Newsletter
 

Nauka i technologie

MC: Nowa strategia cyberbezpieczeństwa. Polska wzmacnia ochronę przed cyberatakami (komunikat)

10.03.2026, 14:56aktualizacja: 10.03.2026, 16:34

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

- Ministerstwo Cyfryzacji informuje:

Nowa strategia cyberbezpieczeństwa. Polska wzmacnia ochronę przed cyberatakami

Rada Ministrów przyjęła we wtorek 10 marca 2026 r. Strategię Cyberbezpieczeństwa Rzeczypospolitej Polskiej. Dokument wyznacza kierunki rozwoju bezpieczeństwa cyfrowego państwa i wzmocni Krajowy System Cyberbezpieczeństwa (KSC). Jego realizacja ma zwiększyć odporność Polski na cyberzagrożenia oraz poprawić bezpieczeństwo obywateli, przedsiębiorstw i instytucji publicznych.

– W dobie rosnącej agresji w cyberprzestrzeni musimy działać zdecydowanie, bo bezpieczeństwo w internecie to nasza wspólna sprawa i polska racja stanu. Przyjęta dzisiaj Strategia to nasz kluczowy dokument wyznaczający kierunki działań do 2029 roku. Budujemy odporne cyfrowo państwo – rozwijamy krajowe technologie, wzmacniamy współpracę instytucji odpowiedzialnych za cyberbezpieczeństwo i skuteczniej zwalczamy cyberprzestępczość – powiedział wicepremier, minister cyfryzacji Krzysztof Gawkowski.

Strategia została opracowana przez Ministerstwo Cyfryzacji we współpracy z pozostałymi ministerstwami oraz instytucjami kluczowymi dla bezpieczeństwa państwa, zgodnie z ustawą o krajowym systemie cyberbezpieczeństwa. Określa cele strategiczne oraz środki służące podnoszeniu i utrzymywaniu poziomu cyberbezpieczeństwa. Szczegółowy plan działań stanowiący załącznik do dokumentu zapewni realizację jej założeń na poziomie operacyjnym.

– Przyjęcie Strategii Cyberbezpieczeństwa to ważny krok w budowie bezpiecznej i odpornej cyfrowo Polski. W świecie rosnących zagrożeń w cyberprzestrzeni potrzebujemy jasnego planu działań, który wzmocni ochronę państwa, gospodarki i danych obywateli – podkreślił wiceminister cyfryzacji Paweł Olszewski.

Odpowiedź na rosnące zagrożenia w cyberprzestrzeni

Środowisko bezpieczeństwa w cyberprzestrzeni dynamicznie się zmienia. Rosną zarówno liczba, jak i skala zagrożeń – od działań haktywistów, przez cyberprzestępczość nastawioną na zysk, po operacje prowadzone przez podmioty powiązane z innymi państwami.

Zagrożenia te mają wpływ na codzienne funkcjonowanie obywateli, przedsiębiorstw i instytucji publicznych oraz na bezpieczeństwo i prywatność użytkowników internetu – w tym dzieci, młodzieży i seniorów.

Strategia będzie głównym kierunkowskazem dalszego rozwoju KSC. Stanowi także kolejny ważny krok w budowie silnego systemu ochrony w cyberprzestrzeni po przyjęciu nowelizacji ustawy o krajowym systemie cyberbezpieczeństwa wdrażającej dyrektywę NIS2: https://www.gov.pl/web/cyfryzacja/bezpieczniejsze-sieci-i-stabilne-uslugi--nowelizacja-ustawy-o-krajowym-systemie-cyberbezpieczenstwa-coraz-blizej.

Kluczowe obszary działań

Strategia określa najważniejsze kierunki działań państwa w obszarze cyberbezpieczeństwa. Obejmują one m.in.:

- rozwój i wzmocnienie Krajowego Systemu Cyberbezpieczeństwa;

- zwiększenie zdolności do reagowania na incydenty oraz przeciwdziałania cyberprzestępczości;

- wzmacnianie odporności systemów informacyjnych w sektorze publicznym i prywatnym;

- rozwój współpracy między sektorem publicznym i prywatnym;

- działania edukacyjne, informacyjne i szkoleniowe w zakresie cyberbezpieczeństwa;

- rozwój badań, innowacji i technologii w tym obszarze;

- pogłębianie współpracy międzynarodowej.

Rozwój systemu cyberbezpieczeństwa

Dokument powstał w oparciu o doświadczenia z funkcjonowania Krajowego Systemu Cyberbezpieczeństwa. Uwzględnia także zmiany w środowisku bezpieczeństwa, postęp technologiczny oraz rosnącą skalę cyfryzacji życia społecznego i gospodarczego.

Realizacja Strategii ma zwiększyć cyberodporność państwa, poprawić bezpieczeństwo obywateli oraz wzmocnić zdolność do skutecznego zwalczania cyberprzestępczości. Dokument przewiduje szereg inicjatyw – zarówno już realizowanych, jak i planowanych.

Wybrane inicjatywy

Wśród działań przewidzianych w Strategii znajdują się m.in.:

- ewolucyjne powołanie centralnej instytucji koordynującej cyberbezpieczeństwo na poziomie krajowym na bazie Połączonego Centrum Operacyjnego Cyberbezpieczeństwa (PCOC);

- utworzenie lub rozwój sektorowych zespołów reagowania na incydenty bezpieczeństwa komputerowego (CSIRT-ów sektorowych);

- rozwój systemu S46 (systemu teleinformatycznego, który wspiera zgłaszanie i obsługę incydentów, wymianę informacji i współpracę pomiędzy uczestnikami krajowego systemu cyberbezpieczeństwa);

- dalsze działania wspierające cyberbezpieczeństwo w samorządach;

- utworzenie Centrum Cyberbezpieczeństwa NASK;

- działania wzmacniające zdolność państwa do zwalczania cyberprzestępczości;

- rozwój systemów bezpiecznej łączności;

- plan migracji do kryptografii postkwantowej oraz rozwój krajowej kryptografii i technologii kwantowych;

- rozwój rozwiązań chmurowych na potrzeby cyberbezpieczeństwa;

- działania zwiększające bezpieczeństwo łańcucha dostaw oraz rozwój rodzimych technologii i suwerenności technologicznej;

- wprowadzenie wymogów cyberbezpieczeństwa przy zakupach w ramach zamówień publicznych oraz instrumentów szybkiego pozyskiwania rozwiązań w tym obszarze;

- rozwój i rozszerzenie centralnej ochrony przed atakami typu DDoS dla instytucji publicznych, w tym dla Sił Zbrojnych RP;

- rozwój działalności szkoleniowej i edukacyjnej w zakresie cyberbezpieczeństwa dla różnych grup społecznych;

- rozszerzanie współpracy międzynarodowej, w szczególności w ramach Unii Europejskiej i NATO, a także w formatach dwu- i wielostronnych.

UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi odpowiedzialność za jego treść – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe. (PAP)

kom/ mbed/ ktl/

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
Data publikacji 10.03.2026, 14:56
Źródło informacji MC
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Pozostałe z kategorii

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ