Newsletter

MNiSW: Sieć Badawcza Łukasiewicz (komunikat)

28.03.2019, 18:29aktualizacja: 28.03.2019, 18:29

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

- MNiSW informuje:

Dla biznesu, dla nauki, dla polskiej gospodarki Powstaje Sieć Badawcza Łukasiewicz

1 kwietnia 2019 roku rusza Łukasiewicz – trzecia największa sieć badawcza w Europie. Wkrótce korzystając z dorobku 38 instytutów badawczych przedstawi kompleksową ofertę dla przedsiębiorców. Skorzystać z niej będą mogły zarówno start-upy, małe i średnie firmy jaki i wielkie koncerny oraz rynkowi championi. Nowy podmiot jako sieć skupiająca potencjał krajowych instytutów badawczych już na starcie dysponuje kilkuset laboratoriami oraz światowej klasy naukowcami.

"Wiele firm, szczególnie małych i średnich nie wie, że może współpracować i czerpać z ogromnego kapitału know-how polskiej nauki. Tę lukę w transferze wiedzy do biznesu wypełni Sieć Badawcza Łukasiewicz. Do dyspozycji rynkowych graczy w Polsce – komercyjnie i niekomercyjnie – oddajemy zaplecze badawcze do rozwijania własnych pomysłów i produktów. Od 1 kwietnia biznes będzie mógł m.in. korzystać z laboratoriów, pozyskiwać wyniki badań, kupować licencje, zamawiać analizy czy też zgłaszać zapotrzebowanie na konstrukcję najnowocześniejszych urządzeń. Poprzez działania komercjalizacyjne uwalniamy olbrzymi potencjał polskiej myśl naukowej z laboratoriów do konkretnych zastosowań komercyjnych i biznesowych" – mówi Piotr Dardziński, sekretarz stanu w Ministerstwie Nauki i Szkolnictwa Wyższego i Pełnomocnik Rządu ds. reformy instytutów badawczych.

Łukasiewicz jako projekt biznesowy zerwie, ze stereotypem jednostek badawczych postrzeganych jako niedostępne dla przedsiębiorców i hermetyczne środowisko naukowe. "Chcemy stanowić przyjazny i dostępny pomost między biznesem a nauką. Jesteśmy skłonni sprzedawać biznesowi wyniki badań, prawa ochronne własności intelektualnej, a także wynajmować zaplecze technologiczne i kadry badawcze do przeprowadzania testów własnych pomysłów w warunkach laboratoriów czy półtechniki. Będziemy pomocnym i rozumiejącym biznes partnerem firm oczekujących wsparcia we wskazywaniu kierunków rozwoju ich oferty" – deklaruje Piotr Dardziński.

Łukasiewicz dysponuje wartym miliardy złotych najnowocześniejszym zapleczem badawczym, którego budowa przekracza możliwości finansowe większości firm. Zatrudnia kadry, którymi na co dzień nie dysponuje znacząca część krajowego biznesu. Łukasiewicz otwiera się na współpracę z tymi, dla których czas to pieniądz i dla których budowa własnych ośrodków badawczych jest nieosiągalna lub nieopłacalna.

Centrum Łukasiewicz, opracuje i przedstawi kompleksową ofertę handlową skomponowaną z dorobku 38 instytutów tworzących sieć. Połączony potencjał zapewni zdolność do realizacji dużych projektów na rzecz rozwoju gospodarki, a także ułatwi współpracę międzynarodową.

Wspierając biznes i polskie instytuty badawcze docelowo Łuksiewicz będzie przyczyniać się do rozwoju gospodarczego kraju, generowania nowych miejsc pracy i budowania prestiżu Polski na arenie międzynarodowej. Ponadto polskie uczelnie zyskają doskonałego partnera do realizacji programu "Doktoraty wdrożeniowe", a instytucje państwowe silne zaplecze eksperckie, niezbędne do realizacji polityki rozwoju kraju.

Wstępne założenia działalności Centrum Łukasiewicz zostaną przedstawione 21 i 22 maja 2019 roku podczas kongresu Impact`19 w Krakowie.

Skład "Łukasiewicza" tworzą następujące jednostki naukowo-badawcze:

1. COBRO – Instytut Badawczy Opakowań w Warszawie,

2. Instytut Biopolimerów i Włókien Chemicznych w Łodzi,

3. Instytut Biotechnologii i Antybiotyków w Warszawie,

4. Instytut Ceramiki i Materiałów Budowlanych w Warszawie,

5. Instytut Chemii Przemysłowej imienia Profesora Ignacego Mościckiego w Warszawie,

6. Instytut Ciężkiej Syntezy Organicznej "Blachownia" w Kędzierzynie-Koźlu,

7. Instytut Elektrotechniki w Warszawie,

8. Instytut Farmaceutyczny w Warszawie,

9. Instytut Inżynierii Materiałów Polimerowych i Barwników w Toruniu,

10. Instytut Logistyki i Magazynowania w Poznaniu,

11. Instytut Lotnictwa w Warszawie,

12. Instytut Mechaniki Precyzyjnej w Warszawie,

13. Instytut Mechanizacji Budownictwa i Górnictwa Skalnego w Warszawie,

14. Instytut Metali Nieżelaznych w Gliwicach,

15. Instytut Metalurgii Żelaza im. Stanisława Staszica w Gliwicach,

16. Instytut Napędów i Maszyn Elektrycznych KOMEL w Katowicach,

17. Instytut Nowych Syntez Chemicznych w Puławach,

18. Instytut Obróbki Plastycznej w Poznaniu,

19. Instytut Odlewnictwa w Krakowie,

20. Instytut Optyki Stosowanej imienia prof. Maksymiliana Pluty w Warszawie,

21. Instytut Organizacji i Zarządzania w Przemyśle "ORGMASZ" w Warszawie,

22. Instytut Pojazdów Szynowych "TABOR" w Poznaniu,

23. Instytut Przemysłu Organicznego w Warszawie,

24. Instytut Przemysłu Skórzanego w Łodzi,

25. Instytut Spawalnictwa w Gliwicach,

26. Instytut Technik Innowacyjnych EMAG w Katowicach,

27. Instytut Techniki i Aparatury Medycznej ITAM w Zabrzu,

28. Instytut Technologii Drewna w Poznaniu,

29. Instytut Technologii Eksploatacji – Państwowy Instytut Badawczy w Radomiu,

30. Instytut Technologii Elektronowej w Warszawie,

31. Instytut Technologii Materiałów Elektronicznych w Warszawie,

32. Instytut Tele- i Radiotechniczny w Warszawie,

33. Instytut Włókiennictwa w Łodzi,

34. Instytut Zaawansowanych Technologii Wytwarzania w Krakowie,

35. Przemysłowy Instytut Automatyki i Pomiarów PIAP w Warszawie,

36. Przemysłowy Instytut Maszyn Rolniczych w Poznaniu,

37. Przemysłowy Instytut Motoryzacji w Warszawie,

38. PORT Polski Ośrodek Rozwoju Technologii we Wrocławiu

UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi odpowiedzialność za jego treść – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe.(PAP)

kom/ kub/ mark/

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
Data publikacji 28.03.2019, 18:29
Źródło informacji MNiSW
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ