Pobierz materiał i Publikuj za darmo
W piątek premier Mateusz Morawiecki spotkał się w Berlinie z kanclerz Niemiec Angelą Merkel. Na wspólnej konferencji prasowej Morawiecki podkreślał, że Polska i Niemcy mogą być lokomotywą wzrostu dla całej UE. Szefowie rządu deklarowali, że ich kraje mogą współpracować m.in. w projektach związanych z obronnością. Oświadczyli też, że mają różne poglądy, jeżeli chodzi o gazociąg Nord Stream 2.
Morawiecki pytany na briefingu prasowym po Konferencji Bezpieczeństwa w Monachium, czy w trakcie spotkania z kanclerz Niemiec poruszony został temat unijnego budżetu i ewentualnego jego uzależnienia od poszanowania wartości UE odpowiedział, że rozmowa dotyczyła m.in. długoterminowych sposobów finansowania budżetu unijnego.
"Opowiedziałem się za inicjatywą prezydenta Francji Emmanuela Macrona, która też spotkała się z ciepłym przyjęciem w Niemczech tzw. podatku cyfrowego - +digital tax+, który byłby nakładany na międzynarodowe firmy, które unikają płacenia podatków w ogóle w Europie, w tym również w Polsce nie płacą podatku proporcjonalnego do biznesu, który mają" - mówił Morawiecki.
Premier poinformował, że z kanclerz Angelą Merkel rozmawiał także o potencjalnych środkach własnych w budżecie oraz o kwestii elastyczności unijnego budżetu.
"Rozmawialiśmy o tym, żeby można było trochę bardziej elastycznie alokować część środków. Jeżeli jakiś kraj chce więcej środków na politykę spójności - proszę bardzo, ktoś inny może chcieć więcej wydać na politykę rolną lub na innowacje, politykę zbrojeniową, obronną - to też powinno to być do pewnego stopnia możliwe" - dodał. (PAP)
mro/ mkr/
Pobierz materiał i Publikuj za darmo
bezpośredni link do materiału
Data publikacji | 17.02.2018, 17:07 |
Źródło informacji | PAP |
Zastrzeżenie | Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media. |