Pobierz materiał i Publikuj za darmo

Phishing to jeden z najpopularniejszych typów cyberataków opartych np. o wiadomości e-mail lub SMS. Wykorzystuje inżynierię społeczną, czyli technikę polegającą na tym, że przestępcy internetowi próbują oszukać odbiorców wiadomości i spowodować podjęcie działań zgodnie z ich zamierzeniami. SMS-y lub maile mogą zawierać np. ponaglające informacje o rzekomych niedopłatach za paczki, za rachunki albo zachęcające do skorzystania z zaskakująco atrakcyjnych ofert różnego rodzaju, alarmujące wiadomości o rychłym wygaśnięciu konta na jakiejś platformie, serwisie albo o konieczności zaktualizowania danych, by nadal korzystać z jakichś usług. A także linki do fałszywych stron internetowych, które służą oszustom do wyłudzeniu danych, by w rezultacie dobrać się do pieniędzy odbiorcy SMS-a.
CERT Polska to działający w instytucie NASK zespół reagowania na incydenty w sieci i przyjmujący zgłoszenia o podejrzanych i nietypowych zdarzeniach. Jednym z narzędzi opracowywanych przez ekspertów CERT Polska są wzorce SMS tworzone na podstawie zgłoszeń od obywateli. Na bazie wiadomości wysyłanych na nr 8080 i dzięki współpracy z operatorami telekomunikacyjnymi wzorce są dziś skutecznym sposobem do walki z cyberprzestępcami. Dotychczas powstało blisko 600 wzorców, co pozwoliło zatrzymać 1 073 744 wiadomości od oszustów, zanim dotarły one do użytkowników.
„Uruchamiając krótki numer 8080, wyszliśmy naprzeciw potrzebom Polaków, którzy podejrzane wiadomości chcieli wysyłać do nas szybko, bez zbędnej biurokracji. Ponad 300 tysięcy SMS-ów, które otrzymaliśmy tą drogą, potwierdza, że dziś to najpopularniejszy kanał zgłoszeniowy” - podkreśla Sebastian Kondraszuk, kierujący zespołem CERT Polska.
Reakcja zespołu CERT Polska na zgłoszenia podejrzanych wiadomości, to nie tylko wzorce SMS-ów, które zatrzymują wiadomości od oszustów, ale także zablokowanie dostępu do stron wyłudzających dane. CERT Polska już w marcu 2020 r. uruchomił Listę Ostrzeżeń przed niebezpiecznymi stronami i stale rozwija to narzędzie. 24 godziny na dobę na Listę Ostrzeżeń prowadzoną przez CERT Polska trafiają domeny, których charakter związany jest z działalnością oszustów. Do dziś na Listę trafiło prawie 250 tysięcy adresów, to średnio 265 adresów dziennie. Lista Ostrzeżeń jest jawna, bezpłatna, publikowana na stronie CERT Polska w wielu formatach plików, a także aktualizowana na bieżąco. Według danych CERT NASK w tym roku zablokowano 75 milionów prób wejścia na strony z Listy. W 2023 r. było to 50 mln prób. Zdaniem ekspertów NASK każde z takich wejść mogło się skończyć przykrymi konsekwencjami, w tym kradzieżą pieniędzy z konta.
Każdy może zgłosić do CERT Polska stronę, którą uważa za niebezpieczną czy też wiadomość, która budzi niepokój. Zgłoszenia można przekazać na cztery wygodne sposoby: przesyłając SMS na numer: 8080, wypełniając formularz na stronie: incydent.cert.pl, wysyłając email na adres: cert@cert.pl, korzystając z funkcji w aplikacji mObywatel.
„Naszym priorytetem jest profilaktyka i wskazywanie zagrożeń, czyli ochrona obywateli. Walka z cyberprzestępcami trwa non stop. Analitycy w trybie ciągłym weryfikują zagrożenia. Mamy blisko 100 proc. skuteczność w zwalczaniu tego typu zagrożeń” - podsumowuje Sebastian Kondraszuk.
Źródło informacji: PAP MediaRoom
Pobierz materiał i Publikuj za darmo
bezpośredni link do materiału
POBIERZ ZDJĘCIA I MATERIAŁY GRAFICZNE
Zdjęcia i materiały graficzne do bezpłatnego wykorzystania wyłącznie z treścią niniejszej informacji
Data publikacji | 18.11.2024, 11:20 |
Źródło informacji | PAP MediaRoom |
Zastrzeżenie | Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media. |
Pozostałe z kategorii
-
Image
EKG 2025: AI, cyberbezpieczeństwo, sieć 5G to filary, na których można budować przewagę konkurencyjną PAP
W dobie globalnej rywalizacji technologicznej, kołem zamachowym krajowych gospodarek jest cyfryzacja. Czy Polska jest gotowa, by wykorzystać stwarzane przez nią szanse? Jakie są nasze mocne punkty, a co powinniśmy zmienić? Próbę odpowiedzi na te pytania podjęli eksperci uczestniczący w panelu pt. „Mapa cyfrowa dla Polski”, który odbył się pierwszego dnia XVII Europejskiego Kongresu Gospodarczego w Katowicach.- 24.04.2025, 17:12
- Kategoria: Nauka i technologie
- Źródło: PAP MediaRoom
-
Image
SANY na targach bauma 2025 - imponująca oferta zrównoważonych rozwiązań opartych na inteligentnych technologiach cyfrowych
- 24.04.2025, 16:52
- Kategoria: Biznes i finanse
- Źródło: PR Newswire
-
Image
Ferrero Polska na TOGETAIR: inwestowanie w Gospodarkę o obiegu zamkniętym po prostu się opłaca PAP
Odpowiednie projektowanie opakowań, wdrażanie najbardziej innowacyjnych technologii recyklingu, stałe podnoszenie świadomości wszystkich pracowników co do konieczności przestrzegania proekologicznych standardów, raportowanie osiąganych celów - to zdaniem Michała Kulpińskiego z Ferrero Polska przepis na wpisanie nawet największego zakładu produkcyjnego w logikę Gospodarki o obiegu zamkniętym (GOZ). Ekspert był jednym z ponad 200 panelistów uczestniczących w VI Międzynarodowym Szczycie Klimatycznym TOGETAIR w Warszawie.- 24.04.2025, 12:47
- Kategoria: Nauka i technologie
- Źródło: PAP MediaRoom
Newsletter
Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.
ZAPISZ SIĘ