Newsletter

Nauka i technologie

Każdy może posadzić drzewo w ramach programu "Po stronie natury"

23.05.2017, 15:15aktualizacja: 23.05.2017, 15:15

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

Trwa dziewiąta edycja programu "Po stronie natury", w ramach którego Żywiec Zdrój wraz z partnerami sadzi drzewa, aby chronić zasoby wody w Polsce. To wyjątkowa inicjatywa, do której mogą przyłączyć się wszyscy wrażliwi na kwestie ekologii. Wystarczy wziąć udział w akcji konsumenckiej lub odwiedzić jeden z pikników ekologicznych organizowanych w ramach programu.

"Natura nie jest nam dana raz na zawsze, musimy o nią dbać, bo to od nas zależy jaki świat zostawimy naszym dzieciom. To właśnie woda prosto z natury jest optymalna dla zdrowia, a drzewa pozwalają chronić jej zasoby. Dlatego w ramach programu ‘Po stronie natury’, wspólnie z partnerami i konsumentami, sadzimy drzewa. Troska o zdrowie naszych dzieci i przyszłych pokoleń jest dużą motywacją dla nas - dorosłych. W tym roku program prowadzony jest na niespotykaną dotąd skalę, tak aby w działania mógł włączyć się każdy" - mówi Inga Songin, dyrektor marketingu i PR Żywiec Zdrój.

W Polsce mamy trzy razy mniej wody pitnej niż wynosi średnia europejska. Chcąc chronić te cenne zasoby, partnerzy programu „Po stronie natury”: Żywiec Zdrój, Lasy Państwowe, Polskie Towarzystwo Turystyczno-Krajoznawcze i Fundacja Ekologiczna Arka sadzą drzewa. To właśnie one zapewniają odpowiednią wierzchnią warstwę gleby. Dzięki temu woda jest przez nią wchłaniana i dociera do źródeł położonych pod ziemią. Z myślą o ochronie zasobów wodnych dla obecnych i przyszłych pokoleń partnerzy programu sadzą w tym roku kolejny, już 6 milion drzew.

Dzięki wyjątkowej akcji konsumenckiej, do programu może się przyłączyć każdy. Wystarczy wpisać specjalny kod spod etykiety wody Żywiec Zdrój na www.postronienatury.pl i zadedykować drzewo bliskiej osobie. W zamian za to doświadczeni leśnicy z Lasów Państwowych posadzą to drzewo w naszym imieniu. Nasadzenia odbywają się na specjalnie przygotowanym terenie w Nadleśnictwie Ujsoły i Mirosławiec. To, gdzie drzewo zostało posadzone będzie można zobaczyć na mapie dostępnej na stronie internetowej programu.

Program „Po stronie natury” to również cykl pikników ekologicznych, na których można otrzymać sadzonkę drzewa w zamian za 10 plastikowych butelek. Na uczestników cyklu wydarzeń przygotowano liczne atrakcje i zabawy edukacyjne dające możliwość na poszerzenie wiedzy na temat ekologii. Dodatkowo w ramach programu, w aż 100 punktach, zlokalizowanych przed sklepami Biedronki na terenie całego kraju będzie można otrzymać sadzonkę drzewa w zamian za plastikowe butelki.

"Do sadzenia drzew zachęca Martyna Wojciechowska - ambasadorka programu: Jestem po stronie natury nie tylko dla siebie - robię to przede wszystkim dla mojego dziecka. Chcę, aby moja córka była szczęśliwa, mogła cieszyć się pięknem przyrody, żeby miała czystą wodę. Drzewa nie tylko produkują tlen, chronią przed suszami i powodziami, ale mają również wpływ na zasoby wodne. Dzięki drzewom mamy więcej czystej wody - my i nasze dzieci" - mówi Martyna Wojciechowska.

Wszystkie informacje na temat programu znaleźć można na: www.postronienatury.pl

O programie

Po Stronie Natury to ogólnopolski program, którego celem jest działanie na rzecz ochrony zasobów naturalnych z myślą o obecnych i przyszłych pokoleniach oraz kształtowanie postaw i świadomości ekologicznej Polaków. W ramach tegorocznej 9. edycji sadzimy kolejny, już szósty milion drzew. Edukujemy o roli, jaką drzewa odgrywają w przyrodzie, ze szczególnym uwzględnieniem ich wpływu na zapewnienie zasobów wody na przyszłość, bo im więcej drzew, tym więcej czystej wody w naturze. We wspólne akcje angażujemy również konsumentów, bo nawet małe gesty mają wielkie znaczenie, i od wielu lat konsekwentnie prowadzimy realne działania na rzecz natury. Dotychczas posadziliśmy ponad 5 milionów drzew, odnowiliśmy blisko 1000 km szlaków turystycznych, a także dofinansowaliśmy 115 inicjatyw ekologicznych. Organizatorem programu jest Żywiec Zdrój oraz Partnerzy: Lasy Państwowe, Polskie Towarzystwo Turystyczno-Krajoznawcze oraz Fundacja Arka. Działania wspiera ambasadorka - Martyna Wojciechowska.

Partnerzy programu

Żywiec Zdrój

Żywiec Zdrój jest liderem na polskim rynku wody butelkowanej i największym producentem w kategorii napojów bezalkoholowych. Firma została również uznana za najbardziej odpowiedzialną publicznie wśród producentów w Polsce. Żywiec Zdrój to marka z misją - zachęca ludzi do picia zdrowiej i jest po stronie natury. Dlatego od lat prowadzi programy edukacyjne. Najbardziej znane to „Po stronie natury”, którego celem jest działanie na rzecz natury i „Mamo, Tato, wolę wodę”, poprzez który firma wspiera rodziców w kształtowaniu zdrowych nawyków żywieniowych, szczególnie zdrowego nawyku picia wody.

Lasy Państwowe

Lasy Państwowe to największa w Unii Europejskiej organizacja zarządzająca lasami należącymi do Skarbu Państwa. Powstała w 1924 r. i dziś w imieniu skarbu państwa zarządza ponad 3/4 powierzchni lasów w Polsce (ok. 7,5 z 9,3 mln ha). Tuż po zakończeniu II wojny światowej lesistość wynosiła zaledwie 21 proc. Obecnie jest to 29,5 proc. i nadal lasów w Polsce przybywa. Leśnicy dbają też, żeby lasy były różnorodne biologicznie. 85 proc. rezerwatów w Polsce leży na terenie Lasów Państwowych. 40 proc. lasów w naszym zarządzie jest chronionych w ramach europejskiej sieci Natura 2000. Leśnicy dbają również o to, by gospodarka leśna, dostarczająca na rynek drewno, uniwersalny i ekologiczny surowiec, prowadzona była zgodnie z zasadami zrównoważonego rozwoju.

Polskie Towarzystwo Turystyczno-Krajoznawcze

Polskie Towarzystwo Turystyczno-Krajoznawcze jest największym, polskim stowarzyszeniem skupiającym ponad 65000 turystów oraz krajoznawców. Rozwija turystykę kwalifikowaną (głównie pieszą, górską, narciarską, rowerową i żeglarską), promuje krajoznawstwo, szkoli kadry turystyczne, prowadzi ponad 100 obiektów noclegowych o różnym standardzie, służących turystyce aktywnej oraz opiekuje się siecią ponad 60000 km szlaków turystycznych. Wspiera i popularyzuje ochronę przyrody, krajobrazu oraz dziedzictwa kulturowego. Uczestniczy w regionalnych inicjatywach mających na celu rozwój różnych form turystyki.

Fundacja ekologiczna ARKA

Fundacja Ekologiczna ARKA łączy ekologię z działaniami społecznymi. Naszą pasją jest edukacja ekologiczna. Prowadzimy ogólnopolskie, innowacyjne akcje i kampanie. Angażujemy w działania ekologiczne miliony Polaków. ARKA została założona 2005 roku przez Wojciecha Owczarza. Współpracujemy z samorządem lokalnym, biznesem, organizacjami pozarządowymi, szkołami i przedszkolami. Uczymy poprzez zabawy, gry, instalacje przestrzenne, nowoczesne technologie. Najważniejsze programy ARKI: "Kochasz dzieci, nie pal śmieci", "Rower Pomaga", "Listy dla Ziemi", "Kup Deskę", "Mobilne Centrum Edukacji Ekologicznej", "Dzień dobrych uczynków", "Choinki Nadziei", "Dzień Czystego Powietrza".

*Żywiec Zdrój za Nielsen - Panel Handlu Detalicznego, Cała Polska (jako suma rynków: Hipermarkety, Supermarkety, Dyskonty, Sklepy spożywcze - Duże, Średnie, Małe, Sieci Chemiczne, Sklepy Winno-Cukiernicze, Stacje Benzynowe i Kioski); udział wartościowy w 2016 roku w kategorii Wody Butelkowanej z uwzględnieniem tzw. wód smakowych oraz udział wolumenowy w 2016 roku w kategorii Napoje Bezalkoholowe

KONTAKT:

Biuro Prasowe Żywiec Zdrój

Barbara Jastrzębska

tel. +48 519 060 352

e-mail: barbara.jastrzebska@havas.com

-

Monika Piekarska

Żywiec Zdrój S.A.

tel. +48 519 064 147

e-mail: monika.piekarska@danone.com

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
embeduj wideo
Data publikacji 23.05.2017, 15:15
Źródło informacji Żywiec Zdrój
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ

Pozostałe z kategorii