Pobierz materiał i Publikuj za darmo
12 września w Łodzi wystartowała 3. edycja Kongresu Nowej Mobilności (KNM), największego wydarzenia w branży e-mobility i zrównoważonego transportu w Europie Środkowo-Wschodniej. Hasłem tegorocznego kongresu, podczas którego ma miejsce 81 merytorycznych debat w pięciu ścieżkach tematycznych i 10 premier, jest „E-Mobility in Poland. What’s next?”.
„Liczba tematów podczas kongresu jest wręcz onieśmielająca, ale to dlatego, że nimi wszystkimi trzeba się zająć - nie tylko dyskutować, ale przede wszystkim działać, żeby dać kolejnym pokoleniom możliwość funkcjonowania na tej planecie w zdrowiu i w dobrej formie. Dlatego rozmawiamy z samorządami, z biznesem, żeby móc te dyskusje wypełnić świadomą treścią” - podkreślił Maciej Mazur.
Podczas pierwszego dnia kongresu uczestnicy debat skupili się na wyzwaniach dotyczących unijnej polityki klimatycznej do 2035 r., rozwoju infrastruktury ładującej oraz tworzeniu stref czystego powietrza w centrach miast.
Pavel Šolc, prezes Volkswagen Group Polska, wskazał, że celem polityki klimatycznej UE do roku 2035, zatwierdzonej przez Parlament Europejski w czerwcu br., jest redukcja do zera emisji CO2 w transporcie.
„Będzie coraz trudniej kupić nowe samochody spalinowe w Europie. Przykładowo Grupa Volkswagen planuje zakończyć produkcję modeli spalinowych VW między 2033 a 2035 r., a ostatnie spalinowe Audi zjadą z taśm już w 2033 r.” - zaznaczył.
Pavel Šolc dodał, że Polska to wielki i bardzo ważny rynek dla producentów, jednak biorąc pod uwagę wiek zarejestrowanych samochodów, po polskich drogach jeżdżą najstarsze pojazdy w Europie.
„Statystyczny użytkownik samochodu w Polsce nie kupi elektryka. Czyli będzie więcej spalin w powietrzu - a nikt nie życzy sobie takiego katastrofalnego scenariusza” - powiedział.
W opinii Hanny Zdanowskiej, prezydent miasta Łodzi, polskie społeczeństwo nie jest jeszcze gotowe na zmianę nastawienia do elektromobilności, przede wszystkim ze względu na ograniczoną zasobność portfela, a także ze względu na brak szerokiego dostępu do stacji ładowania.
„Trzeba mieć wizję, wiedzieć, do czego dążymy. Tymczasem samochód jest wciąż symbolem statusu społecznego, nie możemy powiedzieć ludziom: odstawcie samochody, które macie i kupcie pojazdy elektryczne czy napędzane wodorem” - zaznaczyła Hanna Zdanowska.
Prezydent Łodzi jest jednak zdania, że już teraz można zmieniać miejski transport publiczny oraz flotę samochodów specjalistycznych, np. śmieciarek, na pojazdy zeroemisyjne. Wskazała jednak, że z drugiej strony należy mieć świadomość, z jakich źródeł ma pochodzić energia - bo to, czy energia do ładowania pojazdów zeroemisyjnych będzie zielona, czy też będzie pochodzić ze spalania paliw kopalnych, ma kluczowe znaczenie dla środowiska.
Andrzej Ziółkowski, prezes Urzędu Dozoru Technicznego wskazał, że rzeczywistość energetyczna związana z wojną w Ukrainie uświadamia nam, że energii może zabraknąć. W tej sytuacji UDT, którego zadaniem jest zagwarantowanie standardów bezpieczeństwa i dostępu do energii w sektorze e-mobility, może pomóc przy opracowaniu regulacji, które będą służyły wszystkim graczom na rynku.
O konieczności współpracy międzynarodowej oraz między miastami w dzieleniu się technologiami mówił Yakov Livne, ambasador Izraela w Polsce.
„Lokalne samorządy charakteryzują się lepszym zrozumieniem problemów na własnym podwórku, wiedzą, co jest rzeczywiście najbardziej potrzebne” - powiedział.
Daphne Bergsma, ambasador Królestwa Niderlandów w Polsce, dodała, że niesamowity postęp w rozwoju polskich miast, w tym Łodzi, która staje się hubem elektromobilności, nie byłby możliwy bez wsparcia oraz inwestycji z zewnątrz.
„Polska, która ma zarejestrowanych 50 tys. samochodów elektrycznych, znajduje się we wczesnej fazie rozwoju elektromobilności. Dostrzegamy jednak niesamowity potencjał polskiego rynku. Sprowadziliśmy tu przedstawicieli 12 holenderskich firm. Holendrzy chcą inwestować w Polsce, m.in. w produkcję autobusów elektrycznych i baterii” - wyjaśniła.
Przykładem udanej inwestycji jest 18-metrowy, przegubowy autobus elektryczny MAN Lion’s City 18 o rewolucyjnej pojemności baterii, którego produkcja ruszyła w fabryce MAN w Starachowicach.
Pierwszy dzień Kongresu Nowej Mobilności zakończyła gala, podczas której czołowe polskie i zagraniczne firmy otrzymały nagrody „Lider Elektromobilności” oraz nagrody specjalne od Polskiego Związku Leasingu i Wynajmu Pojazdów (PZWLP).
Kongres Nowej Mobilności - wydarzenie, które łączy kupujących i sprzedających w całym łańcuchu wartości zrównoważonego i zeroemisyjnego transportu, odbywa się w dniach 12-14 września 2022 r. w Łodzi.
Źródło informacji: PAP MediaRoom
Pobierz materiał i Publikuj za darmo
bezpośredni link do materiału
POBIERZ ZDJĘCIA I MATERIAŁY GRAFICZNE
Zdjęcia i materiały graficzne do bezpłatnego wykorzystania wyłącznie z treścią niniejszej informacji
Data publikacji | 14.09.2022, 10:26 |
Źródło informacji | PAP MediaRoom |
Zastrzeżenie | Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media. |
Newsletter
Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.
ZAPISZ SIĘPozostałe z kategorii
-
PKP Intercity umożliwia pasażerom realny wpływ na ochronę środowiska. Kompensacja CO2 wprowadzona do systemów sprzedaży
Kompensacja CO2 wprowadzona w systemach sprzedaży PKP Intercity. Funkcjonalność jest dostępna online w aplikacji mobilnej i systemie e-IC 2.0. Dzięki tej opcji, wspólnie z podróżnymi, PKP Intercity jeszcze lepiej zadba o środowisko, a pasażerowie będą mieli swój udział w działaniach ekologicznych przewoźnika.- 08.10.2024, 15:27
- Kategoria: Nauka i technologie
- Źródło: PKP IC
-
Image
Fundusze Europejskie na tworzenie i rozwój centrów wiedzy o dostępności przy uczelniach. Rusza konkurs
Propagowanie wiedzy o dostępności, w tym projektowania uniwersalnego, oraz współpraca z otoczeniem społeczno-gospodarczym mająca na celu wypracowanie innowacyjnych produktów i usług zaspokajających potrzeby o charakterze powszechnym - to główne zadania stawiane przed centrami wiedzy o dostępności. Narodowe Centrum Badań i Rozwoju w ramach środków z programu Fundusze Europejskie dla Rozwoju Społecznego prowadzi nabór w konkursie, którego efektem ma być utworzenie lub poszerzenie działalności istniejących centrów wiedzy o dostępności.- 07.10.2024, 10:26
- Kategoria: Polityka i społeczeństwo
- Źródło: NCBR