Newsletter

Nauka i technologie

GSSR przyciąga kreatywnych i niezależnych doktorantów

31.05.2023, 09:50aktualizacja: 31.05.2023, 09:56

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

Capital24tv.pl (1)
Capital24tv.pl (1)
Badania prowadzone w Szkole Nauk Społecznych (Graduate School for Social Research, GSSR, https://www.gssr.edu.pl), w ramach Instytutów Filozofii i Socjologii, Psychologii i Studiów Politycznych Polskiej Akademii Nauk, odkrywają fascynujące tajemnice europejskich społeczeństw. W serii krótkich filmów dostępnych online, widzowie mogą zobaczyć, jakie tematy zgłębiają doktoranci pod kierunkiem swoich profesorów i jak te badania mogą wpłynąć na ich codzienne życie.

Głównymi badaczami przedstawionymi w filmach są profesorowie Przemysław Tomalski, Agnieszka Cianciara, Andrzej Leder i Michał Kotnarowski. Pokazują oni, w jaki sposób nauki społeczne mogą rzucać nowe światło na otaczający nas świat. Kampania promocyjna została sfinansowana z funduszy programu „Welcome to Poland” Narodowej Agencji Wymiany Akademickiej (NAWA).

Projekt „BabyLab”, prowadzony przez dr. hab. Przemysława Tomalskiego, skupia się na rozwoju niemowląt. Badania wykorzystują aparaturę do śledzenia ruchów, która rejestruje w czasie rzeczywistym interakcje pomiędzy niemowlętami a ich opiekunami. Projekt jest finansowany ze środków Narodowego Centrum Nauki.

Uznany filozof dr hab. Andrzej Leder analizuje filozoficzne podstawy kultury. Jego zespół używa narzędzi krytyki filozoficznej, psychoanalizy i teorii krytycznej do zrozumienia pojęć takich jak gender i postkolonializm w różnych kulturach.

Kolejny zespół, pod kierownictwem dr hab. Agnieszki Cianciary, bada rolę polityki i bezpieczeństwa na arenie międzynarodowej. Od Unii Europejskiej, przez NATO, po złożone problemy związane z cyberwojną i dezinformacją, ich praca pomaga zrozumieć stosunki międzynarodowe i globalne wydarzenia.

Dr. Michał Kotnarowski jest szefem polskiego zespołu w ramach Europejskiego Sondażu Społecznego, ESS. Ten wielokrotnie nagradzany projekt międzynarodowy informuje o opiniach i postawach mieszkańców krajów europejskich, a także o ich pracy i zachowaniach politycznych. Mieszkańcy Polski są badani w ramach ESS od 2002 roku.

Uczenie się poprzez badanie

Badania służą czemuś więcej, niż tylko poszerzeniu granic naszej wiedzy akademickiej. Doktoranci i profesorowie GSSR współpracują w wielu projektach, które pomagają lepiej zrozumieć i interpretować zasady funkcjonowania społeczeństwa i codziennego życia.

Dr hab. Irina Tomescu-Dubrow, Dyrektor GSSR, podkreśla, że „uczenie się poprzez badanie” jest podstawą modelu edukacji w GSSR:

„Kształcimy naszych doktorantów, aby stali się międzynarodowymi naukowcami, którzy będą prowadzić akademickie i polityczne debaty. GSSR promuje tworzenie nowej wiedzy przez studentów i uznanych badaczy. Nasz anglojęzyczny model edukacji doktorskiej w wielu dyscyplinach opiera się na nauce poprzez badania i ciągłej ocenie postępów naszych studentów”.

GSSR oferuje wysokie standardy akademickie, ścisłą współpracę z czołowymi instytucjami badawczymi w Polsce i za granicą, a także nadzór profesorów z instytutów PAN. Od 1992 roku jest międzynarodową, anglojęzyczną szkołą, która kształci studentów z Polski i z całego świata.

„Wiedza i umiejętności, które nasi studenci zdobywają, przygotowują ich do rozwoju kariery naukowej, biznesowej i politycznej w środowisku wielokulturowym. GSSR przyciąga studentów z twórczymi i niezależnymi umysłami” - dodała dyrektor.

Prace prowadzone w Szkole Nauk Społecznych (GSSR) pokazują, jak interdyscyplinarność prowadzi do fascynujących wniosków, istotnych zarówno dla świata nauki, jak i codziennego życia. Te zespoły dowodzą, że filozofia i nauki społeczne są kluczowe dla społeczeństwa, ponieważ pomagają mu zrozumieć czynniki, które kształtują świat.

Wszystkie filmy można zobaczyć na stronie GSSR: https://www.gssr.edu.pl/news-events/short-films-on-gssrs-learning-through-research/.

Źródło informacji: Capital24tv.pl

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
POBIERZ ZDJĘCIA I MATERIAŁY GRAFICZNE
Zdjęcia i materiały graficzne do bezpłatnego wykorzystania wyłącznie z treścią niniejszej informacji
Data publikacji 31.05.2023, 09:50
Źródło informacji Capital24tv.pl
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ

Pozostałe z kategorii

Akademia
Komunikacji

Prowadzimy szkolenia oraz warsztaty dla mediów, biznesu, samorządów i instytucji. Oferujemy szkolenia indywidualne i grupowe w zakresie m.in. wystąpień publicznych, zarządzania kryzysowego, cyberbezpieczeństwa, przeciwdziałania dezinformacji.