Newsletter

Nauka i technologie

Kwaśne relacje na linii plantacje sosny - torfowiska

22.12.2024, 08:30aktualizacja: 22.12.2024, 08:30

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

Kondycja lasów i torfowisk w ich obrębie jest ze sobą silnie powiązana. Badania pokazały, że plantacje sosny prowadzone w Borach Tucholskich od XVIII wieku doprowadziły do osłabienia i zakwaszenia lokalnego torfowiska. A to z kolei osłabia odporność sosen na zmiany klimatu.

Naukowcy z Pracowni Ekologii Zmian Klimatu Wydziału Nauk Geograficznych i Geologicznych UAM, aby zbadać zależności między lasami a torfowiskami zebrali dane z bardzo różnych źródeł: analizowali zapisy z źródeł historycznych, mapy z różnych okresów, wykonywali pomiary lotnicze, analizowali skład rdzeni pobranych z torfowiska, badali wzrost drzew w różnych okresach oraz zależności między temperaturą powietrza i opadami w danym roku a przyrostem słojów drzew.

„Musimy myśleć o ekosystemie jak o systemie naczyń połączonych. Jeśli lasy będą w lepszej kondycji, to i torfowiska będą zdrowsze. A jeśli torfowiska będą się lepiej miały, to i lasom będzie lepiej” - mówi w rozmowie z PAP Mariusz Bąk doktorant z UAM, pierwszy autor artykułu w „Biogeosciences”. 

SOSNY MAJĄ SIĘ CORAZ GORZEJ

Może się wydawać, że sosny to jedyne drzewa, które były w stanie rosnąć na piaszczystych glebach sandrów Borów Tucholskich i że lasy iglaste są tam od tysiącleci. Prawda jest jednak inna: zanim zaczął się tam rządzić człowiek, Bory Tucholskie porośnięte były przez lasy mieszane, w których oprócz sosen rosły również graby, dęby czy leszczyna. Pod koniec XVIII w. Prusy zdecydowały jednak, że rozpoczną tam gospodarkę leśną i wprowadziły plantacje sosny. Przez ostatnie ćwierć millenium drzewa iglaste stanowią tam - za sprawą człowieka - monokulturę. Jest to więc jeden z większych i najdłużej używanych w Polsce lasów gospodarczych. W dodatku drzewa są tam w większości w jednym wieku. 

Więcej na: https://naukawpolsce.pl/aktualnosci/news%2C105819%2Ckwasne-relacje-na-linii-plantacje-sosny-torfowiska.html

Źródło informacji: Nauka w Polsce

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
Data publikacji 22.12.2024, 08:30
Źródło informacji Nauka w Polsce
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Pozostałe z kategorii

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ