Newsletter

Nauka i technologie

Informacja i komunikacja najwyżej opłacaną częścią polskiej gospodarki

11.03.2021, 11:07aktualizacja: 11.03.2021, 11:09

Pobierz materiał i Publikuj za darmo


								klawiatura komputera
klawiatura komputera
Pracownicy sektora informacyjno-telekomunikacyjnego (ICT) zarabiają najwięcej w polskiej gospodarce; są też najbliżej branżowej średniej płacy unijnej - podaje w czwartek Polski Instytut Ekonomiczny.

Przeciętne wynagrodzenie w tej części naszej gospodarki jest tylko o 15 proc. niższe UE.

Analitycy PIE zwrócili uwagę, że "Informacja i komunikacja" (ICT) jest najwyżej opłacaną częścią gospodarki nie tylko w Polsce. "W 2018 r. była liderem płacowym aż w 12 krajach UE-27, a znalazła się na 2. pozycji w kolejnych czterech" - czytamy w najnowszym wydaniu "Tygodnika Gospodarczego PIE".

Na szczeblu europejskim drugą sekcją oferującą najlepsze wynagrodzenia jest "Działalność finansowa i ubezpieczeniowa". Z kolei najniższe przeciętne wynagrodzenie zanotowano w "Zakwaterowaniu i gastronomii", które są najniżej opłacane w 23 krajach UE-27 - podali analitycy, powołując się na dane Eurostatu.

Według badania struktury wynagrodzeń z 2018 r. w przypadku pracowników ICT średnie wynagrodzenie brutto wyniosło 8,9 tys. zł. "To o prawie 40 proc. więcej niż średnie wynagrodzenie w całej gospodarce" - zaznaczyli analitycy PIE.

Relatywnie wysokie płace w tym sektorze wynikają m.in. z wysokiej wartości wytwarzanych dóbr i usług, wymaganych wysokich i specjalistycznych kompetencji oraz niedoboru pracowników. "Istotna jest też znacząca internacjonalizacja tego sektora – dzięki temu nawet pracownicy z uboższych państw mogą osiągać wynagrodzenia zbliżone do poziomu najwyżej rozwiniętych gospodarek" - podsumowali analitycy. (PAP)

maja/ mk/

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
POBIERZ ZDJĘCIA I MATERIAŁY GRAFICZNE
Zdjęcia i materiały graficzne do bezpłatnego wykorzystania wyłącznie z treścią niniejszej informacji
Data publikacji 11.03.2021, 11:07
Źródło informacji PAP
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ