Pobierz materiał i Publikuj za darmo
Ponad 55 proc. dzieci w wieku 10 - 15 lat posiada urządzenia mobilne z dostępem do sieci – wynika z badań TNS przeprowadzonych we współpracy z Fundacją Orange i Fundacją Dzieci Niczyje. Jednocześnie 93 proc. rodziców deklaruje, że kontroluje domową aktywność swojego dziecka w Internecie. Potwierdza to jednak tylko 56 proc. dzieci. Dorośli krytycznie oceniają swoje kompetencje cyfrowe - 76 proc. rodziców nastolatków uważa, że ich wiedza jest mniejsza od wiedzy ich dzieci. Dorośli nie zawsze wiedzą, jakie ryzyka wiążą się z korzystaniem z Internetu i technologii oraz jak chronić najmłodszych przed zagrożeniami.
"Wiemy, że wielu rodziców czuje, że nie nadążają za nowinkami i za tym, co ich dzieci robią, kiedy mają w ręce smartfon czy tablet" – mówi prezes Fundacji Orange Ewa Krupa. Jak dodaje, aby przygotować dzieci do bezpiecznych podróży w sieci, nie trzeba być ekspertem od nowych technologii, bo to nie jest tylko kwestia technicznej obsługi urządzenia. Zdaniem Krupy warto natomiast poświęcić czas i uwagę na to, by pomóc dziecku mądrze i ostrożnie korzystać z sieci, tak jak uczymy je przechodzenia przez ulicę.
Przedstawiciele fundacji wskazują, że technologia daje młodym ludziom możliwości zdobywania wiedzy, poznawania świata i rozwoju zainteresowań. Dziecko w sieci narażone jest jednak na niebezpieczne zjawiska: treści nieodpowiednie dla wieku, pornografię, wulgaryzmy, cyberprzemoc, a także ryzykowne kontakty. Najmłodsi nie zawsze wiedzą, jak chronić swoją prywatność, jakie treści można udostępniać w sieci i w jaki sposób przestrzegać praw autorskich. Zdarza się też, że pozostawione same sobie instalują drogie aplikacje.
"Aby zapewnić dziecku bezpieczeństwo nie wystarczy jedynie pilnować czasu, jaki spędza z technologiami. Ważne jest też to, jak ten czas spędza" - zauważa Jacek Pyżalski, profesor Uniwersytetu Adama Mickiewicza w Poznaniu, który bada edukacyjne aspekty Internetu. Według naukowca istotna jest w tym przypadku rola rodzica, który powinien dostosować działania do wieku dzieci. Jak wyjaśnia Pyżalski, w przypadku najmłodszych (przedszkole, szkoła podstawowa) wskazana jest kontrola i ciągłe towarzyszenie dziecku w korzystaniu z Internetu. Zadanie utrudnione jest w przypadku nastolatków. W dobie mobilnego Internetu stała weryfikacja treści jest utrudniona lub nawet niemożliwa, dlatego potrzebna jest nie tyle kontrola, co samokontrola, do której należy przygotować dzieci wcześniej.
Stąd bezpłatny internetowy kurs Bezpiecznie Tu i Tam, który Fundacja Orange przygotowała dla rodziców, aby mogli skuteczniej wspierać dzieci w odpowiedzialnym korzystaniu z technologii cyfrowych. Kurs dostępny jest pod adresem: http://www.fundacja.orange.pl/kurs.
Jak informują przedstawiciele fundacji, dzięki szkoleniu rodzic pozna rodzaje zagrożeń w sieci, dowie się, jak rozmawiać o nich z młodym internautą, na co zwrócić uwagę i jak chronić dziecko, aby było bezpiecznym użytkownikiem technologii.
Kurs porusza takie tematy jak: aktualne trendy w sieci, zasady zachowania na portalach społecznościowych, cyberprzemoc, zakupy online i nadużywanie Internetu. Materiały dostępne w formie video i tekstów odnoszą się do codziennych sytuacji z życia przeciętnej rodziny. Dodatkowo można pobrać pakiet edukacyjny i uzyskać poradę eksperta.
Kurs przeznaczony jest do samodzielnej realizacji przez około 1,5 godziny. Po pomyślnym przejściu każdego z pięciu modułów rodzic otrzymuje pamiątkowy certyfikat. Można realizować je też osobno w dogodnym dla siebie czasie (także na urządzeniach mobilnych), a nawet przerwać kurs bez utraty danych.
Spot promujący kurs można zobaczyć na: https://youtu.be/4zAWXgEgN4I
Fundacja Orange od 10 lat działa na rzecz bezpieczeństwa dzieci w Internecie - na specjalnych zajęciach wyedukowała 35 tys. dzieci z zasad bezpiecznego Internetu. Fundacja wsparła przygotowanie narzędzi ochrony on-line wielu serwisów edukacyjnych (Sieciaki.pl, Necio.pl). Jest ponadto partnerem głównym programu SaferInternet, obchodów Dnia Bezpiecznego Internetu w Polsce, kampanii MamaTataTablet. W ramach programu Bezpiecznie Tu i Tam wsparła grantami realizację 22 projektów edukacyjnych dla dzieci.
Źródło informacji: Fundacja Orange
UWAGA: Za materiał opublikowany przez Centrum Prasowe PAP odpowiedzialność ponosi jego nadawca, wskazany każdorazowo jako "źródło informacji". (Centrum Prasowe PAP)
Pobierz materiał i Publikuj za darmo
bezpośredni link do materiału
POBIERZ ZDJĘCIA I MATERIAŁY GRAFICZNE
Zdjęcia i materiały graficzne do bezpłatnego wykorzystania wyłącznie z treścią niniejszej informacji
Data publikacji | 17.11.2015, 10:38 |
Źródło informacji | Fundacja Orange |
Zastrzeżenie | Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media. |
Newsletter
Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.
ZAPISZ SIĘPozostałe z kategorii
-
Badaczka: Polacy są umiarkowanie prospołeczni PAP
Polacy chcą wspierać materialnie, jak i poprzez poświęcanie czasu wolnego przede wszystkim swoją rodzinę, przyjaciół i sąsiadów, a w nieco mniejszym stopniu uchodźców z Ukrainy. Jesteśmy umiarkowanie prospołeczni - powiedziała PAP psycholożka dr Iwona Nowakowska.- 21.12.2024, 08:00
- Kategoria: Nauka i technologie
- Źródło: Nauka w Polsce
-
Hillstone Networks świętuje sukcesy w dziedzinie cyberbezpieczeństwa i przewiduje innowacyjną przyszłość na rok 2025
- 20.12.2024, 09:21
- Kategoria: Nauka i technologie
- Źródło: PR Newswire