Pobierz materiał i Publikuj za darmo
W Polsce funkcjonują 23 parki narodowe, które zajmują 1 proc. powierzchni kraju. Najstarszym parkiem jest Białowieski Park Narodowy, a najmłodszym Park Narodowy "Ujście Warty". Tereny wszystkich parków są też wpisane w unijną sieć Natura 2000.
Golińska wyjaśniła na czwartkowym posiedzeniu sejmowej komisji środowiska, że w 2015 roku parki narodowe osiągnęły przychód w wysokości 255 mln zł; w 2016 roku było to ponad 270 mln zł; w 2017 r. - ponad 281 mln zł.
Dodała, że głównymi pozycjami przychodowymi były: sprzedaż drewna oraz opłaty za wstęp do parków bądź udostępnienie parku.
Wiceminister wyjaśniła, że łączna powierzchnia lasów stanowi 60 proc. powierzchni parków narodowych i na części tych terenów prowadzi się ochronę czynną polegającą m.in. na przebudowie składu gatunkowego drzew czy wycince. 25 proc. powierzchni parków narodowych stanowią obszary ścisłej ochrony, gdzie człowiek nie ingeruje w przyrodę.
Przedstawicielka MŚ poinformowała, że 13 proc. powierzchni parków to tereny należące do osób prywatnych. Parki na pierwokup tych terenów otrzymują środki z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. W ostatnich latach było to 4 mln zł rocznie. Ta kwota - zdaniem Golińskiej - ma się również utrzymać w kolejnym roku. (PAP)
autor: Michał Boroń
mick/ je/
Pobierz materiał i Publikuj za darmo
bezpośredni link do materiału
Data publikacji | 22.11.2018, 12:55 |
Źródło informacji | PAP |
Zastrzeżenie | Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media. |