Newsletter

Ministerstwo Cyfryzacji: Młodzi programiści z Nielepic (komunikat)

23.03.2019, 15:19aktualizacja: 23.03.2019, 15:19

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

- MC informuje:

Dobrzy programiści przede wszystkim powinni współpracować. Dzieci ze świetlicy wiejskiej w Nielepicach pokazały nam, jak to się robi, przy okazji świetnie się bawiąc. "Udało nam się zaprogramować rodziców i dziadków. Teraz czas, by poznać inne metody. Przyjedźcie do nas, my Wam pokażemy, jak Was zaprogramować" – tak dzieci ze szkół w Nielepicach i Brzoskwini (woj. małopolskie) przekonywały nas do tego, by to właśnie dla nich zorganizować kilkugodzinne, profesjonalne warsztaty programowania. Bo taka właśnie nagroda czekała na laureatów konkursu "Nowy rok z programowaniem", zorganizowanego przez Ministerstwo Cyfryzacji i Państwowy Instytut Badawczy NASK.

Na macie i tablecie

Daliśmy się przekonać. W sobotę w świetlicy wiejskiej w Nielepicach spotkaliśmy się ze zwycięzcami konkursu.

Zaczęło się niewinnie – od prostych zabaw i łamigłówek na matach edukacyjnych.

"Na naszych zajęciach staramy się pokazać, że nauka programowania nie wymaga skończenia studiów informatycznych, czy fakultetu z matematyki. Nie potrzeba do tego także drogiego sprzętu. To przygoda - dobra zabawa, oparta na logicznym myśleniu. Warto ją zacząć mając nawet kilka lat" – mówi minister cyfryzacji Marek Zagórski. "Proste zabawy w młodym wieku to wstęp do zdobycia świetnej i przyszłościowej kompetencji jaką jest umiejętność programowania. Chcemy do tego przekonać dzieciaki i ich rodziców z całej Polski" - dodaje szef Ministerstwa Cyfryzacji.

W trakcie warsztatów dzieciaki korzystają z tabletów, programują roboty, ale i… grają w sudoku.

Kluby i konkursy

Promocja nauki programowania – to cel który sobie postawiliśmy. W ubiegłym roku w 16 miastach średniej wielkości otworzyliśmy Kluby Młodego Programisty. To punkty warsztatowe, w których dzieci (i ich rodzice) mogą brać udział w bezpłatnych zajęciach programowania.

"Wybór miejsc, w których działają Kluby, nie był przypadkowy. Zależy nam, aby dostęp do takich zajęć miały także dzieci z miast, gdzie oferta tego rodzaju lekcji nie jest tak szeroka jak w dużych miastach" – mówi minister cyfryzacji. "Konkursy, w tym pierwsza i na pewno nie ostatnia edycja +Nowego roku z programowaniem+, to nasz kolejny sposób na aktywizację lokalnych społeczności" – dodaje Marek Zagórski.

Już dziś możemy zdradzić, że lada moment ogłosimy kolejny konkurs. Zapewniamy – takich nagród jeszcze nie było!

Więcej informacji o Klubach Młodego Programisty na www.klubmlodegoprogramisty.pl

Polska programuje

Dzieci ze świetlicy w Nielepicach to jedna z pięciu (i jedyna z Małopolski) grup, która zdobyła naszą nagrodę. Pozostali laureaci to:

- trzecioklasiści ze Szkoły Podstawowej nr 86 w Warszawie (woj. mazowieckie),

- czwartoklasiści ze Szkoły Podstawowej im. por. Jana Penconka w Gowinie (woj. pomorskie),

- czwartoklasiści ze Szkoły Podstawowej nr 1 im. Tadeusza Kościuszki w Zawierciu (woj. śląskie),

- pierwszaki z Zespołu Szkół w Niechlowie (woj. dolnośląskie).

Jury nie miało łatwego wyboru – nadeszło niemal 200 zgłoszeń. Wciąż zgłaszają się do nas nowe grupy, które chciałyby wziąć udział w warsztatach programowania. Wszystkich zainteresowanych nauką programowania zapraszamy na stronę www.koduj.gov.pl. Znajdziecie tam gotowe scenariusze zajęć, które możecie zrealizować choćby w domu. Warto, bo #cyfryzacjatofrajda!

UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi odpowiedzialność za jego treść – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe.(PAP)

kom/ sno/ mam/

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
Data publikacji 23.03.2019, 15:19
Źródło informacji MC
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ