Pobierz materiał i Publikuj za darmo
- MS informuje:
Sukcesem edukacyjnym okazał się przeprowadzony wczoraj (19 czerwca) w Ministerstwie Sprawiedliwości pierwszy Turniej młodzieżowych debat oksfordzkich. Konkurencja była bardzo wyrównana, a poziom dyskusji przerósł oczekiwania.
Do udziału w wyjątkowym wydarzeniu, mającym na celu zwiększenie świadomości prawnej młodych Polaków a przy tym - kształtowanie wysokich standardów dyskursu publicznego, zakwalifikowało się sześć drużyn. Składały się z licealistów reprezentujących swoje szkoły lub młodzieżowe inicjatywy. Drużyny zmierzyły się w turnieju debat, przeprowadzonych według atrakcyjnej i prestiżowej formuły oksfordzkiej. Poprzez losowanie zostały przydzielone do grup eliminacyjnych. Zwycięzcy przeszli do półfinału, a dwie najlepsze drużyny – I LO im. Jana Kasprowicza w Inowrocławiu i Autorskie Towarzystwo Edukacyjne z Warszawy - stoczyły decydującą walkę w finale. Zwycięstwo, z zasłużoną choć minimalną przewagą, przypadło drużynie Autorskiego Towarzystwa Edukacyjnego.
Zachętą do pojedynku na argumenty były ciekawe tematy dyskusji. Mówcy mieli w drużynie określone zadania, np. zdefiniowania tezy debaty, sprecyzowania punktów sporu, przedstawienia własnej argumentacji, podważenia stanowiska strony przeciwnej.
W poszczególnych pojedynkach drużyny przedstawiały argumenty broniąc lub negując intrygujące tezy, np. „ Adaptowane dziecko winno mieć prawo poznania swoich biologicznych rodziców”, „Wykaz posiadaczy konkretnych adresów IP powinien być jawny i ogólnie dostępny”. Pobudzający młodzież do dyskusji temat finału brzmiał: „Obowiązek nauki do 18 roku życia jest archaizmem i powinien być zniesiony”.
W jury finałowej debaty zasiedli wiceminister sprawiedliwości Michał Wójcik, sędzia Trybunału Konstytucyjnego w stanie spoczynku prof. Zbigniew Cieślak, dyrektor Instytutu Wymiaru Sprawiedliwości dr Marcin Romanowski, Szef Gabinetu Politycznego Ministra Jan Kanthak oraz zastępca dyrektora Biura Komunikacji i Promocji Ministerstwa Sprawiedliwości dr Izabela Bogucka.
Zgodnie z formułą oksfordzką, każdą debatę poprowadzi „marszałek” dbający o poziom polemiki i kulturę słowa. Rolę tę z powodzeniem pełnili sędzia Krzysztof Piaseczny i Marcin Sławecki z Ministerstwa Sprawiedliwości.
Zwycięzcy turnieju otrzymali statuetki i atrakcyjne nagrody, a wszyscy uczestnicy - upominki.
UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi odpowiedzialność za jego treść – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe.(PAP)
kom/ tnt/
Pobierz materiał i Publikuj za darmo
bezpośredni link do materiału
Data publikacji | 20.06.2018, 18:27 |
Źródło informacji | MS |
Zastrzeżenie | Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media. |