Pobierz materiał i Publikuj za darmo
- MNiSW informuje:
15-16 lutego delegacja MNiSW z wicepremierem, ministrem nauki i szkolnictwa wyższego Jarosławem Gowinem na czele odwiedzi Wielką Brytanię. Najważniejszymi punktami pobytu będzie: spotkanie z ministrem Chrisem Skidmore, Ministrem Stanu ds. Uniwersytetów, Nauki Badań i Innowacji w Departamencie Bussines, Energy and Industrial Strategy, wizyta w Muzeum Generała Sikorskiego, spotkanie z wybitnymi polskimi naukowcami i przedstawicielami brytyjskiego środowiska naukowego oraz uczestnictwo w XII Kongresie Federacji Stowarzyszeń Polskich Studentów w UK.
Celem wizyty delegacji jest wzmocnienie polsko-brytyjskich stosunków w zakresie szkolnictwa wyższego i nauki, min. poprzez wyrażenie chęci do współorganizacji drugiego Polsko-Brytyjskiego Forum Nauki, zacieśnianie kontaktów pomiędzy instytucjami badawczymi w Polsce i Wielkiej Brytanii oraz podjęcie współpracy przy wspieraniu krótkoterminowej mobilności studentów i naukowców.
Polska i Wielka Brytania – naukowi partnerzy
Rok 2018, ogłoszony Polsko-Brytyjskim Rokiem Przedsiębiorczości, Nauki i Innowacji (YESI) wpłynął znacząco na intensyfikację współpracy z brytyjskimi instytucjami partnerskimi. W jego ramach w Warszawie odbyło się Polsko-Brytyjskie Forum Naukowe. Naukowcy z obydwóch krajów mogli lepiej się poznać, wymienić doświadczeniami w zakresie prowadzonych badań naukowych czy udziału w międzynarodowych programach badawczych. Współpraca między krajami rozwija się także dzięki działalności nowopowstałej agencji rządowej podległej MNISW - Narodowej Agencji Wymiany Akademickiej. Instytucja oferuje liczne programy stypendialne. Jeden z nich, program im. Mieczysława Bekkera umożliwia prowadzenie badań naukowych lub zajęć dydaktycznych w najlepszych zagranicznych ośrodkach na całym świecie. Szesnastu stypendystów z Polski zrealizuje swoje projekty właśnie w Wielkiej Brytanii.
Wymianę pomiędzy uczelniami i jednostkami naukowymi z obu krajów umożliwia również program NAW-y PROM. Jego beneficjenci otrzymują stypendia pozwalające na udział w konferencjach, szkołach letnich i zimowych, kursach, warsztatach, stażach i wizytach studyjnych.
Polska i Wielka Brytania mogą się także pochwalić wspólnymi przedsięwzięciami w ramach programów NCBR. Zespoły naukowców z obu krajów pracują m.in. nad laserami na bazie GaN dla nowych systemów telekomunikacji - BluCom czy pionierskimi strategiami terapeutycznymi w leczeniu urazowego uszkodzenia mózgu. Z kolei współpracę naukowców w zakresie badań podstawowych umożliwiają programy Narodowego Centrum Nauki.
Podczas swojej wizyty wicepremier Jarosław Gowin przedstawi polskim i brytyjskim studentom oraz naukowcom ofertę rodzimych agencji finansujących badania naukowe i wymianę międzynarodową i zachęci do skorzystania z bogatej oferty stypendialnej.
UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi odpowiedzialność za jego treść – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe.(PAP)
kom/ dma/ wus/
Pobierz materiał i Publikuj za darmo
bezpośredni link do materiału
Data publikacji | 14.02.2019, 12:16 |
Źródło informacji | MNiSW |
Zastrzeżenie | Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media. |