Newsletter

Nauka i technologie

MC: Fałszowanie dokumentów tożsamości to poważne przestępstwo (komunikat)

14.05.2025, 12:14aktualizacja: 14.05.2025, 12:15

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

- Ministerstwo Cyfryzacji informuje:

Handel fałszywymi dokumentami w sieci to przestępstwo, a osoby, które realizują takie działania muszą liczyć się z konsekwencjami. Eksperci cyberbezpieczeństwa NASK i COI stale monitorują sieć i na bieżąco zgłaszają nielegalne oferty odpowiednim organom.

W związku z pojawiającymi się w internecie ofertami sprzedaży fałszywych mDowodów Ministerstwo Cyfryzacji przypomina, że podrabianie lub przerabianie dokumentu w celu użycia go jako autentyczny, a także używanie takiego dokumentu jako autentycznego, podlega karze pozbawienia wolności od 3 miesięcy do 5 lat. (Art. 270 Kodeksu Karnego)

Zespoły bezpieczeństwa Centralnego Ośrodka Informatyki oraz NASK stale monitorują strony internetowe w poszukiwaniu ofert sprzedaży fałszywych mDowodów. Oferty takie są natychmiast przekazywane do odpowiednich organów, w tym:

- CBZC - Centralnego Biura Zwalczania Cyberprzestępczości

- CSIRT GOV - Zespołu Reagowania na Incydenty Bezpieczeństwa Komputerowego w Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego

- CSIRT NASK – Zespołu Reagowania na Incydenty Bezpieczeństwa Komputerowego w Naukowej i Akademickiej Sieci Komputerowej – Państwowym Instytucie Badawczym.

Zgłoszeń prób handlu lub udostępniania fałszywej aplikacji mObywatel mogą dokonywać również obywatele na stronie https://incydent.cert.pl.

UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi odpowiedzialność za jego treść – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe. (PAP)

kom/ azk/ amac/

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
Data publikacji 14.05.2025, 12:14
Źródło informacji MC
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Pozostałe z kategorii

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ