Newsletter

Nauka i technologie

Częstochowa: "My Talent", czyli aplikacja pomoże poznać samego siebie

22.03.2024, 17:21aktualizacja: 22.03.2024, 17:22

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

Fot. UM Częstochowa
Fot. UM Częstochowa
Problemy z wyborem uczelni i potrzeba indywidualnego doradztwa zawodowego, a jednocześnie chęć rywalizacji i autonomii w działaniu – to pierwsze wnioski, które płyną z ankiety i badań związanych z aplikacją dedykowaną częstochowskim uczniom. To projekt realizowany przez firmę Evorain oraz miasto.

Cele i możliwości aplikacji zostały po raz pierwszy publicznie zaprezentowane w grudniu, następnie  „My Talent” – po szkoleniach dla dyrektorów oraz szkolnych koordynatorów – „weszła” do częstochowskich szkół. Aplikacja, która powstała w oparciu o sztuczną inteligencję służy uczennicom i uczniom z klas maturalnych, aby jak najlepiej poznali swoje mocne strony i dzięki temu mogli zaplanować swoją przyszłą drogę zawodową.

- Założeniem „My Talent” jest wykorzystanie AI do personalizacji dalszej kariery częstochowskiej młodzieży. Do tej pory w aplikacji zalogowało się 1,5 tysiąca częstochowskich maturzystów z 20 szkół średnich, z czego wykonanych jest już 1100 badań wraz z określeniem indywidualnego profilu potrzeb – mówi prezydent Częstochowy Krzysztof Matyjaszczyk. - Pojawiły się oczekiwania, aby z aplikacji mogła skorzystać również młodzież z klas przedmaturalnych, ponieważ to właśnie wtedy podejmowane są decyzje dotyczące kierunku dalszej edukacji oraz przyszłości młodych ludzi.        

Zastosowanie sztucznej inteligencji (AI) do pomiaru potrzeb pozwala lepiej poznać człowieka i ukierunkować go trafnie w odpowiedni obszar zawodowy. Potrzeby to podstawa do określenia tego, kim jesteśmy i w tym właśnie miejscu pojawia się zastosowana w aplikacji metoda pomiaru potrzeb. Dzięki niej osiąga się punkt wyjścia do określania potencjału i kierunku rozwoju każdej z młodych osób. Odkrywanie potrzeb i ich odpowiednie zastosowanie w życiu to nic innego jak odkrycie i wskazanie komuś jego talentów, stąd też nazwa aplikacji.

Z przeprowadzonych wśród uczniów ankiet, które były punktem wyjścia w programie, wynika duża potrzeba doradztwa zawodowego (72% ankietowanych), jeszcze większa potrzeba wskazania indywidualnej ścieżki rozwoju (90%), a także trudność w podjęciu decyzji dotyczącej aplikowania do szkoły wyższej (56%).
Wśród zidentyfikowanych już w ramach korzystania z aplikacji potrzeb - 80% badanych posiada wysoką potrzebę rywalizacji, 70% - autonomii w działaniu, a 65% - działania, ostrożności i gromadzenia.

- Świadczy to o tym, że są to ludzie, którzy czegoś szukają, chcą coś osiągnąć jako jednostki, natomiast są gotowi do działania z pewną rozwagą, a gromadzenie należy rozumieć także jako gromadzenie wiedzy i doświadczeń – wyjaśnia Jakub Romanowski prezes Evorain. – Taka charakterystyka świadczy o tym, że mamy tutaj duży potencjał. Jeżeli przełożymy tę populację na obszary zawodowe bądź potencjał rynku, który potrzebuje określonego typu pracowników, uważam, że jesteśmy w stanie pokryć rynek pracy odpowiednimi specjalistami. Takimi, którzy do tego rynku pracy pasują.

W najbliższym czasie na indywidualnych profilach uczniów w aplikacji „My Talent” ma rozpocząć się listowanie im rekomendowanych obszarów zawodowych.  

- Ta aplikacja zostaje z uczniami. Jeżeli będzie chcieli z niej w przyszłości korzystać, to mogą z niej czerpać wiedzę i informacje, które są potrzebne np. do przygotowania CV, listu motywacyjnego, w pracy zawodowej czy do wyboru kolejnej ścieżki edukacyjnej - przekonuje Maciej Orzechowski, partner w Evorain i prezes AIA Concept.

 W spotkaniu podsumowującym dotychczasowe efekty wdrożenia aplikacji „My Talent” w częstochowskich szkołach wzięła udział także Anna Tymoshenko – kierowniczka Centrum Obsługi Inwestora Urzędu Miasta, zajmująca się m.in. projektami służącymi profilowaniu zawodowemu częstochowskich uczniów.  

Spółka Evorain zajmuje się ułatwieniami i poprawą jakości życia ludzkiego przy użyciu sztucznej inteligencji. W tamtym roku otrzymała nagrodę Innowator „Wprost” w kategorii Dobre Geny Innowacji, współpracując z Geofizyką Toruń. Evorain to firma informatyczna tworzona przez zespół naukowców z Politechniki Częstochowskiej, pracuje nad oprogramowaniem opartym na AI oraz uczeniu maszynowym.

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
POBIERZ ZDJĘCIA I MATERIAŁY GRAFICZNE
Zdjęcia i materiały graficzne do bezpłatnego wykorzystania wyłącznie z treścią niniejszej informacji
Data publikacji 22.03.2024, 17:21
Źródło informacji UM Częstochowa
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ