Newsletter

Nauka i technologie

Komitet Regionów: w projekcie porozumienia COP26 nie ma już odniesienia do władz lokalnych i regionalnych

11.11.2021, 10:00aktualizacja: 15.11.2021, 08:56

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

Andries Gryffroy, poseł do Parlamentu Flamandzkiego i członek Europejskiego Komitetu Regionów; Fot. Serwis Samorządowy PAP
Andries Gryffroy, poseł do Parlamentu Flamandzkiego i członek Europejskiego Komitetu Regionów; Fot. Serwis Samorządowy PAP
Z niepokojem zauważamy, że w projekcie porozumienia nie ma już odniesienia do wielopoziomowego działania ani do władz lokalnych i regionalnych – powiedział w czwartek na sesji plenarnej COP26 Andries Gryffroy, poseł do Parlamentu Flamandzkiego i członek Europejskiego Komitetu Regionów. Czwartek jest dniem miast i regionów na COP26.

Samorządowiec wygłosił oświadczenie na sesji plenarnej w imieniu Okręgu Samorządów Lokalnych i Władz Miejskich (LGMA), reprezentującego miasta i regiony świata na szczycie klimatycznym ONZ (COP26) w szkockim Glasgow.

„Doceniamy wysiłki prezydencji i stron w dostarczaniu projektu tekstu (porozumienia  - red.), jako podstawy toczących się negocjacji. Jednak my – samorządy i władze gmin – chcielibyśmy zwrócić uwagę na kilka koniecznych usprawnień, ponieważ z niepokojem zauważamy, że w projekcie deklaracji nie ma już odniesienia do wielopoziomowego działania ani do władz lokalnych i regionalnych” – podkreślił Gryffroy.

Zaapelował przy tym, żeby dodać sformułowanie „wielopoziomowe i wspólne działanie” w ostatnim akapicie preambuły. Po drugie, w punkcie 75., miałoby się znaleźć sformułowanie „wielopoziomowy” przy wzmiance o znaczeniu współpracy międzynarodowej.

„Jesteśmy zaniepokojeni faktem, że w punkcie 76 odniesienie do miast i samorządu terytorialnego zostało całkowicie usunięte – podkreślił samorządowiec. - Złożymy to oświadczenie na piśmie” – zaznaczył.

Okręg Samorządów Lokalnych i Władz Miejskich (LGMA) reprezentuje sieci samorządów lokalnych i regionalnych w procesach prowadzonych w ramach Ramowej Konwencji Narodów Zjednoczonych w sprawie Zmian Klimatu (UNFCCC) od pierwszej konferencji stron (COP). Gospodarzem tegorocznego szczytu klimatycznego, który planowo powinien zakończyć się w piątek, jest Wielka Brytania we współpracy z Włochami.

Z Glasgow Mateusz Kicka (PAP)

kic/

Źródło informacji: Serwis Samorządowy PAP

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
POBIERZ ZDJĘCIA I MATERIAŁY GRAFICZNE
Zdjęcia i materiały graficzne do bezpłatnego wykorzystania wyłącznie z treścią niniejszej informacji
Data publikacji 11.11.2021, 10:00
Źródło informacji Serwis Samorządowy PAP
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Pozostałe z kategorii

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ