Newsletter

Nauka i technologie

Biuro Analiz PE: Unia Europejska łączy systemy informacji służb granicznych i policyjnych

08.06.2022, 14:00aktualizacja: 08.06.2022, 14:00

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

European Union, 2015
European Union, 2015
Terroryści i przestępcy nadużywają europejskiej polityki otwartych granic do przemieszczania się niepostrzeżenie po terytorium Unii. Dlatego policja i straż graniczna powinny mieć szybki dostęp do dokładnych informacji – wskazuje Biuro Analiz Parlamentu Europejskiego.

Fragmenty raportu na ten temat zamieszczono na firmowanej przez Parlament Europejski i Biuro Analiz Parlamentu Europejskiego stronie internetowej www.what-europe-does-for-me.eu/pl dotyczącej wpływu UE na nasze codzienne życie.

Eksperci zauważyli, że bazy danych wykorzystywane obecnie do kontroli granic i walki z przestępczością są rozproszone i trudne w użyciu. Nie są też interoperacyjne.

„UE postanowiła zatem połączyć trzy istniejące i trzy opracowywane dopiero systemy informacji służb granicznych i policyjnych, aby ułatwić wymianę informacji na temat osób wjeżdżających na terytorium UE. Zwiększy to bezpieczeństwo, poprawi skuteczność kontroli granicznych oraz pomoże zapobiegać nielegalnej migracji i ją zwalczać” – podkreślono w publikacji.

Wskazano przy tym, że europejski portal wyszukiwania umożliwi jednoczesne przeszukiwanie wszystkich unijnych baz danych na jednym ekranie. Dzięki temu nie trzeba będzie sprawdzać dokumentów w wielu bazach danych.

„Planuje się też opracowanie nowych narzędzi, które nie tylko pozwolą na zestawienie danych biometrycznych, takich jak odciski palców i wizerunki twarzy. Umożliwią też przechowywanie danych osobowych obywateli państw trzecich oraz kontrolę krzyżową i identyfikację osób, które posługują się cudzym dokumentem tożsamości lub podszywają się pod inne osoby. Ułatwi to wykrywanie oszustw dotyczących tożsamości” – wyjaśniło Biuro Analiz PE.

Jak podkreślono, w trakcie negocjacji z Radą UE i Komisją Europejską Parlament z powodzeniem wprowadził do przepisów gwarancje dotyczące praw podstawowych i ochrony danych.

„Nowe przepisy nie przewidują gromadzenia nowych danych ani dodatkowych praw dostępu do baz dla funkcjonariuszy organów ścigania. Zwiększy się tylko skuteczność korzystania z dotychczasowych informacji. Powstanie także specjalna strona internetowa, która pomoże korzystać z prawa do ochrony danych” – czytamy w publikacji.

System ten powinien zostać uruchomiony w 2023 r.

Źródło informacji: EuroPAP News

 
 

Materiał powstał w ramach projektu EuroPAP News, realizowanego przez Polską Agencję Prasową przy wsparciu finansowym Unii Europejskiej za pośrednictwem dotacji Parlamentu Europejskiego

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
Data publikacji 08.06.2022, 14:00
Źródło informacji EuroPAP News
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ