Pobierz materiał i Publikuj za darmo

Miejski Stadion Lekkoatletyczny przy ul. Dąbrowskiego 58/64 znajduje się w trwałym zarządzie Miejskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji w Częstochowie. Został przebudowany blisko 25 lat, więc od pewnego czasu miasto starało się o środki na jego modernizację.
Teraz – dzięki uchwale Sejmiku Województwa Śląskiego - stadion znalazł się na liście zadań rekomendowanych do dofinansowania z Funduszu Rozwoju Kultury Fizycznej w ramach „Programu rozwoju infrastruktury sportowej w województwach”.
- Cieszę się, że nasz wniosek został uwzględniony przez samorząd województwa. Obiekt MOSiR służy nie tylko „Budowlanym”, a więc trenującym tu częstochowskim lekkoatletkom i lekkoatletom, ale także wielu mieszkankom i mieszkańcom, którzy biegają rekreacyjnie, dbając o swoje zdrowie i kondycję z wykorzystaniem lekkoatletycznej bieżni – mówi prezydent Częstochowy Krzysztof Matyjaszczyk. – Odbywa się tu również wiele imprez sportowo-rekreacyjnych dla dzieci i młodzieży, ale także naszych seniorów.
W ramach inwestycji ma powstać nowa nawierzchnia bieżni lekkoatletycznej z uwzględnieniem niezbędnych korekt geometrii i urządzeń lekkoatletycznych, a także wymianą koryt odwadniających. Ma to umożliwić uzyskanie certyfikatu dla kategorii IVA wg wytycznych Polskiego Związku Lekkiej Atletyki.
W zakresie prac planuje się m.in.:
- montaż syntetycznej nawierzchni sportowej na bieżni, zakolach i rozbiegach,
- uzupełnienie zakola południowego syntetyczną nawierzchnią sportową wraz z podbudową,
- montaż nowego systemowego rowu z wodą w skorygowanej lokalizacji,
- wymianę odwodnienia na szczelinowe odwodnienie liniowe na całym obwodzie bieżni,
- w strefie pomiędzy bieżnią a trybuną oraz w strefie startu na 100 i 110 m oraz mety wykonanie syntetycznej nawierzchni sportowej na istniejącym utwardzeniu z polbruku,
- demontaż i wykonanie projektowanych betonowych kół do rzutu dyskiem oraz młotem,
- demontaż i montaż nowych skrzynek wraz z belkami do skoku w dal i trójskoku, zeskoczni i łapaczy piasku,
- ustawienie 3 nowych stojaków rowerowych.
Planowany okres realizacji inwestycji to lata 2025-2026.
Częstochowa uzyskała zapewnienie dofinansowanie w ramach „Programu rozwoju infrastruktury sportowej w województwach”. Zgodnie z jego założeniami nabór wniosków o w pierwszej kolejności przeprowadzają samorządy województw, które są odpowiedzialne za opracowanie listy rekomendowanych inwestycji i przedstawienie jej Ministerstwu Sportu i Turystyki. Następnie na tej podstawie samorządy składają wnioski o dofinansowanie zadań ze środków ministerialnego Funduszu Rozwoju Kultury Fizycznej.
Montaż finansowy modernizacji stadionu zakłada wkład w wysokości po 30% netto z funduszy samorządu województwa oraz ministerstwa, a sfinansowanie reszty oraz podatku VAT – ze środków budżetu miasta. Na razie uchwała Sejmiku Województwa przyznaje miastu na to zadanie 1 mln 278,4 tys. zł ze środków regionalnych. Teraz miasto będzie wnioskować o środki ministerialne. Ostateczny koszt zadania poznamy po przetargu wykonawczym.
Stadion Lekkoatletyczny w Częstochowie został wybudowany w 1965 r., natomiast w 2000 r. staraniem miasta przeszedł gruntowną modernizację i od tego czasu znajduje się w trwałym zarządzie MOSiR. Wcześniej administratorem stadionu był Częstochowski Klub Sportowy „Budowlani”, który obecnie jest głównym użytkownikiem obiektu.
Przez cały rok w soboty i niedziele w godz. 18– 20 bieżnia Stadionu udostępniana jest bezpłatnie, natomiast dodatkowo w okresie wakacyjnym - w takich samych godzinach - również w poniedziałki, wtorki i czwartki.
MOSiR we współpracy z Fundacją Wychowanie przez Sport co roku organizuje bezpłatne zajęcia biegowe z instruktorem w ramach ogólnopolskiej akcji BiegamBoLubię. W 2025 r. od 7 kwietnia do 10 listopada (z przerwą na wakacje) zajęcia te odbywają się w poniedziałki w godz.18–19.
Ze stadionu można też – w innych terminach - korzystać za niewielką odpłatnością, zgodnie z cennikiem MOSiR.
Pobierz materiał i Publikuj za darmo
bezpośredni link do materiału
POBIERZ ZDJĘCIA I MATERIAŁY GRAFICZNE
Zdjęcia i materiały graficzne do bezpłatnego wykorzystania wyłącznie z treścią niniejszej informacji
Data publikacji | 22.04.2025, 18:33 |
Źródło informacji | UM Częstochowa |
Zastrzeżenie | Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media. |
Pozostałe z kategorii
-
Image
WeNet i WebWave po raz kolejny partnerami mityngu Korzeniowski Warsaw Race Walking Cup
- 23.04.2025, 13:23
- Kategoria: Biznes i finanse
- Źródło: WeNet
-
Image
Nowy rekord Polski ustanowiony. Największa Lekcja Ekologii - nauka i zabawa z misją dla planety
- 23.04.2025, 12:50
- Kategoria: Nauka i technologie
- Źródło: PreZero
Newsletter
Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.
ZAPISZ SIĘ