Pobierz materiał i Publikuj za darmo
Na spotkaniu z mieszkańcami szef rządu zwracał uwagę, że Polska - na skutek przyjętego na początku transformacji modelu gospodarczego - "weszła na ścieżkę rozwoju zależnego".
"Czy nam się to podoba, czy nie, to model rozwoju gospodarczego (Polski) w dużym stopniu polegał na tym, że najpierw gwałtownie się otworzyliśmy, co doprowadziło w dużym stopniu do sprzedaży majątku i do upadku bardzo wielu przedsiębiorstw w latach 90., 2000., oraz do dominacji u nas w kraju kapitału z różnych innych krajów świata w kluczowych sektorach, właściwie w bardzo wielu sektorach" - mówił Morawiecki.
Jak dodał, efektem tego procesu jest sytuacja, w której "połowa polskiego przemysłu jest w rękach zagranicznych".
Inną konsekwencją - zauważył premier - jest fakt, że Polska wydaje 100 mld zł na "odsetki od tego kapitału, który tutaj przyszedł, na dywidendy od własności, którą tutaj posiadają zagraniczni właściciele, zagraniczni udziałowcy".
"100 mld zł to jest (...) więcej niż wydajemy na całą służbę zdrowia albo na armię, na edukację wyższą, podstawową, niższą - i jeszcze zostałoby 20 mld zł" - zaznaczył szef rządu.
Innymi cechami charakterystycznymi polskiej gospodarki są - zdaniem premiera - "relatywnie niższe niż u bardzo wielu naszych partnerów, konkurentów w krajach zachodnich" marże, a także pułapki: pułapka demograficzna, pułapka słabości instytucjonalnej oraz pułapka średniego dochodu.(PAP)
msom/ hp/ mrr/
Pobierz materiał i Publikuj za darmo
bezpośredni link do materiału
Data publikacji | 15.04.2018, 14:54 |
Źródło informacji | PAP |
Zastrzeżenie | Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media. |