Newsletter

MC: ok. 2 mln gospodarstw domowych z dostępem do sieci światłowodowej

13.02.2020, 18:52aktualizacja: 13.02.2020, 18:52

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

Dzięki Programowi Operacyjnemu Polska Cyfrowa (POPC) dostęp do sieci światłowodowej uzyska ok. 2 mln gospodarstw domowych - zapowiedziała w czwartek w Sejmie wiceminister cyfryzacji Wanda Buk. W tym na obszarach nieatrakcyjnych dla operatorów.

Sejmowa Komisja Cyfryzacji, Innowacyjności i Nowoczesnych Technologii wysłuchała w czwartek informacji na temat stanu wdrożenia pierwszej osi Programu Operacyjnego Polska Cyfrowa (POPC) na lata 2014-2020.

Buk przypomniała, że Program Operacyjny Polska Cyfrowa ma trzy główne osie, a jego czwarta oś to pomoc techniczna.

"Pierwsza (oś - PAP) to rozwój sieci szerokopasmowych, wyeliminowanie dysproporcji w rozwoju sieci telekomunikacyjnej na obszarach nieatrakcyjnych z punktu widzenia operatorów i ich inwestycji" - wyjaśniła Buk. Dodała, że druga oś POPC to e-administracja, czyli e-usługi dla obywateli. "Usługi, z których już dzisiaj (..) można korzystać - większość z nich jest finansowana z POPC. Trzecia oś to rozwój kompetencji cyfrowych społeczeństwa - podstawowych i bardziej zaawansowanych". Dodała, że na program przeznaczono 2 mld euro.

Wskazała, że POPC wdraża podległe resortowi cyfryzacji Centrum Projektów Polska Cyfrowa, dystrybuujące środki unijne w naszym kraju.

Wiceszefowa resortu cyfryzacji zaznaczyła, w założeniu pierwsza oś POPC miała finansować światłowody, natomiast MC rozszerzyło go m.in. o hotspoty w gminach i Ogólnopolską Sieć Edukacyjną (OSE - program publicznej sieci telekomunikacyjnej dającej szkołom dostęp do szybkiego bezpłatnego i bezpiecznego internetu - PAP). Dodała, że w ramach pierwszej osi "mamy za sobą trzy konkursy, czwarty jest w trakcie".(PAP)

Autor: Radosław Jankiewicz

rkj/ drag/

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
Data publikacji 13.02.2020, 18:52
Źródło informacji PAP
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ