Newsletter

Nauka i technologie

Hiring Freeze? Specjaliści posługujący się językiem Scala nie muszą obawiać się tego zjawiska

08.12.2022, 11:16aktualizacja: 08.12.2022, 11:21

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

Lepiej zatrudniać niż zwalniać  Pojęcie „hiring freeze” oznacza ograniczenie lub całkowite wstrzymanie procesów rekrutacyjnych. W 2022 roku w Stanach Zjednoczonych i Wielkiej Brytanii mamy do czynienia dokładnie z takim zjawiskiem, a nawet zwolnieniami. Cięcia w rozbudowywaniu swoich zespołów wprowadziły największe firmy technologiczne na świecie, takie jak Meta, Twitter, Uber czy Netflix. Jednocześnie portal No Fluff Jobs w I połowie 2022 roku odnotował w Polsce wzrost opublikowanych ogłoszeń aż o 97 proc.
Lepiej zatrudniać niż zwalniać Pojęcie „hiring freeze” oznacza ograniczenie lub całkowite wstrzymanie procesów rekrutacyjnych. W 2022 roku w Stanach Zjednoczonych i Wielkiej Brytanii mamy do czynienia dokładnie z takim zjawiskiem, a nawet zwolnieniami. Cięcia w rozbudowywaniu swoich zespołów wprowadziły największe firmy technologiczne na świecie, takie jak Meta, Twitter, Uber czy Netflix. Jednocześnie portal No Fluff Jobs w I połowie 2022 roku odnotował w Polsce wzrost opublikowanych ogłoszeń aż o 97 proc.
Choć na zachodzie w firmach związanych z branżą IT wciąż utrzymuje się tzw. zjawisko “hiring freeze”, w Europie sytuacja jest zupełnie inna. Firmy zamiast zamrażać, rozpędzają swoje rekrutacje. Jak wynika z badań firmy Evolution aż 1/4 Polaków chciałaby przebranżowić się do IT. Firma dostrzega potencjał związany z językiem Scali, a specjaliści mogą zarobić nawet 22 tys. złotych miesięcznie.

Lepiej zatrudniać niż zwalniać

Pojęcie „hiring freeze” oznacza ograniczenie lub całkowite wstrzymanie procesów rekrutacyjnych. W 2022 roku w Stanach Zjednoczonych i Wielkiej Brytanii mamy do czynienia dokładnie z takim zjawiskiem, a nawet zwolnieniami. Cięcia w rozbudowywaniu swoich zespołów wprowadziły największe firmy technologiczne na świecie, takie jak Meta, Twitter, Uber czy Netflix. Jednocześnie portal No Fluff Jobs w I połowie 2022 roku odnotował w Polsce wzrost opublikowanych ogłoszeń aż o 97 proc. A według specjalistów to najlepszy moment, by zatrudniać.

„Europejski rynek IT jest w bardzo dobrej kondycji. Dlatego już niebawem możemy mieć do czynienia ze zjawiskiem >>labor hoarding<< - czyli >>gromadzenia zasobów ludzkich<< na trudniejsze czasy. Zatrudnianie talentów w obecnej sytuacji jest najlepszą strategią. Dlatego ponownie otwieramy kolejny darmowy Scala bootcamp, który cieszy się zainteresowaniem i po którym można znaleźć w naszej firmie zatrudnienie i rozpocząć nowy etap zawodowy w międzynarodowej firmie z ciekawymi projektami” - mówi Jacek Mrzygłód, Employer Branding and Communications Lead w Evolution.

Scala technologią przyszłości

Na rynku IT widać wzrost zainteresowania językiem programowania Scala ze względu na jej ogromny potencjał. Największe firmy technologiczne z całego świata korzystają z tej technologii. Jego atrakcyjność polega na tym, że jest on elastyczny. Można go wykorzystywać w wielu obszarach i bardzo dobrze współgra z kodami Javy, co daje dostęp do wielu istniejących bibliotek. Jak podkreśla Aliaksandr Baranouski, Backend Developer w Evolution, przede wszystkim należy przestać postrzegać ten język, jako przedłużenie Javy i zrozumieć, że Scala może być wykorzystywana do programowania funkcjonalnego.

To, co wyróżnia ten język, według Marcina Kustra, Backend Developer w Evolution, to bogaty system typów, doskonałe wsparcie dla narzędzi opartych na Javie oraz nacisk na sprawdzanie w czasie kompilacji, a nie w czasie uruchamiania i dopasowywania wzorców.

Jak wynika z kalkulatora wynagrodzeń No Fluff Jobs, mediana zarobków dla seniorów programujących w Scali to przy umowie B2B 27 tys. złotych (+VAT) miesięcznie, a w przypadku umowy o pracę 20,5 tys. brutto miesięcznie. Przy czym najwyższe stawki dla specjalistów tego języka przy kontrakcie to 31 tys. złotych (+VAT), a przy UoP 24 tys. złotych brutto. Dane pochodzą z ostatnich 6 miesięcy. 

Już 1/4 Polaków chciałaby pracować w firmie międzynarodowej

Jak wynika z jednego z raportów Evolution, 40 proc. Polaków chciałoby pracować w firmie wielokulturowej. Jednocześnie 1/4 z nas chciałaby pracować w firmie międzynarodowej. W kontekście coraz popularniejszej pracy zdalnej oraz dobrej kondycji rynku IT w Europie jest to dziś zdecydowanie łatwiej dostępne niż jeszcze kilka lat temu. Jedną z międzynarodowych firm IT, która jest obecna na polskim rynku, a która cały czas zatrudnia nowych pracowników jest Evolution. Gamingowa firma cały czas prowadzi rekrutacje do swojego centrum inżynieryjnego, które otworzyła w tym roku w Warszawie.

Scala Bootcamp od Evolution

Firma Evolution dostrzega również potencjał języka Scali, sama zatrudnia specjalistów, którzy mają doświadczenie w tym obszarze. Jednocześnie firma stawia na edukację i po raz kolejny organizuje Scala Bootcamp, który odbędzie się między styczniem a marcem 2023 roku. Osoby zainteresowane wydarzeniem mogą zapisać się tutaj. Rekrutacja trwa do 23 grudnia. 

„W 2020 roku, gdy byłem jeszcze studentem, zacząłem uczyć się Scali. Dołączyłem wtedy do jednego z pierwszych bootcampów Evolution Scala. Po nim dołączyłem do zespołu inżynierów tej firmy. Później zdecydowałem się dołączyć do zespołu mentorów, aby podzielić się wiedzą z większą liczbą osób i zaprosić je do nauki zarówno OOP, jak i funkcjonalnych aspektów Scali w podstawowych pojęciach, takich jak klasy, obiekty, cechy i struktury kontrolne, a także jak stosujemy je w kodzie stylizowanym na funkcjonalny. Bliżej końca kursu odkryjemy temat Event Sourcing i wzorców CQRS, podzielę się naszym doświadczeniem w pracy z tymi wzorcami w Scali i jak te wzorce mogą być zaimplementowane za pomocą narzędzi dostępnych dla Scali” - mówi Volha Shuleika, Backend Developer w Evolution.

Firma Evolution na wydarzenie zaprasza wszystkich chętnych, którzy znają już podstawy Scali, Javę, ale również tych, którzy nie mają doświadczenia ze Scalą albo programowaniem funkcyjnym, a chcieliby się nauczyć podstaw. Najlepsi uczestnicy otrzymają od firmy oferty pracy. Zajęcia prowadzone będą przez doświadczonych inżynierów Scali z Evolution Engineering.

Rekrutacja: do 23 grudnia 2022 roku

Czas trwania bootcampu: styczeń 2023 - marzec 2023

Zajęcia: online, dwa razy w tygodniu między 18:00 a 20:00

Język zajęć: angielski

Evolution - międzynarodowy dostawca wysokiej jakości gotowych rozwiązań dla operatorów gier online, obecny na rynku od 15 lat, z 10. centrami inżynieryjnymi i zatrudniający na całym świecie przeszło 12 tysięcy pracowników, w tym ponad 1000 programistów. Firma tworzy koncepcje produktów, rozwija oprogramowanie, oferuje, wprowadza na rynek i integruje produkty z interfejsem operatora oraz dostarcza zarówno rozwiązania techniczne, jak i personel potrzebny do ich obsługi.

https://careers.evolution.com

https://www.facebook.com/evoneering

https://www.linkedin.com/company/evolution-global/

http://www.instagram.com/evoneering/

http://www.twitter.com/evoneering

Kontakt:

Jacek Mrzygłód

Employer Branding and Communications Lead Evolution Polandtel

tel. +48 785 407 134

e-mail: jmrzyglod@evolution.com

www.evolution.com

Źródło informacji: Evolution

 

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
Data publikacji 08.12.2022, 11:16
Źródło informacji Evolution
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ

Akademia
Komunikacji

Prowadzimy szkolenia oraz warsztaty dla mediów, biznesu, samorządów i instytucji. Oferujemy szkolenia indywidualne i grupowe w zakresie m.in. wystąpień publicznych, zarządzania kryzysowego, cyberbezpieczeństwa, przeciwdziałania dezinformacji.