Newsletter

Nauka i technologie

MC: Mniej formalności, więcej ochrony, cyfrowe wsparcie za granicą – ważna ustawa przyjęta (komunikat)

13.05.2025, 17:00aktualizacja: 13.05.2025, 17:01

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

- Ministerstwo Cyfryacji informuje:

Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy, który uprości dostęp do danych z państwowych rejestrów. Przepisy te zwiększą też bezpieczeństwo weryfikacji tożsamości, ograniczą ryzyko wyłudzeń, ułatwią życie obywatelom i firmom oraz umożliwią wprowadzenie nowych usług w aplikacji mObywatel, takich jak rejestracja podróży zagranicznej. Ustawa zdejmie z obywateli obowiązek ręcznego zgłaszania zmiany dowodu osobistego w bankach. Firmy zyskają lepsze narzędzia do weryfikacji tożsamości, a konsulowie będą mogli skuteczniej pomagać Polakom za granicą. Nowe przepisy są częścią pakietu deregulacyjnego.

"Przyjmujemy nowelizację ustawy, która zmieni codzienne doświadczenie obywatelek i obywateli w kontakcie z państwem. Zamiast decyzji administracyjnej – szybka reakcja. Zamiast ręcznego zgłaszania zmian – automatyczna aktualizacja. Zamiast bezradności wobec wyłudzeń – skuteczna weryfikacja. To konkretna odpowiedź na realne potrzeby ludzi i instytucji. Pokazujemy, że państwo cyfrowe może być szybkie, mądre i służyć ludziom tam, gdzie naprawdę tego potrzebują"– mówi wiceminister cyfryzacji Dariusz Standerski. "To realna zmiana, którą każdy zobaczy nie w ustawie, ale przy okienku, w banku i w aplikacji" – dodaje.

Dane dostępne szybciej i bez zbędnych procedur

Zgodnie z obowiązującymi przepisami, każdorazowe udostępnienie danych z rejestrów ministra cyfryzacji wymaga decyzji administracyjnej. Projekt ustawy znosi ten obowiązek w sytuacjach, gdy dane mogą zostać udostępnione. W praktyce oznacza to szybszy dostęp do danych dla uprawnionych podmiotów - bez decyzji administracyjnej i zbędnej biurokracji. Decyzja będzie wydawana tylko w przypadku odmowy lub cofnięcia zgody. Oznacza to realne skrócenie czasu trwania procedur nawet o połowę.

Zmiany obejmują m.in. dane:

- z rejestru PESEL,

- ewidencji ludności,

- Rejestru Dowodów Osobistych,

- Rejestru Dokumentów Paszportowych,

- rejestru danych kontaktowych,

- rejestru zastrzeżeń numerów PESEL oraz

- centralnej ewidencji pojazdów i kierowców.

Bezpieczeństwo danych i ochrona praw obywateli

Zmiana procedur nie oznacza obniżenia poziomu ochrony danych. Każdy przypadek udostępnienia danych będzie nadal poprzedzony sprawdzeniem, czy wniosek spełnia wymogi przewidziane w ustawie. Odmowa dostępu do danych – lub cofnięcie zgody – wciąż będzie mogła być zaskarżona i poddana kontroli sądu administracyjnego.

Większe bezpieczeństwo tożsamości dzięki dostępowi do zdjęć z dowodu osobistego

Projekt ustawy umożliwia firmom sektora prywatnego, takim jak banki, dostęp do zdjęcia twarzy osoby z Rejestru Dowodów Osobistych. Pozwoli to na weryfikację, czy osoba pokazująca dowód jest jego właścicielem. Dziś często dochodzi do wyłudzeń tożsamości poprzez posługiwanie się np. fałszywym dokumentem z prawdziwymi danymi i innym zdjęciem. Porównanie zdjęcia z dokumentu z tym w rejestrze pomoże ograniczyć ten proceder.

Dostęp do zdjęcia będzie możliwy tylko za zgodą ministra cyfryzacji, a fotografia nie będzie mogła być przechowywana przez podmiot weryfikujący. Rozwiązanie to uzupełnia usługę zastrzeżenia numeru PESEL i podnosi poziom ochrony osób.

Bez wizyty w banku tylko po to, żeby zgłosić nowy dowód osobisty

Dzięki zmianom obywatele nie będą musieli informować banku ani SKOK-u o wymianie dowodu osobistego. Informacje o nowym dokumencie, w tym numer, seria i data ważności, zostaną automatycznie przekazane z systemu państwowego do systemów instytucji finansowych.

Nowe przepisy pozwolą obywatelom uniknąć zbędnych wizyt np. w placówce banku. Jednocześnie katalog instytucji uprawnionych do otrzymywania danych został ograniczony do tych, które zapewniają najwyższy poziom bezpieczeństwa, takich jak banki i spółdzielcze kasy oszczędnościowo-kredytowe.

Lepsze wsparcie za granicą i rozwój aplikacji mObywatel

W ustawie znalazły się też przepisy umożliwiające powstanie jednego centralnego rejestru obywateli polskich przebywających za granicą. Nowy rejestr będzie prowadzony przez ministra właściwego do spraw zagranicznych w systemie teleinformatycznym, a dane będzie można przekazać m.in. za pomocą aplikacji mObywatel.

Nowe rozwiązanie zapewni możliwość sprawnego i bezpiecznego zarządzania w sytuacjach kryzysowych, np. gdy konieczna jest szybka ewakuacja z zagrożonego regionu. Konsul będzie miał dostęp do danych obywatela, w tym adresu pobytu i numeru telefonu, co umożliwi skuteczne działanie w sytuacjach wymagających natychmiastowej reakcji.

UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi odpowiedzialność za jego treść – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe. (PAP)

kom/ jj/ amac/

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
Data publikacji 13.05.2025, 17:00
Źródło informacji MC
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ