Newsletter

Nauka i technologie

II Śląski Konwent Klimatyczny CLIMATE-CON 2023 na Stadionie Śląskim

06.10.2023, 13:06aktualizacja: 06.10.2023, 13:10

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

Urząd Marszałkowski Województwa Śląskiego Departament Inwestycji i Projektów Regionalnych
Urząd Marszałkowski Województwa Śląskiego Departament Inwestycji i Projektów Regionalnych
W dniach 11 i 12 października br. Stadion Śląski w Chorzowie ponownie stanie się areną dyskusji i debat dotyczących ochrony powietrza, środowiska i klimatu.

W tych dniach odbędzie się druga edycja Śląskiego Konwentu Klimatycznego CLIMATE-CON 2023 - Regiony dla klimatu, w czasie którego uczestnicy będą mieli okazję dowiedzieć się o najważniejszych wyzwaniach klimatycznych, przed jakimi stoją zarówno województwo śląskie, jak i cała Polska.

W trakcie 2 dni wydarzenia zaplanowano 28 paneli dyskusyjnych, w których udział weźmie ponad 90 prelegentów. Sesje tematyczne oraz warsztaty będą odbywać się aż w 5 salach jednocześnie. W programie wydarzenia uwzględniono 2 sesje tematyczne: „Młodzież dla klimatu” (sesja popularno-naukowa, skierowana m.in. do studentów śląskich uczelni) oraz „Nauka dla klimatu” (sesja skierowana do studentów śląskich uczelni). W agendzie wydarzenia zaplanowano także blok tematyczny dotyczący ograniczenia niskiej emisji w sektorze transportu, składający się z 6 paneli dyskusyjnych oraz warsztatów dla gmin w zakresie projektowania i wdrażania planu zrównoważonej mobilności miejskiej (SUMP).

Dodatkową atrakcję stanowić będą wydarzenia towarzyszące, wśród których znajdzie się m.in. pokaz mody i biżuterii recyklingowej „Ekomoda” oraz wystawa prac pn. „Inspirowane naturą”. Konwent uświetni również wystawa inwestycji proekologicznych z województwa śląskiego, która powstała w ramach kampanii edukacyjno-informacyjnej „Bierzemy powietrze pod swoje skrzydła”.

CLIMATE-CON 2023 jest także wydarzeniem towarzyszącym w ramach Europejskiego Tygodnia Regionów i Miast, które odbędzie się w dniach 9-12 października 2023 r. w Brukseli.

Wydarzenie jest adresowane do szerokiej grupy odbiorców, tj. jednostek samorządu terytorialnego i ich związków, organizacji pozarządowych, środowiska eksperckiego i akademickiego, przedsiębiorców, studentów, młodzieży szkolnej oraz mieszkańców województwa śląskiego.

Wydarzenie stanowić będzie nie tylko podsumowanie prac, jakie województwo śląskie realizuje w zakresie m.in. poprawy jakości powietrza i przeciwdziałania zmianom klimatu, ale będzie przede wszystkim przestrzenią do szerokiej dyskusji o tym, jak zmieniać świat w trosce o środowisko naturalne oraz zdrowie i przyszłość mieszkańców.

W trakcie dwudniowego spotkania poruszone zostanie pełne spectrum tematów związanych z adaptacją do zmian klimatu oraz działań podejmowanych dla przeciwdziałania negatywnym skutkom zmian klimatu, m.in.:

- transformacja regionu górniczego,

- mitygacja czy adaptacja,

- miasta neutralne klimatycznie,

- architekci dla klimatu,

- budynek zeroemisyjny,

- zmiany klimatyczne a bioróżnorodność,

- plan zrównoważonej mobilności miejskiej (SUMP) jako odpowiedź na potrzeby użytkowników miast,

- ograniczenia dostępności przestrzeni miejskich dla pojazdów spalinowych,

- zielony transport publiczny i ekologiczne łańcuchy dostaw,

- finansowanie działań klimatycznych,

- zmiany klimatu - wpływ na zdrowie społeczeństwa,

- odnawialne źródła energii,

- ekologia i oszczędność w jednym,

- technologie dla klimatu,

- ekobiznes czy biznes eko,

- rewolucja samochodów osobowych w 2035 roku,

- green smart city. narzędzia fuzji technologii i środowiska w miastach i wsiach,

- finansowanie transportu publicznego nisko- i zeroemisyjnego.

Odbędą się także międzynarodowe warsztaty dla gmin dotyczące projektowania i wdrażania planu zrównoważonej mobilności miejskiej.

Gośćmi i prelegentami będą przedstawiciele struktur unijnych, nauki, biznesu, instytucji samorządowych, szkół oraz organizacji pozarządowych i społecznych.

Wydarzenie organizowane jest w ramach projektów zintegrowanych LIFE: „IP LIFE dla Adaptacji Terenów Pogórniczych” [LIFE-IP COALA] oraz „Śląskie. Przywracamy błękit”. Kompleksowa realizacja programu ochrony powietrza dla województwa śląskiego [LIFE-IP AQP-SILESIAN-SKY].

„Śląskie. Przywracamy błękit” to największy w Europie projekt ochrony powietrza, obejmujący swoim zasięgiem całe województwo śląskie. Bierze w nim udział 89 partnerów i współbeneficjentów.

Głównym celem projektu LIFE-IP COALA jest systemowe rozwiązywanie skutków zmian klimatu (na poziomie regionalnym) poprzez realizację regionalnej strategii adaptacyjnej oraz znalezienie synergii pomiędzy przeciwdziałaniem zmianom klimatu a pozostałymi wyzwaniami, jakimi są na przykład neutralność węglowa czy transformacja.

Szczegółowe informacje o wydarzeniu znajdują się na stronach internetowych powietrze.slaskie.pl oraz przywracamyblekit.slaskie.pl.

Źródło informacji: Urząd Marszałkowski Województwa Śląskiego Departament Inwestycji i Projektów Regionalnych

 

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
POBIERZ ZDJĘCIA I MATERIAŁY GRAFICZNE
Zdjęcia i materiały graficzne do bezpłatnego wykorzystania wyłącznie z treścią niniejszej informacji
Data publikacji 06.10.2023, 13:06
Źródło informacji Urząd Marszałkowski Województwa Śląskiego Departament Inwestycji i Projektów Regionalnych
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ

Pozostałe z kategorii