Newsletter

Mazowieckie: podpisano 15 umów dot. cyfryzacji Gminnych Ośrodków Kultury

06.10.2019, 14:54aktualizacja: 06.10.2019, 14:54

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

15 umów dot. cyfryzacji Gminnych Ośrodków Kultury na kwotę prawie 20 mln zł podpisano w Nurze. Chcemy, żeby Polska rozwijała się w sposób równomierny; to realizacja zasady zrównoważonego rozwoju - mówił wicepremier, szef MKiDN Piotr Gliński.

Podpisanie umowy odbyło się Bibliotece Publicznej w Nurze. Umowy podpisywali dyrektor Centrum Projektów Polska Cyfrowa Wojciech Szajnar, prezes zarządu Fundacji Wspierania Zrównoważonego Rozwoju Norbert Ogłaza oraz prezes zarządu Fundacji VCC Radosław Panas. W uroczystości uczestniczyli także wicepremier, minister kultury Piotr Gliński oraz minister cyfryzacji Marek Zagórski.

Celem programu cyfryzacji GOK-ów jest podłączenie wszystkich tego rodzaju placówek w kraju do szerokopasmowego internetu. Obecnie dostęp do szybkiej sieci ma tylko około tysiąca placówek - głównie w większych ośrodkach; drugi tysiąc wymaga podłączenia, doposażenia ich w sprzęt i przeprowadzenia szkoleń z kompetencji cyfrowych.

"To jest projekt, który jest bardzo potrzebny polskiej wsi, Polsce po prostu. Projekt, który wprowadza kolejną zmianę kulturotwórczą na wsi, wielki projekt cyfryzacji i dostępu do szerokopasmowego internetu w Gminnych Ośrodków Kultury albo bibliotekach" - powiedział wicepremier Gliński. "Chcemy, żeby Polska rozwija się w sposób równomierny, to jest realizacja zasady zrównoważonego rozwoju" - dodał.

Jak mówił, "Polska musi się rozwijać w sposób zrównoważony i w sensie społecznym i w sensie terytorialnym". "Dlatego my przywiązujemy olbrzymią wagę do tego, żeby obszary wiejskie miały możliwie podobny albo taki sam wprost dostęp do różnego typu udogodnień cywilizacyjnych" - podkreślił minister kultury. Zaznaczył, że "nowoczesność musi być dostępna dla wszystkich". (PAP)

autor: Katarzyna Krzykowska

ksi/ par/

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
Data publikacji 06.10.2019, 14:54
Źródło informacji PAP
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ