Newsletter

Nauka i technologie

MC: Bezpiecznie w sieci w ferie – to warto zapamiętać (komunikat)

18.02.2025, 13:10aktualizacja: 18.02.2025, 13:21

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

- Ministerstwo Cyfryzacji informuje:

Cyberbezpieczne ferie to takie, podczas których można cieszyć się czasem wolnym, a pieniądze i ważne dane nie wpadają w niepowołane ręce. Pośpiech, natłok wrażeń lub nieuwaga podczas korzystania z Internetu mogą oznaczać kłopoty. Dlatego warto zapamiętać kilka zasad, które pozwolą odpoczywać, zachowując bezpieczeństwo w sieci.

Oto wyjazdowy poradnik, który pomoże bezpiecznie korzystać z Internetu podczas ferii zimowych.

Ostrożnie z publicznymi sieciami wi-fi

W dzisiejszych czasach wiele urządzeń jest stale podłączonych do Internetu. Sieć w telefonie to wygoda, jednak podróże mogą wiązać się z naliczaniem dodatkowych opłat za transfer danych. Dlatego wiele osób łączy się z publicznymi sieciami wi-fi, żeby załatwić swoje sprawy na wyjeździe – wrzucić zdjęcia na portal społecznościowy lub sprawdzić, czy prawidłowo wyszły zaplanowane przelewy.

Przed podłączeniem się do darmowego Internetu warto jednak zwrócić uwagę na kilka kwestii:

1. Publiczne wi-fi – sieć z lokalu czy od hakera?

Sieci bezprzewodowe można łatwo znaleźć w wielu publicznych miejscach. Wystarczy otworzyć ich listę w telefonie, będąc np. w kawiarni, żeby przekonać się, że w zasięgu jest kilka, a nieraz kilkanaście źródeł sygnału. Czy wszystkie sieci, które zawierają nazwę lokalu, hotelu lub lotniska są udostępniane przez te miejsca? Okazuje się, że niekoniecznie. Hakerzy mogą wysyłać sygnał sieci nazwanej w sposób podobny do oficjalnego wi-fi, podszywając się pod prawdziwego nadawcę, np. hotel. Podłączenie się do niej może skutkować widocznością danych dla oszustów, a stąd już krok do problemów.

2. Czy wi-fi ma zabezpieczenia?

Co jednak w przypadku oficjalnych sieci udostępnianych w miejscach publicznych? Wszystko zależy od stosowanych przez ich dostawcę zabezpieczeń. Jeśli są słabe, ruch w takiej sieci może być „podsłuchiwany”. Oznacza to ryzyko widoczności przesyłanych danych dla osób postronnych. Dotyczy to nie tylko treści maila lub rozmowy na czacie, ale przede wszystkim haseł, danych logowania i innych kluczowych zabezpieczeń używanych np. w bankowości elektronicznej czy poczcie internetowej. Dlatego dla własnego bezpieczeństwa lepiej traktować publiczne sieci z ograniczonym zaufaniem. Jeśli dostęp do wi-fi nie jest chroniony nawet hasłem, lepiej z łączenia się z nią całkowicie zrezygnować.

3. Czy publiczne urządzenia są bezpieczne?

Publicznie dostępne urządzenia połączone z Internetem należy traktować z wyjątkową ostrożnością. Może to być komputer w hotelowym lobby, bibliotece lub w punkcie informacji turystycznej. Dostęp do niego mają tysiące osób i nie jest łatwo ocenić, czy nie został on czymś zainfekowany. Możliwe jest pozostawienie w nim szpiegującego oprogramowania np. sczytującego znaki używane podczas korzystania z klawiatury. Nie ma też pewności, czy wpisane dane lub przesłane pliki nie pozostaną w pamięci urządzenia. Jest to możliwe nawet, jeśli używa się trybu prywatnego w przeglądarce. W takim wypadku zagrożone są pliki oraz dane logowania, a wraz z nimi dostęp do pieniędzy, poczty lub kont w social mediach. Operacje finansowe czy wizerunek to tylko część spraw, które mogą się wtedy wymknąć spod kontroli.

Jak zwiększyć swoje bezpieczeństwo internetowe?

Do każdego wyjazdu warto dobrze się przygotować. Buty, ubrania, kosmetyki to standard, ale przygotowanie „cyfrowe” jest równie ważne. Dlatego warto:

- Pobrać z sieci potrzebne materiały i publikacje przed wyjazdem – mogą to być np. informacje o podróży, mapy, przewodniki lub wskazówki dotyczące ubezpieczenia wykupionego na czas wypoczynku. Pozwoli to zmniejszyć ilość przesyłanych danych i potrzebę pobierania dużych plików z sieci.

- Zaktualizować oprogramowanie swojego urządzenia i pobrać potrzebne aplikacje. Pozwoli to korzystać z najnowszych zabezpieczeń i poprawek do oprogramowania. W przypadku aplikacji powinny być one zawsze pobierane z oficjalnych sklepów i aktualizowane według zaleceń wydawcy. Warto zrobić to wszystko przed wyjazdem, żeby uniknąć zwiększonego transferu danych podczas podróży.

- Wykonać z wyprzedzeniem przelewy, zaplanować cykliczne płatności w systemie bankowym, upewnić się co do dostępnych środków i limitów na kartach płatniczych. To dobry sposób, aby ograniczyć potrzebę logowania do bankowości elektronicznej i sprawdzania konta podczas wyjazdu.

- Upewnić się co do nazwy sieci wi-fi i hasła wymaganego do podłączenia się do niej, jeśli niezbędne jest skorzystanie z sieci w hotelu, kawiarni czy na lotnisku. Nadal lepiej zachować ostrożność i unikać podawania ważnych danych np. bankowych podczas takich połączeń.

- Unikać korzystania z ogólnodostępnych urządzeń połączonych z Internetem lub robić to tylko w niezobowiązujących celach, jak uzyskanie wskazówek turystycznych, przejrzenie artykułów w sieci czy sprawdzenie informacji pogodowych.

- Wstrzymać się z przesyłaniem dużych plików do czasu powrotu z wyjazdu. Dotyczy to zwłaszcza publikacji zdjęć, filmów i relacji, aktualizacji prowadzonego bloga itp. Znacznie bezpieczniej będzie podzielić się wspomnieniami, mając sprawdzone połączenie z Internetem.

- Po powrocie przejrzeć transakcje na koncie bankowym, pocztę internetową i aktywność konta np. na portalu społecznościowym, żeby wyłapać ewentualne podejrzane logowania, płatności czy inne nietypowe zdarzenia.

Bezpiecznie w sieci – także na wyjeździe

Gdy na portalach społecznościowych, kontach bankowych lub w poczcie internetowej pojawiają się nieprawidłowości, warto zgłosić je do ekspertów od cyberbezpieczeństwa. W usłudze Bezpiecznie w sieci w aplikacji mObywatel można znaleźć wskazówki, jak to zrobić.

Usługa pozwala zgłosić:

- próbę oszustwa, np. fałszywy sklep internetowy lub sfabrykowaną stronę,

- złośliwe domeny, które np. wyłudzają dane osobowe,

- nielegalne treści oraz incydenty, które ciężko przypisać do konkretnej kategorii.

Dodatkowo w usłudze Bezpiecznie w sieci:

- znajduje się instrukcja zgłaszania podejrzanych SMS-ów i e-maili,

- dostępna jest Baza wiedzy, czyli zbiór informacji i porad od ekspertów z CERT Polska,

- można włączyć powiadomienia PUSH, dzięki którym w aplikacji będą pojawiać się automatyczne ostrzeżenia o incydentach w sieci.

Z takim przygotowaniem można śmiało ruszać w drogę i korzystać z uroków ferii zimowych! Przy odrobinie szczęścia może uda się nawet odpocząć od Internetu?

Więcej o usłudze zgłaszania incydentów w sieci przeczytać można na stronie Bezpiecznie w sieci - mObywatel

Więcej porad na temat cyberbezpieczeństwa dostępnych jest na stronach CERT Polska OUCH! | CERT Polska

Dodatkowe porady związane z korzystaniem z sieci wi-fi w czasie wyjazdów znajdują się na stronie Aktualności - Wi-Fi na wakacjach. Czy zawsze jest bezpieczne? - Ogólnopolska Sieć Edukacyjna

UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi odpowiedzialność za jego treść – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe.(PAP)

kom/ kpr/ amac/

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
Data publikacji 18.02.2025, 13:10
Źródło informacji MC
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ