Pobierz materiał i Publikuj za darmo
- Ministerstwo Cyfryzacji informuje:
Ferie to czas radości i relaksu – w ciągu dwóch tygodni można korzystać z zimowych sportów, odkrywać nowe miejsca i spędzać czas z rodziną. Aplikacja mObywatel to świetny towarzysz również podczas wypoczynku. Pozwoli uzyskać zniżki w punktach usługowych, wylegitymować się w wypożyczalniach sprzętu sportowego lub w podróży. W jaki jeszcze sposób mObywatel może ułatwić życie podczas ferii zimowych? Przykładów jest więcej!
W drogę z mObywatelem
Wiele osób decyduje się na organizację wyjazdów, w tym transportu, na własną rękę. Warto pamiętać, że aplikacja mObywatel jest dużym wsparciem dla kierowców. Począwszy od wylegitymowania się cyfrowym prawem jazdy – mPrawo jazdy, przez możliwość sprawdzenia swoich Punktów karnych czy Mandatów, aż po usługę Moje pojazdy, która daje szybki dostęp do danych posiadanych pojazdów, w tym do informacji o polisie ubezpieczeniowej i dacie przeglądu technicznego. Tak, aby wypoczywając, mieć wszystkie informacje w jednym miejscu.
Podczas wyjazdów, dla rodzin wielodzietnych, pomocna może okazać się też Karta Dużej Rodziny (KDR) dostępna w mObywatelu, jako dokument cyfrowy. Na wielu stacjach paliw pozwoli zaoszczędzić przy tankowaniu, ale też skorzystać ze zniżek na ofertę gastronomiczną czy myjnię. Warto zajrzeć na stronę wybranej sieci paliwowej, żeby sprawdzić wysokość i zakres zniżek, które gwarantuje w niej KDR.
Wypożyczanie sprzętu sportowego z mDowodem
Ferie to czas wypożyczania sprzętu sportowego, pojazdów zimowych i akcesoriów. W ośrodkach wypoczynkowych i wypożyczalniach okazanie dowodu tożsamości jest konieczne, aby otrzymać sprzęt. Jak wiadomo, im mniej w kieszeniach, tym większa wygoda i swoboda ruchu. Dlatego w takich sytuacjach warto użyć mDowodu. Pozwoli to wypożyczyć sprzęt sportowy i zaoszczędzić miejsce w kieszeniach lub plecaku. Wystarczy pokazać dokument na ekranie telefonu – można „wziąć wolne” od noszenia portfela.
Karta Dużej Rodziny i legitymacje – zniżki z mObywatelemDla osób uprawnionych do zniżek wygodnym rozwiązaniem będą legitymacje dostępne w aplikacji mObywatel. Na ekranie telefonu można okazać takie dokumenty, jak legitymacja szkolna, studencka i emeryta-rencisty. Przyda się to zarówno w trakcie podróży czy korzystania ze zniżkowych noclegów, jak i podczas wejścia do muzeów, obiektów sportowych, rekreacyjnych czy parków narodowych. Lista dokumentów cyfrowych dostępnych w mObywatelu znajduje się na stronie Dokumenty - mObywatel.
Wspomniana już Karta Dużej Rodziny to także przepustka do tańszych przejazdów, zakupów i usług dla rodzin z minimum trójką dzieci. Warto mieć ją w telefonie i łatwiej korzystać ze zniżkowej oferty kulturalnej, gastronomicznej czy atrakcji przyrodniczych. Wyszukiwarka obiektów współpracujących z KDR umożliwia wygodne sprawdzenie wysokości oferowanej w nich zniżki na terenie całego kraju. Dostępna jest na stronie Wyszukiwanie partnerów Karty Dużej Rodziny - Emp@tia.
Bezpieczeństwo przede wszystkim
Podczas ferii szczególną uwagę warto zwracać na bezpieczeństwo. Czujność potrzebna jest nie tylko na stoku, szlaku górskim czy podczas zwiedzania – trzeba też cały czas pamiętać o bezpieczeństwie w sieci.
Podczas wyjazdów lepiej więc unikać łączenia się z publicznymi sieciami Wi-Fi. Nie zawsze oferują one wystarczający poziom zabezpieczeń, żeby móc np. bez obaw zalogować się do banku. Warto też zwrócić uwagę na pilne prośby o przelew od przyjaciół, rodziny czy od dzieci przebywających na wyjazdach. Oszuści podszywają się pod osoby z bliskiego otoczenia, aby wyłudzić pieniądze, kody weryfikujące płatności lub dostęp do ważnych informacji.
Oprócz sprawdzania autentyczności takich komunikatów, warto zgłaszać próby oszustw za pośrednictwem usługi Bezpiecznie w sieci w aplikacji mObywatel. Znajdują się w niej zarówno formularze do zgłaszania konkretnych typów przestępstw internetowych, jak i wskazówki, jak przekazać fałszywy SMS lub e-mail do ekspertów od cyberbezpieczeństwa. Informacje o usłudze znajdują się na stronie Bezpiecznie w sieci - mObywatel.
Zastrzeżony PESEL – spokojna głowa
Kiedy jedni odpoczywają, inni nie próżnują. Zwłaszcza okres urlopowy może kusić oszustów, aby wykorzystać skradzione dane osobowe do zaciągnięcia kredytu lub zrobienia zakupów na raty.
A wystarczy zastrzec PESEL, żeby spokojnie korzystać z uroków zimowego szaleństwa. Nawet jeśli nastąpi próba zaciągnięcia zobowiązania, właściciel numeru PESEL nie zostanie obarczony obowiązkiem spłaty takiego długu.
Co ważne, w aplikacji mObywatel można nie tylko łatwo i szybko zastrzec PESEL, ale też cofnąć jego zastrzeżenie. W większości przypadków dzieje się to w ciągu 30 minut. Nieco dłuższego czasu potrzeba przed wypłatą większej sumy z banku. Dokładne limity kwot i warunki korzystania z usługi opisane są na stronie Zastrzeż PESEL - mObywatel.
Jakość powietrza to jakość wypoczynku
Zadowolenie z wypoczynku jest często zależne od pogody. Usługa Jakość powietrza w mObywatelu pokazuje aktualne informacje o stanie powietrza i pogodzie w wielu miejscach Polski. Ich źródłem są punkty pomiarowe Edukacyjnej Sieci Antysmogowej.
Usługa daje dostęp do wielu różnych danych, w tym do informacji o wilgotności powietrza, ciśnieniu atmosferycznym, temperaturze oraz pyle zawieszonym PM10 i PM2.5. Dzięki wyszukiwarce możliwe jest sprawdzenie konkretnego punktu pomiarowego w Polsce. Na widocznej w aplikacji mapie punkty kolorowane są zgodnie z aktualną jakością powietrza, co pozwala błyskawicznie ją ocenić. Więcej informacji na temat usługi można znaleźć na stronie Jakość powietrza - mObywatel.
Na zimowe ferie nie zapomnij o mObywatelu!
UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi odpowiedzialność za jego treść – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe. (PAP)
kom/ bk/ amac/
Pobierz materiał i Publikuj za darmo
bezpośredni link do materiału
Data publikacji | 21.01.2025, 10:30 |
Źródło informacji | MC |
Zastrzeżenie | Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media. |