Pobierz materiał i Publikuj za darmo
Sztuczna inteligencja - czym jest i gdzie jest używana?
Ostatnio bardzo dużo mówi się o sztucznej inteligencji. Jedni są podekscytowani tym tematem i chętnie chcą wykorzystywać potencjał nowej technologii, inni zaś czują niepokój. Niektórzy są zdania, że AI zastąpi człowieka i zabierze wiele miejsc pracy. Czy rzeczywiście tak będzie? Otóż nie ma się czego obawiać - sztuczna inteligencja działa pod nadzorem człowieka i pomaga w wielu zautomatyzowanych zadaniach, ale nie jest w stanie zastąpić ludzkiej kreatywności. Pracownicy będą musieli jednak nauczyć się z niej korzystać.
Czym właściwie jest sztuczna inteligencja? Zgodnie z definicją AI (skrót od ang. Artificial Intelligence) to zdolność urządzeń do uczenia się, tworzenia i planowania. Systemy techniczne mogą analizować i rozwiązywać problemy oraz realizować wyznaczone cele.
Sztuczna inteligencja to już nie wizja przyszłości, a teraźniejszość. Tak naprawdę jest wykorzystywana już od dłuższego czasu na szeroką skalę. Używa się jej m.in. do:
• generowania wyników wyszukiwania w internecie,
• tłumaczenia tekstów na różne języki,
• automatycznych odpowiedzi,
• personalizacji reklam w sieci,
• nawigowania na drogach.
Według danych Influencer Marketing Hub 91% internautów wchodzi w interakcje z chatbotami dostępnymi na stronach WWW [1].
Jak więc widać, AI jest wśród nas, a dzięki ciągłemu rozwojowi pomaga nam w kolejnych działaniach. Jednym z nich jest prowadzenie firmy. Jak technologia AI może pomóc przedsiębiorcom rozwijać ich biznesy? O tym w dalszej części artykułu.
Dlaczego małe i średnie firmy powinny korzystać z technologii AI?
Sztuczna inteligencja zaczęła odgrywać znaczącą rolę w rozwiązaniach biznesowych. Coraz więcej właścicieli firm i marketerów wykorzystuje narzędzia AI do sprawnego prowadzenia firmy i realizacji skutecznej strategii marketingowej. Wszystko dlatego, że sztuczna inteligencja może przynieść wiele korzyści, z czego warto zdawać sobie sprawę.
Dzięki korzystaniu z nowych technologii można działać szybciej i efektywniej. AI pozwala zaoszczędzić cenny czas i pieniądze. To dla przedsiębiorców z sektora MŚP bardzo duży plus. Właściciele małych i średnich firm mają dużo obowiązków związanych z prowadzeniem swojego biznesu i szukają rozwiązań, które wyręczą ich w działaniach.
Podsumowując, główne zalety korzystania z AI w biznesie to:
• automatyzacja i usprawnienie wielu procesów,
• zwiększenie wydajności,
• oszczędność czasu i pieniędzy,
• możliwość przygotowania skuteczniejszej strategii,
• ułatwienie prowadzenia biznesu w obliczu codziennych wyzwań.
Jak wykorzystać AI do prowadzenia i rozwoju firmy?
Według badań liderzy biznesowi ufają sztucznej inteligencji. 84% przedstawicieli kadry kierowniczej twierdzi, że musi wykorzystać AI, aby osiągać swoje cele [2]. Obecnie sztuczna inteligencja służy do prowadzenia wielu biznesowych działań, takich jak np.:
• określenie grupy docelowej,
• tworzenie firmowej oferty,
• analizowanie zachowań i preferencji klientów,
• monitorowanie rynku i konkurencji,
• przygotowywanie strategii marketingowej,
• zarządzanie finansami,
• rekomendowanie produktów,
• wprowadzanie danych,
• generowanie automatycznych wiadomości,
• sprawna obsługa klienta,
• tworzenie tekstów i obrazów.
Nowoczesne narzędzia pomagają w prowadzeniu tego typu działań, jednak nie oznacza to, że człowiek nie jest już potrzebny - wręcz przeciwnie. Zawsze ktoś powinien zweryfikować i ewentualnie skorygować przeprowadzone działania. Przykładowo tylko człowiek potrafi ostatecznie przeredagować wygenerowane przez AI treści oraz sprawdzić, czy nie zawierają błędów merytorycznych lub językowych. To dlatego AI nie zastąpi człowieka, a jedynie usprawni i ułatwi codzienną pracę.
„Sztuczna inteligencja na razie nie jest w stanie zastąpić człowieka, z wyjątkiem pewnych wąskich zastosowań. Natomiast AI może być fantastycznym narzędziem, które sprawi, aby nasza praca stała się bardziej efektywna. Sztuczna inteligencja może wykonywać zadania rutynowe, co z kolei pozwoli nam skoncentrować się na tym, co najważniejsze” - przekonuje Katarzyna Jezierska, członek zarządu WeNet Group. „Mali i średni przedsiębiorcy w porównaniu z dużymi graczami na rynku mają znacznie bardziej ograniczony dostęp do sztucznej inteligencji. Nie dysponują fachowcami od AI, nie mają też czasu, żeby się tym zajmować. Dlatego w ich przypadku najlepiej sprawdzą się gotowe rozwiązania oparte na AI, które zaproponuje im ekspert, jak choćby nasz doradca internetowy. W ten sposób dzięki połączeniu innowacyjnych narzędzi z wiedzą i kompetencjami naszych specjalistów wykorzystanie sztucznej inteligencji stanie się dostępne, realne i efektywne dla sektora MŚP, dając przewagi konkurencyjne również tej grupie przedsiębiorców” - dodaje Katarzyna Jezierska.
Z jakich nowoczesnych narzędzi mogą korzystać przedsiębiorcy?
Jakich konkretnie narzędzi mogą używać przedsiębiorcy, aby usprawnić swoją pracę? Otóż z pomocą przychodzą tutaj m.in. popularne ostatnio generatory tekstów i generatory obrazów AI, które mogą być cenną inspiracją.
Generatory tekstów AI
Dziś generatory tekstów AI mogą znacznie usprawnić tworzenie treści, np. na stronę internetową firmy. Aby napisać tekst, można posłużyć się generatorem, jakim jest Chat GPT, który bazuje na szerokim zbiorze danych. Pojawiły się jednak również modele stworzone pod konkretne zastosowania, takie jak generator WeNet AI. W przeciwieństwie do ogólnego modelu jest to rozwiązanie, które opiera się także na wewnętrznym zbiorze danych, czyli treściach tworzonych przez copywriterów WeNet dla małych i średnich firm.
Dzięki generatorowi treści w kilka chwil można uzyskać konkretną bazę w postaci artykułów, na których można potem pracować. Jest to duże usprawnienie. Jak już wspomniano, żeby tworzyć unikalne, wartościowe i atrakcyjne treści, sam generator nie wystarczy. Potrzebna jest jeszcze osoba, która będzie umiała przeanalizować, poprawić i przeredagować stworzone przez sztuczną inteligencję teksty.
„WeNet jest największym polskim doradcą internetowym, liderem w digitalizacji polskich firm. Chcemy wspierać naszych klientów i z myślą o nich i ich rozwoju stworzyliśmy model sztucznej inteligencji oparty o nasze własne treści contentowe” - tłumaczy Michał Wrzesiński, prezes zarządu WeNet Group. „Chcielibyśmy, żeby nasi klienci za każdym razem widzieli korzyści z zastosowanych rozwiązań. Nasza rola polega na tym, że wyszukujemy, tworzymy i wprowadzamy to, co jest dziś najlepsze na rynku. Robimy to, aby wspierać w rozwoju firmy z sektora MŚP i stymulować ich stały wzrost” - dodaje Michał Wrzesiński.
WeNet jako dostawca rozwiązań online dla biznesu, sięga po sztuczną inteligencję, aby ulepszyć swoje usługi i wzmocnić rynkową pozycję swoich klientów, czyli przedsiębiorstw z sektora MŚP. AI ma pomóc działać szybciej, lepiej i efektywniej.
Generatory obrazów AI
Oprócz jakościowych tekstów firmy potrzebują też atrakcyjnych materiałów graficznych. Tutaj również może pomóc sztuczna inteligencja. Generatory grafik działają podobnie jak te tekstowe. Wystarczy wpisać konkretną komendę (hasło, temat, słowa kluczowe). Narzędzie generuje obraz zgodny z wytycznymi. Warto pamiętać, że duży wpływ na stworzoną przez AI treść ma sposób, w jaki podamy wytyczne - precyzja i liczba szczegółów mają tu znaczenie.
Z generatorów obrazów warto korzystać, zwłaszcza gdy szukamy jakiegoś zdjęcia, ale nie możemy go znaleźć w bankach zdjęć lub nie jesteśmy w stanie go zrobić samodzielnie. Narzędzia te są także pomocne w przypadku przygotowywania logo firmy lub reklamy banerowej. Jeśli jednak przedsiębiorcy chcą przedstawić ofertę swojej firmy, powinni posługiwać się własnymi zdjęciami.
Warto mieć na uwadze, że generatory obrazów AI to rozwiązanie, które nie obsłuży wszystkich kwestii związanych z grafikami. Może pomóc w wielu sytuacjach lub być cennym źródłem inspiracji. Nigdy jednak nie zastąpi doświadczonego grafika, który jest kreatywny i ma zmysł estetyczny.
Jak doradcy internetowi korzystają z rewolucji technologicznej?
Coraz więcej specjalistów do spraw marketingu online wykorzystuje potencjał sztucznej inteligencji. Przykładem są doradcy internetowi WeNet, którzy stali się teraz doradcami internetowymi 2.0. To eksperci, którzy doskonale znają się na technologii, co pozwala im działać jeszcze sprawniej, szybciej i efektywniej. Oferują nowoczesne narzędzia, które wspierają na co dzień małych i średnich przedsiębiorców, aby mogli z łatwością odnaleźć się w dynamicznym, cyfrowym świecie i czerpać z niego korzyści.
Firma WeNet jest stale otwarta na nowinki technologiczne, które pomagają w rozwoju firm z sektora MŚP. To dlatego jako lider cyfrowej transformacji wdraża narzędzia oparte na AI zarówno do wykorzystania wewnątrz organizacji, jak i w postaci innowacyjnych produktów, które już wkrótce znajdą się w ofercie firmy.
„WeNet AI to nasz autorski projekt stworzony wspólnie z firmą AI REV w oparciu o model fundamentalny, czyli Chat GPT i model terenowy bazujący na naszym wewnętrznym zbiorze danych. Dzięki temu połączeniu uzyskujemy narzędzie w pełni odpowiadające potrzebom naszym i naszych klientów” - mówi Artur Peterlik, dyrektor operacyjny COO WeNet. „Jesteśmy przekonani, że mądre korzystanie z nowych rozwiązań technologicznych pozwoli nam pracować dla naszych klientów efektywniej. Jednocześnie mamy świadomość, że sztuczna inteligencja nie zastąpi człowieka - jego emocji, kreatywności i intuicji - dodaje Artur Peterlik.
Nowatorskie produkty i rozwiązania wspierające e-marketing pomagają przedsiębiorcom z branży MŚP się rozwijać i lepiej konkurować na rynku. Nic więc dziwnego, że technologia AI staje się coraz bardziej popularna i częściej stosowana przez właścicieli firm. Szybki rozwój elektroniki oraz informatyki sprzyja rozwojowi tej dziedziny nauki.
W przyszłości z pewnością coraz więcej przedsiębiorców będzie korzystać z takich praktycznych rozwiązań. Wszystko po to, aby ułatwić prowadzenie i rozwój biznesu w pełnych wyzwań czasach.
[1] https://influencermarketinghub.com/ai-trends/
[2] https://www.accenture.com/us-en/insights/artificial-intelligence-summary-index
Źródło informacji: WeNet
Pobierz materiał i Publikuj za darmo
bezpośredni link do materiału
POBIERZ ZDJĘCIA I MATERIAŁY GRAFICZNE
Zdjęcia i materiały graficzne do bezpłatnego wykorzystania wyłącznie z treścią niniejszej informacji
Data publikacji | 28.04.2023, 12:19 |
Źródło informacji | WeNet |
Zastrzeżenie | Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media. |
Newsletter
Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.
ZAPISZ SIĘPozostałe z kategorii
-
Meteorolog: my, ludzie, mamy wpływ na klimat, ale dobrze, że nie możemy wpływać na pogodę PAP
W atmosferze Ziemi gromadzi się energia zdolna zatapiać miasta, zrównywać budynki z ziemią, zrzucać na każdy metr kwadratowy hektolitry wody. Choć kontrolowanie pogody może się wydawać kuszące - dobrze, że ludzie tego nie umieją. Taka władza mogłaby być używana nieodpowiednio - powiedział PAP meteorolog dr Dariusz Baranowski.- 23.11.2024, 08:00
- Kategoria: Nauka i technologie
- Źródło: Nauka w Polsce
-
Image
Dr Paulina Legutko-Kobus z SGH: planowanie przestrzenne umożliwia ochronę krajobrazu PAP
Samorządy mają wiele narzędzi do ochrony krajobrazu, pytanie - czy potrafią je wykorzystywać? - zauważa dr Paulina Legutko-Kobus, kierowniczka Zakładu Polityki Regionalnej i Lokalnej Szkoły Głównej Handlowej. „Jako kluczowe narzędzie wymieniane są instrumenty planowania przestrzennego” - mówi ekspertka.- 22.11.2024, 15:22
- Kategoria: Nauka i technologie
- Źródło: PAP MediaRoom
-
Image
Offshore Wind Poland 2024: od słów do czynów - będą nowe obszary pod rozwój następnej fazy offshore PAP
Zimą pierwsze spółki wychodzą z budową na morze, a rząd zapowiada wytyczenie kolejnych obszarów na Bałtyku pod następną fazę rozwoju morskiej energetyki wiatrowej, poza dwiema już realizowanymi. „Powstaje raport o stanie zagospodarowanie obszarów morskich, który da nam podstawy do merytorycznej decyzji o wyznaczeniu nowych obszarów dla rozwoju morskich farm wiatrowych na Bałtyku” - zadeklarował Arkadiusz Marchewka, wiceminister infrastruktury na Konferencji Offshore Wind Poland.- 22.11.2024, 12:56
- Kategoria: Biznes i finanse
- Źródło: PAP MediaRoom