Newsletter

MIB: niezbędna specustawa dla inwestycji kolejowych

18.03.2016, 15:20aktualizacja: 18.03.2016, 15:20

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

Konieczna jest specustawa dla inwestycji kolejowych, aby uniknąć spiętrzenia robót w jednym czasie w ramach realizacji Krajowego Programu Kolejowego do 2023 r. - poinformowało w piątek w komunikacie ministerstwo infrastruktury i budownictwa.

"Największe w historii wielomiliardowe inwestycje w remont torów mogą doprowadzić za trzy lata do… całkowitego paraliżu ruchu kolejowego. Aby uniknąć tego paradoksu i spiętrzenia robót w jednym czasie, konieczna jest specustawa, która znacznie uprości inwestycje, to najważniejsze ustalenia z obrad zarządu PKP Polskich Linii Kolejowych, które odbyły się 17 marca 2016 r." - wskazało ministerstwo infrastruktury i budownictwa(MIB) w komunikacie wysłanym do mediów.

Jak wskazuje resort konieczne są szybkie zmiany legislacyjne, wprowadzenie zezwoleń na realizację inwestycji kolejowej (ZRIK) i wsparcie ze strony wojewodów. Pieniądze na roboty dodatkowe ma dać Fundusz Kolejowy. "Bez radykalnego uproszczenia procedur Polskie Linie Kolejowe nie zdążą wydać unijnych dotacji, a to będzie oznaczało konieczność ich zwrotu. W 2016 r. realizowane będą głównie tzw. projekty fazowane, czyli mocno opóźnione remonty z unijnych funduszy na lata 2007-2013, np. modernizacja linii Warszawa-Łódź i Warszawa Okęcie-Radom" - dodano.

Zdaniem MIB największy problem to brak gotowych projektów - "poprzednie kierownictwo PKP PLK nie zadbało o ich przygotowanie". Tymczasem - jak podkreśla resort w komunikacie - opracowanie projektu, wydanie decyzji środowiskowych i pozwolenia na budowę zajmuje średnio 3 lata, podczas gdy prace budowlane trwają przeciętnie dwa lata. Grozi to znacznym spowolnieniem inwestycji w latach 2016-2017 oraz spiętrzeniem remontów w latach 2019-2020, które w efekcie sparaliżowałyby kolej.

(PAP)

krm/ pz/

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
Data publikacji 18.03.2016, 15:20
Źródło informacji PAP Legislacja
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ