Pobierz materiał i Publikuj za darmo
- IMGW informuje:
Światowy Dzień Wody święto obchodzone corocznie 22 marca. Zgromadzenie Ogólne ONZ ustanowiło je podczas Szczytu Ziemi 1992 w Rio de Janeiro w Brazylii. Myślą przewodnią tego globalnego święta jest uświadomienie relacji między roztropną gospodarką wodną i kondycją społeczną ludzi. W tym roku Światowy Dzień Wody odbędzie się pod hasłem „Leaving no one behind” (z ang. – nie pozostawiając nikogo w tyle), które kładzie nacisk na solidarność wobec problemów związanych z wodą.
Tegoroczny Dzień Wody ma uzmysłowić, że kryzys wodny nie jest zmartwieniem wybranych społeczności. Zjawiska takie jak powódź czy susza mogą dotknąć każdego. Kluczowe jest więc rozwijanie poczucia odpowiedzialności za zachowanie zasobów wodnych na Ziemi.
Światowy Dzień Meteorologii obchodzony jest 23 marca. Ustanowione na pamiątkę wejścia w życie konwencji o utworzeniu Światowej Organizacji Meteorologicznej (WMO) w 1950 roku, jako kontynuatora Międzynarodowej Organizacji Meteorologicznej, powstałej w 1873 roku. Celem WMO jest zapewnienie każdemu państwu (narodowi), niezależnie od jego rozwoju gospodarczo-ekonomicznego, dostępu do prognozy pogody oraz informacji dostosowanych do podstawowych potrzeb kraju.
Światowy Dzień Meteorologii każdego roku obchodzony jest pod innym hasłem. Od kilku już lat tematyka obejmuje problemy związane z globalnym ociepleniem klimatu. W tym roku tematem przewodnim jest „Słońce, Ziemia i pogoda”.
Wiosna meteorologiczna od 3 tygodni, astronomiczna od dwóch dni, jednak zima jeszcze się nie poddaje. Wszystko wskazuje na to, że początek nowego tygodnia będzie nieco chłodniejszy, a to za sprawą arktycznego powietrza, które napłynie do kraju z rejonu Grenlandii.
W sobotę jeszcze nacieszymy się wiosenną pogodą. Zachmurzenie będzie małe i umiarkowane a temperatury maksymalne wyniosą od 10 st., 12 st. na wschodzie i Pomorzu Wschodnim, do 18 st., 19 st. na południowym zachodzie kraju.
W niedzielę przez Polskę przemieszczać się będzie chłodny front atmosferyczny związany z niżem znad Morza Barentsa, w poniedziałek kolejny front chłodny tym razem związany z niżem, który przemieszczał się będzie znad Morza Norweskiego w kierunku Estonii. Po przejściu tych układów utworzy się otwarta droga do napływu chłodnego powietrza z wysokich szerokości geograficznych.
Ochłodzenie będzie krótkotrwałe (od środy ponownie napływ cieplejszego powietrza), jednak w poniedziałek i wtorek gdzieniegdzie (północ kraju, obszary górskie i wyżynne) przyniesie opady śniegu i deszczu ze śniegiem. Temperatura w tym okresie będzie na ogół dodatnia, przymrozek spodziewany jest tylko w nocy z poniedziałku na wtorek.
Ponownie wzrośnie siła wiatru, który w poniedziałek i miejscami we wtorek osiągać będzie w porywach 50-70 km/h, dodatkowo obniżając temperaturę odczuwalną o kilka stopni.
Najbliższe dni hydrologicznie zapowiadają się spokojnie. Na większości rzek możemy spodziewać się spadków lub stabilizacji stanów wody, natomiast większe wahania mogą występować głównie na odcinkach rzek będących pod wpływem działania budowli hydrotechnicznych. W zlewniach górskich, tam gdzie prognozowane są opady lub w miejscach, gdzie jeszcze zalega pokrywa śnieżna, która w najbliższym czasie będzie topnieć, możliwe są krótkotrwałe, niewielkie wahania i wzrosty stanów wody. Wahań i niewielkich wzrostów poziomu wody możemy spodziewać się też od soboty na wybrzeżu. Stany wody na większości rzek w Polsce układać się będą głównie w strefie wody średniej, miejscami wysokiej (najwięcej w północnej części kraju) i niskiej.
IMGW-PIB życzy Państwu z okazji Światowych Dni Meteorologii i Wody aby zawsze sprzyjała Państwu dobra pogoda, a wody nigdy nie było ani za dużo, ani za mało.
UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi odpowiedzialność za jego treść – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe.(PAP)
kom/ mgost/ mhr/
Pobierz materiał i Publikuj za darmo
bezpośredni link do materiału
Data publikacji | 22.03.2019, 16:45 |
Źródło informacji | IMGW |
Zastrzeżenie | Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media. |