Pobierz materiał i Publikuj za darmo
Wicepremier Ukrainy uspokajał, że pieniądze depozytariuszy są bezpieczne.
Początkowo na poniedziałkowe posiedzenie Rady Stowarzyszenia UE-Ukraina miał przylecieć do Brukseli ukraiński premier Wołodymyr Hrojsman, jednak w związku z decyzją o nacjonalizacji największego banku kraju został w Kijowie.
Mogherini poinformowała, że rozmawiała z nim o tym przez telefon. "Chcę wykorzystać tę okazję, aby skomentować wysiłki premiera, prezydenta i rządu w tych godzinach, by odbudować pewność w sektorze finansowym, przez śmiałe i odważne decyzje dotyczące nacjonalizacji PrywatBanku" - oświadczyła szefowa unijnej dyplomacji.
Jej zdaniem krok ten powinien pomóc zagwarantować, że wszystkie banki na Ukrainie będą spełniały te same standardy ostrożnościowe, co sprawi, że tamtejszy sektor bankowy będzie silniejszy i bardziej odporny na wstrząsy.
Wicepremier Ukrainy Stepan Kubiw zwrócił uwagę, że decyzja o nacjonalizacji PrywatBanku została wsparta przez międzynarodowe instytucje finansowe. "Karty klientów banku działają. (...) Proces trwał 2,5 roku, przeprowadzaliśmy audyty dotyczące aktywów tego banku, sfomułowaliśmy wytyczne dotyczące rezerw kapitałowych (...) wszystko zostało zrobione w transparentny sposób w oparciu o międzynarodową ocenę" - mówił Kubiw.
Rząd Ukrainy podjął decyzję o nacjonalizacji największego banku kraju w niedzielę. W komunikacie opublikowanym na stronie internetowej rządu podkreślono, że państwo przejmie 100 proc. akcji PrywatBanku, by zapewnić stabilność finansów kraju.
PrywatBank jest największym bankiem wśród 101 banków Ukrainy.
Z Brukseli Krzysztof Strzępka (PAP)
Pobierz materiał i Publikuj za darmo
bezpośredni link do materiału
Data publikacji | 19.12.2016, 17:30 |
Źródło informacji | PAP |
Zastrzeżenie | Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media. |