: Bohdan Boguszewski – dyrygent, dyrektor artystyczny Festiwalu, Karol Radziwonowicz – pianista, Stefan Szlachtycz - reżyser oraz Łukasz Brzezina - dyrektor ds. promocji DUX Recording Producers, jednocześnie prowadzący konferencję.
Łukasz Brzezina po przedstawieniu prelegentów poinformował, że niezależnie od promocji Festiwalu od września dostępny jest dwupłytowy album winylowy z Symfonią „Polonia” I.J. Paderewskiego oraz, że ukazało się wiele znakomitych recenzji nt. wydanego nagrania zarówno w mediach krajowych, jak i zagranicznych.
Bohdan Boguszewski przedstawił historię nagrania Symfonii „Polonia” mówiąc, że zależało mu najbardziej na tym, żeby nagrać ją w sposób, który byłby jak najbardziej wierny intencjom kompozytora zawartym w partyturze. Karol Radziwonowicz przekazał jak wielkie znaczenie w jego karierze koncertującego pianisty odegrał i nadal odgrywa I.J. Paderewski. Stefan Szlachtycz natomiast zrelacjonował sposób w jaki doszło do realizacji filmu „Paderewskiego życie po życiu”.
Na zakończenie konferencji Bohdan Boguszewski w części dotyczącej Festiwalu poinformował, że cechą charakterystyczną Festiwalu jest jego synkretyzm sztuk oraz ich wzajemne przenikanie się. W tym roku znaczącą rolę obok muzyki odegra film.
W programie Festiwalu znajdują się dwa filmy: pierwszy to „10 wspaniałych” w reżyserii Leszka Szopy, mówiący o twórczości dziesięciu genialnych kompozytorów, którym poświęcone były kolejne lata festiwali, a drugi to „Paderewskiego życie po życiu”. Oba filmy zobaczymy 30 września w Willi Lentza, gdzie w spotkaniu autorskim weźmie udział Stefan Szlachtycz, reżyser i scenarzysta drugiego filmu, który został zrealizowany na podstawie książki Simon Giron „Tajemnica testamentu Paderewskiego”. Niestety książka ta wycofana została ze sprzedaży i jest dzisiaj niedostępna.
Festiwalowe wydarzenia odbywać się będą w Szczecinie w Willi Lentza, w Domu Kultury Krzemień, w Akademii Sztuki, w Katedrze św. Jakuba oraz w Międzyzdrojach w kościele św. Piotra Apostoła, a szczegółowy program znajduje się na stronie internetowej Festiwalu www.sacrumnonprofanum.pl.
Podczas Festiwalu dostępny będzie również dwupłytowy album winylowy z nagraniem Symfonii „Polonia” Ignacego Jana Paderewskiego. Fakt ten skłania do szukania odpowiedzi na pytanie: jak my dzisiaj postrzegamy Paderewskiego? Dlaczego w 2021 roku przy wydaniu tego albumu nie wykazały zainteresowania i odmówiły współpracy zarówno Ministerstwo Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu, jak i Narodowe Centrum Kultury, Biuro Programu Niepodległa, Polska Fundacja Narodowa, Polska Wytwórnia Papierów Wartościowych (jej założycielem był Paderewski) oraz Instytut Dziedzictwa Myśli Narodowej R. Dmowskiego i I.J. Paderewskiego. Podobnie było rok wcześniej, gdy „Polonia” ukazywała się na CD uzyskując nominację w kategorii „Album roku muzyka symfoniczna” do nagrody Fryderyk 2021.
Tym bardziej wielkim sukcesem dla wszystkich osób zaangażowanych w wydanie limitowanego albumu w nakładzie 1000 egzemplarzy (każdy z nadanym indywidualnym numerem) jest fakt, że jest on dostępny w salonach Empik, dobrych sklepach muzycznych i na www.dux.pl - zapewnia to dostępność w Europie, a na terenie USA dystrybucję prowadzi Naxos of America.
Źródło informacji: DUX Recording Producers
Pobierz materiał i Publikuj za darmo
bezpośredni link do materiału
embeduj wideo
POBIERZ WIDEO
Wideo do bezpłatnego wykorzystania w całości (bez prawa do edycji lub wykorzystania fragmentów)
POBIERZ ZDJĘCIA I MATERIAŁY GRAFICZNE
Zdjęcia i materiały graficzne do bezpłatnego wykorzystania wyłącznie z treścią niniejszej informacji
POBIERZ ZAŁĄCZNIKI
Data publikacji | 14.09.2021, 12:51 |
Źródło informacji | DUX Recording Producers |
Zastrzeżenie | Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media. |
Pozostałe z kategorii
-
Image
Blokees oficjalnie ogłasza rozpoczęcie drugiego sezonu III konkursu BFC: Breaking the Cocoon Season
- 01.04.2025, 15:31
- Kategoria: Polityka i społeczeństwo
- Źródło: PR Newswire
-
CIVIS Media Prize 2025 | 29 productions nominated, 6 podcasts for public voting
- 01.04.2025, 10:34
- Kategoria: Ludzie i kultura
- Źródło: APA-OTS
-
Image
VII edycja Ogólnopolskiego Badania Podróżników - opowiedz, jak podróżowałeś w 2024 roku i wygraj wyprawę na Islandię
31 marca ruszyła VII edycja Ogólnopolskiego Badania Podróżników - największego badania podróżniczego w Polsce, organizowanego przez Soliści Adventure Club we współpracy z Instytutem Badawczym MANDS - Badania Rynku i Opinii. Celem inicjatywy jest stworzenie profilu polskiego podróżnika - jego stylu podróżowania, inspiracji i zwyczajów. Projekt pozwala branży turystycznej lepiej zrozumieć potrzeby klientów i trafniej odpowiadać na zmieniające się trendy.- 31.03.2025, 09:00
- Kategoria: Zdrowie i styl życia
- Źródło: Źródło informacji: GA Adventures Sp. z o.o.
Newsletter
Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.
ZAPISZ SIĘ