Newsletter

Nauka i technologie

Budowanie Zielonego Cyfrowego Partnerstwa pomiędzy Chinami a Europą jako fundament dla globalnego zrównoważonego rozwoju

14.12.2022, 14:00aktualizacja: 06.01.2023, 17:33

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

PR Newswire/China Green Sustainable Development Association (CGSDA)
PR Newswire/China Green Sustainable Development Association (CGSDA)

TAICANG, Chiny, 14 grudnia 2022 r. /PRNewswire/ -- W dniach 10-11 grudnia w Taicang w prowincji Jiangsu odbyły się dwa wydarzenia mające na celu promowanie działań klimatycznych i współpracy pomiędzy Chinami a Europą w zakresie zrównoważonego rozwoju: Konferencja Ekologicznego Zrównoważonego Rozwoju (2022) i Forum Wysokiego Szczebla z udziałem Chin i Unii Europejskiej w sprawie zrównoważonego rozwoju. Konferencję, zorganizowaną wspólnie przez Biuro Współpracy pomiędzy Chinami i Unią Europejską w zakresie Neutralności Węglowej (ang. China-EU Carbon Neutrality Cooperation Office - CECCO) oraz Centrum Międzynarodowej Współpracy Gospodarczej i Technologicznej przy Ministerstwie Przemysłu i Technologii Informacyjnych, poprowadziły wspólnie dwie instytucje: Chiński Ludowy Instytut Spraw Zagranicznych i Chińskie Towarzystwo Ekonomii Przemysłowej.

Konferencja, której hasło przewodnie brzmiało: „Synergiczna transformacja ekologiczna i cyfrowa - praktyka chińska”, zainicjowała realizację pilotażowych projektów współpracy Chin z Unią Europejską na rzecz innowacji w obszarze neutralności węglowej. Stanowiła ona również okazję do podjęcia dyskusji tematycznych w ramach sympozjum pt. „Cyfryzacja napędza ekologiczny i zrównoważony rozwój” oraz Chińsko-Europejskiego Forum w sprawie neutralności węglowej miast, a także do uruchomienia inicjatywy „Earth Aspiration Action” (E2A).

Ceremonii otwarcia przewodził Zhang Ji, przewodniczący Chińskiego Stowarzyszenia Ekonomii Przemysłowej. W konferencji uczestniczyli pionierzy działań na rzecz globalnego klimatu oraz liderzy chińskich i europejskich organizacji krajowych i regionalnych. Prelegenci podkreślali, że promowanie przez Chiny synergicznego rozwoju ekologicznego i cyfrowego zwiększyło możliwości podejmowania wspólnych wyzwań stojących przed światem i nadało nowy rytm globalnemu zrównoważonemu rozwojowi. Uczestnicy wydarzenia sformułowali zalecenia i sugestie dotyczące mechanizmu globalnej współpracy obejmującej m.in. szeroko zakrojone konsultacje, wspólne działania i wzajemne korzyści, budowanie zielonego cyfrowego partnerstwa i sojuszu, a także wspieranie przywództwa młodzieży.

Xie Zhenhua, specjalny pełnomocnik rządu Chin ds. zmian klimatycznych, przedstawił propozycje systemowych rozwiązań w zakresie neutralności węglowej, mechanizmu skoordynowanego rozwoju neutralności węglowej oraz bezpieczeństwa gospodarczego i społecznego, zielonych inwestycji i mechanizmu finansowania, a także wezwał do rozszerzenia współpracy pomiędzy Chinami i Europą w walce z kryzysem klimatycznym.

Laurent Fabius, przewodniczący Rady Konstytucyjnej Francji, przewodniczący konferencji klimatycznej w Paryżu i były premier Francji, podkreślił konieczność skupienia się na wzmocnieniu globalnej koordynacji, przyspieszeniu działań, poprawie wsparcia finansowego i promowaniu sprawiedliwej transformacji w erze „post-paryskiej”.

Frans Timmermans, wiceprzewodniczący Komisji Europejskiej, przedstawił wysiłki podejmowane przez UE w zakresie promowania regionalnej i globalnej współpracy na rzecz neutralności węglowej oraz wyraził własne oczekiwania dotyczące pogłębienia współpracy pomiędzy Chinami a UE w tych dziedzinach.

Mary Robinson, była prezydentka Irlandii, wyjaśniła rolę Chin w zapewnieniu globalnej reakcji na zmiany klimatu, a także obecny status i perspektywy współpracy chińsko-europejskiej, podkreślając przy tym kluczową rolę społeczeństw obywatelskich.

Teresa Ribera Rodríguez, wicepremier hiszpańskiego rządu oraz ministra ds. transformacji ekologicznej i wyzwań demograficznych, wskazała na obecne wyzwania stojące przed światem w zakresie utrzymania globalnego wzrostu temperatury na poziomie poniżej 1,5 stopnia, a także podkreśliła pilność i znaczenie pogłębienia współpracy chińsko-hiszpańskiej i chińsko-europejskiej w obszarach energii, wody i ekosystemu.

Laurence Tubiana, dyrektor generalna Europejskiej Fundacji na Rzecz Klimatu, podkreśliła znaczenie współpracy między Chinami i Unią Europejską oraz udziału kapitału prywatnego w kontekście rozwiązania problemu znacznej luki finansowej w globalnych działaniach związanych z kryzysem klimatycznym, a także ponownie wyraziła oczekiwania dotyczące wzmocnienia globalnej współpracy w zakresie ekologicznych finansów.

Wang Chao, prezes Chińskiego Ludowego Instytutu Spraw Zagranicznych, przedstawił sugestie dotyczące budowania solidnych i stabilnych stosunków chińsko-europejskich, w tym dotyczące dążenia do prawidłowego pozycjonowania ekologicznych stosunków chińsko-unijnych opartych na wzajemnym zaufaniu, pogłębiania chińsko-europejskiej praktycznej współpracy w zakresie zmian klimatycznych z ukierunkowaniem na rozwój oraz pełnego wykorzystania chińsko-europejskiej wymiany międzynarodowej opartej na innowacji.

Główne przemówienia podczas konferencji wygłosili liderzy chińskich i europejskich agencji rządowych, ośrodków analitycznych i stowarzyszeń przemysłowych. Zinterpretowali oni kwestie strategicznego planowania, lokalne praktyki i układ transformacji przemysłowej w obszarze synergicznego rozwoju ekologicznego i cyfrowego, a także podkreślili rolę ośrodków analitycznych w działaniach na rzecz zielonej i cyfrowej transformacji oraz praktycznych innowacji.

Xin Guobin, chiński wiceminister przemysłu i technologii informacyjnych, przedstawił badania i osiągnięcia chińskiego rządu w promowaniu ekologicznej i niskoemisyjnej transformacji przemysłowej, a także kluczowe inicjatywy strategiczne realizowane w tym zakresie w ramach 14. planu pięcioletniego. Zaproponował on ponadto, aby w przyszłości skupić się na technologii cyfrowej umożliwiającej ekologiczną i niskoemisyjną transformację przemysłową oraz rozwój poprzez zwiększenie korzyści dla środowiska i wzmocnienie zarządzania emisjami, a także przedstawił sugestie dotyczące dalszego pogłębiania synergicznego rozwoju ekologicznego i cyfrowego w przyszłości.

Jennifer Morgan, specjalna pełnomocniczka ds. międzynarodowych działań na rzecz klimatu w Federalnym Ministerstwie Spraw Zagranicznych Niemiec, dokonała przeglądu wyników COP 27, przedstawiła kluczowe prace prowadzone przez Niemcy i UE w zakresie przeciwdziałania zmianom klimatu oraz wyraziła oczekiwania dotyczące wzmocnienia współpracy w obszarze klimatu pomiędzy UE, Niemcami i Chinami w celu promowania globalnego rozwoju oraz ekologicznej i niskoemisyjnej transformacji.

Zhang Chonghe, prezes Chińskiej Krajowej Rady Przemysłu Lekkiego, zasugerował pogłębienie współpracy chińsko-europejskiej poprzez budowę „miast zdatnych do zamieszkania zgodnie z koncepcją utrzymania wzrostu temperatury na poziomie poniżej 1,5 stopnia” oraz realizację wspólnych badań i innowacji, a tym samym wspólne promowanie ekologicznego i niskoemisyjnego stylu życia oraz zrównoważonego rozwoju.

Zheng Xinli, ekspert wyższego szczebla w CECCO i prezes Chińskiego Stowarzyszenia na Rzecz Zielonego Zrównoważonego Rozwoju, omówił praktyczne i innowacyjne badania prowadzone przez CECCO w obszarze zielonego zrównoważonego rozwoju i neutralności węglowej. Przedstawił on również sugestie dotyczące promowania praktycznej współpracy pomiędzy Chinami i UE w takich aspektach jak: pogłębianie współpracy w obszarze badań nad zrównoważonym rozwojem i neutralnością węglową, badanie innowacyjnych przypadków wdrażania w ramach projektów pilotażowych, budowanie mechanizmów i platform wymiany i współpracy czy wprowadzenie długoterminowych i stabilnych mechanizmów wsparcia finansowego. Ponadto w ceremonii otwarcia udział wzięli:

Feng Tie, ambasador Chin w Danii, He Xiangdong, ambasador Chin w Irlandii, Signe Brudeset, ambasador Norwegii w Chinach, Wang Hongjian, Chargé D'affaires ad Interim Chińskiej Misji przy Unii Europejskiej oraz Wan Degang, radca-minister przy Ambasadzie Chin w Szwecji.

Wdrażanie i realizacja stanowią klucz do osiągnięcia celów zrównoważonego rozwoju i neutralności węglowej.

W obecności chińskich i europejskich przywódców, organizacje międzynarodowe, rządy Chin i krajów europejskich oraz przedsiębiorstwa podpisały umowy o współpracy w celu utworzenia strefy współpracy na linii Chiny ‒ UE w zakresie zielonych i cyfrowych innowacji (Taicang), wdrożenia pilotażowego projektu współpracy Chin z Unią Europejską na rzecz innowacji w obszarze neutralności węglowej (Taicang) w celu przeanalizowania wspólnego chińsko-europejskiego modelu zielonego i zrównoważonego rozwoju, zbudowania zróżnicowanej chińsko-europejskiej sieci partnerskiej oraz promowania zastosowania i promocji pilotażowych projektów współpracy Chin z Unią Europejską na rzecz innowacji w obszarze neutralności węglowej. Wydano certyfikaty dla 28 projektów (wskazanych w dalszej części) z Chin i Europy wybranych w 2022 r. i podpisano porozumienia. Partnerzy pochodzą z 13 krajów i regionów świata, w tym z Chin, Unii Europejskiej, Niemiec, Francji, Włoch, Hiszpanii i Finlandii.

Biuro Współpracy między Chinami i Unią Europejską w zakresie Neutralności Węglowej (CECCO), wspólnie z międzynarodowymi partnerami, w tym Rolandem Bergerem, sporządzi Raport Roczny na temat ekologicznej i niskoemisyjnej współpracy przemysłowej pomiędzy Chinami i UE. W raporcie uwzględnione zostaną ostatnie postępy i trendy w zakresie rozwoju polityki neutralności węglowej, technologii, standardów, projektów i mechanizmów finansowania w Chinach i Europie. Ocenie poddana zostanie realizacja chińsko-europejskich projektów pilotażowych w zakresie neutralności węglowej, a szczególne osiągnięcia w ramach współpracy zostaną zaprezentowane w celu zainspirowania kolejnych pomysłów dotyczących rozwoju i współpracy pomiędzy chińskimi i europejskimi interesariuszami.

Inicjatywę „Earth Aspiration Action (E2A)” podjęło wspólnie ponad 40 chińskich i europejskich agencji rządowych, organizacji społecznych, instytutów badawczych, instytucji finansowych i wiodących przedsiębiorstw z Chin, Niemiec, Francji, Włoch, Danii, Szwajcarii i innych krajów. Inicjatywa E2A ma na celu: zbudowanie sieci międzynarodowych partnerów; połączenie sił w celu zbudowania i udostępnienia zielonej infrastruktury cyfrowej; wspieranie społeczności badawczej w promowaniu synergicznego rozwoju ekologicznego i cyfrowego oraz zachęcanie młodego pokolenia do podejmowania roli ważnych uczestników i przyszłych liderów zrównoważonego rozwoju.

W ramach konferencji odbyły się wymiany i dyskusje tematyczne przy okazji sympozjum pt. „Cyfryzacja napędza ekologiczny i zrównoważony rozwój”. Na sympozjum zaproszono czołowe instytucje z Chin i Europy, a tematyka dyskusji dotyczyła zielonej transformacji cyfrowej w urbanistyce, energetyce, przemyśle, lifestyle’u, innowacjach i finansach. Sympozjum poprowadziła Zheng Hong, dyrektorka generalna Centrum Międzynarodowej Współpracy Gospodarczej i Technologicznej przy Ministerstwie Przemysłu i Technologii Informacyjnych. Szwedzka firma Sweco przedstawiła swój plan stworzenia strefy współpracy na linii Chiny ‒ UE w zakresie zielonych i cyfrowych innowacji (Taicang). Podczas sympozjum wykłady wygłosili eksperci z czołowych chińskich i europejskich instytucji, w tym z Azjatyckiego Banku Inwestycji Infrastrukturalnych (AIIB), Environmental Defense Fund (Funduszu Obrony Środowiska), firmy Siemens, Skandinaviska Enskilda Banken (SEB) ze Szwecji, Fińskiego Stowarzyszenia Branży Tekstylnej i Modowej, Uniwersytetu Technicznego w Monachium, Tencent, Haier, Jingdong Digital Technology Group, Beijing Financial Holding Group oraz Beijing Gas.

W ramach konferencji odbyło się również Chińsko-Europejskie Forum Miast Neutralnych Węglowo (2022). Moderatorami forum byli Ding Zhijun, zastępca dyrektora generalnego Departamentu Oszczędności i Kompleksowego Wykorzystania Energii przy Ministerstwie Przemysłu i Technologii Informacyjnych, oraz Yang Zijian, pełniący funkcję dyrektora ds. polityki publicznej z Biura Współpracy między Chinami i Unią Europejską w zakresie Neutralności Węglowej. Wśród panelistów znaleźli się przedstawiciele chińskich i europejskich agencji rządowych, w tym przedstawiciele Danii, miast Wuhan, Sanya i Taicang, a także organizacji społecznych i największych międzynarodowych przedsiębiorstw, w tym Sojuszu Szwedzko-Chińskiego na rzecz Zielonej Technologii, Chińsko-Brytyjskiej Rady Biznesowej (CBBC), Royal Institution of Naval Architects, Roland Berger oraz Sweco. Uczestnicy forum wymienili się poglądami i wiedzą na temat kierunków realizacji synergicznej transformacji zielono-cyfrowej oraz innowacyjnych praktyk w miastach, udzielając strategicznego i praktycznego wsparcia dla budowy strefy współpracy na linii Chiny - UE w zakresie zielonych i cyfrowych innowacji oraz wdrożenia pilotażowego projektu współpracy Chin z Unią Europejską na rzecz innowacji w obszarze neutralności węglowej.

Pomyślne rezultaty Konferencji Ekologicznego Zrównoważonego Rozwoju w 2022 r. pokażą światu, że determinacja Chin w otwieraniu się na współpracę na wyższym szczeblu nie ulegnie zmianie, tak jak zmianie nie ulegnie historyczna misja współpracy społeczności międzynarodowej, korzystnej dla wszystkich stron. Chiny i Europa połączą siły w realizacji praktycznych projektów współpracy w celu promowania innowacyjnego modelu zielonego i zrównoważonego rozwoju poprzez szeroko zakrojone konsultacje, wspólne działania i wzajemne korzyści. Wszystkie te kraje wspólnie stawią czoło aktualnym wyzwaniom związanym z transformacją światowej gospodarki, sprawiając, że globalizacja gospodarcza będzie bardziej otwarta, inkluzywna, zrównoważona i korzystna dla wszystkich.

Zdjęcie – https://mma.prnewswire.com/media/1967251/1.jpg

Zdjęcie – https://mma.prnewswire.com/media/1967252/2.jpg

Zdjęcie – https://mma.prnewswire.com/media/1967253/3.jpg

Zdjęcie – https://mma.prnewswire.com/media/1967254/4.jpg

Zdjęcie – https://mma.prnewswire.com/media/1967255/5.jpg

Zdjęcie – https://mma.prnewswire.com/media/1967257/7.jpg

Źródło: China Green Sustainable Development Association (CGSDA)

Źródło informacji: PR Newswire

 

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
Data publikacji 14.12.2022, 14:00
Źródło informacji PR Newswire
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ

Pozostałe z kategorii