Newsletter

Nauka i technologie

CAFEE - nowa technologia HEUTHES optymalizująca zużycie energii przez system informatyczny

12.04.2023, 10:00aktualizacja: 12.04.2023, 10:00

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

Firma HEUTHES opracowała nową technologię CAFEE (ang. Computer Architecture for Energy Efficiency), która jest wykorzystywana w analizie i poprawie efektywności energetycznej swoich systemów informatycznych. CAFEE wykorzystuje m.in. parametr PUE (ang. Power Usage Effectiveness) opracowany przez grupę non-profit The Green Grid. Parametr ten określa energię zużywaną przez Data Center podzieloną przez energię zużywaną przez sprzęt IT w tym centrum. Teoretyczny, najlepszy współczynnik PUE to 1,0. Najbardziej wydajne centra danych na świecie mają obecnie PUE na poziomie 1,02-1,15 dzięki stosowaniu niekonwencjonalnych metod. Należą do nich m.in. podwodne centra danych wykorzystujące wodę morską do chłodzenia sprzętu, nowoczesne technologie wymiany ciepła powietrze-powietrze w połączeniu z wentylatorami o zmiennej prędkości, energooszczędnymi zasilaczami i wirtualizacją, chłodzenie parą geotermalną. Jedna z serwerowni HEUTHES osiągnęła w 2022 r. PUE na poziomie 1,125 i firma pracuje nad jego dalszym obniżeniem w 2023 r., dzięki optymalizacji systemów operacyjnych, dopasowując wydajność do dobowej i tygodniowej zmiany zapotrzebowania na moc obliczeniową.

Obecna aktualizacja CAFEE jest odpowiedzią HEUTHES na drastyczny wzrost cen energii i wzrost zainteresowania optymalizacją przetwarzania danych i pracy zarówno pojedynczych serwerów, jak i całych serwerowni Data Center. Szacowany przez HEUTHES udział kosztów energii elektrycznej na potrzeby serwera, na którym posadowiony jest system w trybie licencyjnym wynosi ponad 10% TCO (ang. Total Cost of Ownership). Są to łączne koszty bezpośrednie na zużycie energii przez serwery i pośrednie, związane z ich chłodzeniem.

W serwerach posadowionych w Data Center najwięcej energii elektrycznej zużywają CPU, dlatego przy wyborze procesorów należy zwrócić uwagę na te parametry, które podnoszą efektywność ich pracy. Wśród nich jest m.in. optymalizacja architektury oraz zwiększanie tzw. gęstości rdzeni, czyli ich liczby w pojedynczym CPU. Obecnie na rynku najbardziej efektywne procesory pochodzą z najnowszej generacji AMD EPYC. Są one wykorzystywane przez HEUTHES w architekturze sprzętowej do konfiguracji systemów chmurowych.

Rozwiązania HEUTHES są na tyle efektywne, że serwery dla 1000 użytkowników w trybie wynajmu SaaS zużywają 2kW w ośrodku głównym i zapasowym (bez uwzględnienia chłodzenia). Daje to 1440 kWh na miesiąc i w przeliczeniu na użytkownika 1,44 kWh przez miesiąc wobec instalacji lokalnej licencji 72 kWh (56,88 PLN) i to bez uwzględnienia ośrodka zapasowego.

Obok CAFEE, firma HEUTHES od początku swojej działalności rozwija również inne, własne technologie gwarantujące wysoką wydajność przetwarzania i minimalizację zużycia energii w Data Center przy zachowaniu najwyższego poziomu bezpieczeństwa systemów. Należą do nich Proaperman, Client-Web-Server, HDB, Produktowy System Bankowy, Kobadibus, Unsystor, Modribusman, Profap, R2O i Klaster Omega. Technologie te wspierają bieżące monitorowanie przetwarzania danych, obciążenia sieci informatycznej, serwerów wirtualnych oraz są głównymi narzędziami umożliwiającymi firmie HEUTHES sformułowanie zasad zarządzania wydajnością i efektywnością energetyczną infrastruktury.

Więcej informacji na stronie www.isof.pl.

Źródło informacji: HEUTHES Sp. z o.o.

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
Data publikacji 12.04.2023, 10:00
Źródło informacji HEUTHES Sp. z o.o.
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ

Pozostałe z kategorii

Akademia
Komunikacji

Prowadzimy szkolenia oraz warsztaty dla mediów, biznesu, samorządów i instytucji. Oferujemy szkolenia indywidualne i grupowe w zakresie m.in. wystąpień publicznych, zarządzania kryzysowego, cyberbezpieczeństwa, przeciwdziałania dezinformacji.