Newsletter

Nauka i technologie

Ekspert: wpływ sztucznej inteligencji (AI) sprzyja powstawaniu nowych stanowisk pracy

15.10.2023, 08:00aktualizacja: 15.10.2023, 08:00

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

Wpływ sztucznej inteligencji (AI) jest bardzo widoczny w branży IT- powiedział PAP ekspert SoDA. Ciągły rozwój sztucznej inteligencji daje szansę na ułatwienia i usprawnienia pracy w wielu obszarach, nie tylko w IT, powstaną też nowe ścieżki kariery zawodowej.

Wpływ sztucznej inteligencji (AI) jest bardzo widoczny w branży IT, w szczególności zauważalny jest wpływ dużych modeli językowych LLM (z ang. Large Language Model), które są wykorzystywane do generowania tekstów, tłumaczenia, podsumowywania treści, budowy chatbotów, czy też generowania fragmentów kodu systemów IT – powiedział PAP ekspert Organizacji Pracodawców Usług IT SoDA (Software Development Association Poland), prezes zarządu w Finture Radosław Bzoma.

Bzoma zaznaczył, że dzięki obecności AI i jej dalszego rozwijania pojawiają się nie tylko nowe aplikacje i rozwiązania, ale także powstają nowe stanowiska pracy.

Wśród zawodów, które jego zdaniem będą zyskiwać na popularności, znalazły się m.in. AI Enginneer, Data Scientist czy Machine Learning Engineer. Zaznaczył, że otwierają się też nieznane wcześniej ścieżki kariery.

"Coraz częściej mówi się o tzw. Prompt Engineer. Są to osoby konstruujące zapytania do LLMów, w celu uzyskania najlepszych rezultatów" – wytłumaczył Bzoma.

Więcej na: https://naukawpolsce.pl/aktualnosci/news%2C98770%2Cekspert-wplyw-sztucznej-inteligencji-ai-sprzyja-powstawaniu-nowych-stanowisk

Źródło informacji: Nauka w Polsce 

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
Data publikacji 15.10.2023, 08:00
Źródło informacji Nauka w Polsce
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ

Pozostałe z kategorii