Pobierz materiał i Publikuj za darmo
Sześć z nich zostało już zaakceptowanych, kolejnych 20 zostanie zgłoszonych jeszcze w tym roku – poinformowali w piątek w Krakowie podczas konferencji prasowej wiceminister rozwoju Jerzy Kwieciński, komisarz UE ds. polityki regionalnej Corina Cretu i dyrektor zarządzający EFIS z Europejskiego Banku Inwestycyjnego Wilhelm Molterer – uczestniczący w piątek w Krakowie w konferencji "Plan inwestycyjny dla Europy z perspektywy Polski".
Europejski Fundusz na rzecz Inwestycji Strategicznych (EFIS) to instrument służący realizacji Planu Inwestycyjnego dla Europy (tzw. Plan Junckera). Plan zakłada, że łącznie na inwestycje w całej wspólnocie trafi ok. 315 mld euro.
Jak podkreślili uczestnicy konferencji, cele Planu Inwestycyjnego dla Europy, a w szczególności jego finansowego filaru EFIS, są spójne ze Strategią na rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju i wpisują się w jej założenia.
O możliwościach, jakie daje EFIS, w tym łączeniu jego finansowania z funduszami strukturalnymi, rozmawiali w Krakowie przedstawiciele Ministerstwa Rozwoju, Komisji Europejskiej i Europejskiego Banku Inwestycyjnego (EBI) z przedstawicielami samorządów i przedsiębiorców.
Ministerstwo Rozwoju pełni rolę krajowego koordynatora wdrażania Planu inwestycyjnego dla Europy i działa na rzecz jego popularyzacji, w tym jego finansowego komponentu – EFIS. EFIS oparty jest o system gwarancji, który ma pozwolić na realizację w całej UE inwestycji o wartości 315 mld euro. Nie ma tzw. kopert narodowych, co oznacza, że polskie projekty konkurują z przedsięwzięciami z innych krajów. Wsparcie ma być dostępne do lipca 2019 r.(PAP)
hp/je/
Pobierz materiał i Publikuj za darmo
bezpośredni link do materiału
Data publikacji | 02.09.2016, 18:32 |
Źródło informacji | PAP |
Zastrzeżenie | Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media. |