Pobierz materiał i Publikuj za darmo
Ekspertka przypomniała, że każdy rok trwania wojny w Ukrainie niweczy trzyletnie wysiłki wszystkich państw unijnych w obszarze polityki klimatycznej. Nie chodzi tylko o tysiące litrów ropy spalanej każdego dnia przez czołgi czy samoloty, ale również o celowe działania rosyjskich wojsk, które doprowadziły już do blisko 300 katastrof ekologicznych, takich jak wycieki z elektrowni czy dewastacja ekosystemu Morza Czarnego.
„Środowisko naturalne to cicha ofiara tego konfliktu. Bez jak najszybszego wyparcia agresora z obszaru Ukrainy osiągnięcie ambitnego celu, jakim jest neutralna klimatycznie Unia w 2050 roku, stoi pod wielkim znakiem zapytania” - podkreśliła Dorota Macieja.
Odpowiadając na tytułowe pytanie debaty: „Czy agresja Rosji wykolei czy przyspieszy politykę klimatyczną UE?”, jej uczestnicy zgodzili się, że z pewnością zmusi ona polityków do ponownego przemyślenia optymalnego tempa zmian, zwłaszcza w kontekście innych kryzysów, jakich w ciągu ostatnich lat doświadczyła globalna gospodarka.
„Dyskutujemy o wojnie, ale na płaszczyźnie ekonomicznej wciąż nie wyszliśmy z pandemii COVID-19. Ceny podstawowych surowców są kilkukrotnie wyższe w stosunku do okresu sprzed jej wybuchu, a największy na świecie port cargo w Szanghaju uruchomiono zaledwie kilka tygodni temu, nie można więc mówić o pełnej odbudowie łańcuchów dostaw” - zaznaczył Paweł Cioch, wiceprezes zarządu ds. korporacyjnych PGE Polska Grupa Energetyczna S.A.
„Dlatego priorytetem wszystkich politycznych decydentów powinna być ochrona domowych budżetów i płynności finansowej wszystkich odbiorców energii” - dodał.
Zdaniem uczestników debaty, w coraz większej liczbie europejskich stolic i instytucji zaczyna być rozumiane polskie stanowisko w kwestii realizowania strategii transformacji energetycznej. Zakłada ono konieczność natychmiastowego uniezależnienia się od importu surowców ze wschodu przy jednoczesnym zapewnieniu stabilności dostaw energii po cenach akceptowalnych zarówno dla konsumentów prywatnych, jak i przedsiębiorców.
„Nowy plan Komisji Europejskiej - RePowerEU to 300 miliardów euro, jakie mają umożliwić Europie odcięcie się od rosyjskich surowców. W dokumencie pojawiają się postulaty, które dotychczas formułowała w zasadzie jedynie Polska, to znaczy przedłużenie wykorzystywania konwencjonalnych źródeł energii, aby do czasu pełnego rozwinięcia infrastruktury zeroemisyjnej zachować suwerenność i bezpieczeństwo energetyczne” - podkreślił Mariusz Samordak, dyrektor zarządzający BOŚ Bank S.A.
Jak wskazywała Dorota Macieja, nikt nie neguje sensu stałego zwiększanie udziału OZE w polskim miksie energetycznym poprzez kontynuowanie rekordowych inwestycji w zieloną energetykę, jakie w ostatnim czasie realizowane są na lądzie i morzu. Sama Grupa PZU zaangażowana jest w szereg dużych projektów wiatrowych onshore, przeznaczając na nie dotychczas blisko 420 mln zł. W ramach wspierania transformacji energetycznej polskiej gospodarki PZU wdrożył też nowatorskie na polskim rynku ubezpieczenia przeznaczone specjalnie dla indywidualnych i korporacyjnych właścicieli urządzeń i instalacji fotowoltaicznych lub wiatrowych.
„Jednak w pierwszej kolejności musimy myśleć o perspektywie najbliższej zimy, a nie dekady, i zapewnić naszym obywatelom ciepło oraz prąd w ich domach czy miejscach pracy. Realizacja wielkich inwestycji w OZE czy elektrownie jądrowe wymaga czasu, którego zwyczajnie nie posiadamy, gdyż z przyczyn historycznych Polska wciąż musi nadganiać kraje zachodniej Europy” - powiedziała przedstawicielka PZU Życie SA.
„Wobec galopujących cen surowców oraz wojny na Ukrainie może warto na jakiś czas zwolnić tempo reform i jeszcze przez jakiś czas korzystać z mniej ekologicznych, lecz pewnych źródeł energii, by móc następnie włączyć >>piąty bieg<< transformacji” - konkludowała Dorota Macieja.
W podwarszawskim Nadarzynie trwa 7. edycja Kongresu 590 pod hasłem „Łączymy wszystkich”, stanowiąca platformę dialogu pomiędzy politykami, naukowcami i przedsiębiorcami z Polski, regionu Trójmorza i całego kontynentu. Honorowy patronat nad wydarzeniem objął Andrzej Duda, prezydent RP.
Źródło informacji: PAP MediaRoom
Pobierz materiał i Publikuj za darmo
bezpośredni link do materiału
embeduj wideo
POBIERZ WIDEO
Wideo do bezpłatnego wykorzystania w całości (bez prawa do edycji lub wykorzystania fragmentów)
POBIERZ ZDJĘCIA I MATERIAŁY GRAFICZNE
Zdjęcia i materiały graficzne do bezpłatnego wykorzystania wyłącznie z treścią niniejszej informacji
Data publikacji | 23.06.2022, 17:27 |
Źródło informacji | PAP MediaRoom |
Zastrzeżenie | Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media. |
Newsletter
Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.
ZAPISZ SIĘPozostałe z kategorii
-
Image
Polska aplikacja MoodMon pomoże w leczeniu depresji i choroby afektywnej dwubiegunowej PAP
- 16.01.2025, 10:00
- Kategoria: Nauka i technologie
- Źródło: PAP MediaRoom
-
Image
Polskie rozwiązania edukacyjne docenione na światowym forum
W polskiej edukacji często sięgamy po inspirację w kierunku USA bądź Skandynawii. Tymczasem rozwiązania tworzone przez rodzime firmy cieszą się na świecie coraz większą estymą, zdobywając kolejne międzynarodowe nagrody. Jury prestiżowego konkursu GESS Education Awards 2024 uznało Interaktywne Plansze Przyrodnicze – serię pomocy stworzonych przez gdańską firmę Learnetic – za najlepsze programy edukacyjne dla klas 4-8.- 15.01.2025, 12:16
- Kategoria: Nauka i technologie
- Źródło: Learnetic SA
-
Image
Lisner rezygnuje z jaj z chowu klatkowego - kolejny krok firmy w kierunku zrównoważonego rozwoju
Firma Lisner ogłosiła wycofanie jaj pochodzących od kur utrzymywanych w klatkach ze wszystkich swoich produktów. Decyzja ta wpisuje się w ogólnoeuropejski trend ograniczania stosowania tego typu jaj i odpowiada na rosnące oczekiwania konsumentów oraz wymogi zrównoważonego rozwoju.- 14.01.2025, 15:37
- Kategoria: Nauka i technologie
- Źródło: Lisner