Newsletter

Nauka i technologie

MC: Projekt Ustawy o systemach sztucznej inteligencji ze zmianami po konsultacjach społecznych (komunikat)

11.02.2025, 10:18aktualizacja: 11.02.2025, 10:19

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

- Ministerstwo Cyfryzacji informuje:

Ministerstwo Cyfryzacji opublikowało nową wersję projektu Ustawy o systemach sztucznej inteligencji. Wprowadzone zmiany skupiają się głównie na uzupełnieniu składu organu nadzorującego rynek, modyfikacji zasad nadzoru oraz wprowadzeniu rozwiązań wspierających innowacje i testowanie nowych technologii. Projekt wraz z propozycjami zmian trafia teraz do ponownych uzgodnień międzyresortowych, opiniowania i konsultacji publicznych.

W nowej wersji projektu Ustawy o systemach sztucznej inteligencji wzięto pod uwagę przeszło dwa tysiące uwag, opinii i propozycji zgłoszonych podczas pierwszej tury konsultacji społecznych. Przy wprowadzaniu zmian przeanalizowano głosy płynące ze strony organizacji pozarządowych oraz ekspertek i ekspertów sektora innowacji, badań, nauki i kultury oraz ministerstw, urzędów, instytucji publicznych i samorządowych.

Najważniejsze zmiany wprowadzone w projekcie ustawy dotyczą elastycznych i nieinwazyjnych zasad skutecznego nadzoru nad bezpieczeństwem produktów i usług, a także rozwiązań wspierających innowacje i testowanie nowych technologii w ramach tzw. piaskownicy regulacyjnej oraz struktury Komisji Rozwoju i Bezpieczeństwa Sztucznej Inteligencji.

"Jako jedni z pierwszych w UE proponujemy, na półtora roku przed obowiązkiem unijnym, uporządkowanie obszaru piaskownic regulacyjnych sztucznej inteligencji. Naszym celem jest zaprojektowania wsparcia inicjatyw innowacyjnych wspólnie z ekosystemem AI w Polsce. Proponujemy, żeby uczestnictwo mikro, małych i średnich przedsiębiorstw było nieodpłatne" – powiedział wiceminister cyfryzacji Dariusz Standerski.

„Piaskownica regulacyjna” oraz wsparcie innowacyjności

Nowością w ustawie jest rozdział ósmy poświęcony wsparciu innowacji. Przewodniczący Komisji Rozwoju i Bezpieczeństwa Sztucznej Inteligencji zyska możliwość powołania tzw. piaskownicy regulacyjnej, czyli przestrzeni do testowania nowych technologii. Zakres i profil jej udostępniania ma pozostać otwarty dla innowatorów.

Na podstawie przepisów zawartych w rozdziale dodanym do ustawy minister właściwy do spraw informatyzacji będzie mógł udzielać wsparcia finansowego przeznaczonego na badania naukowe lub prace rozwojowe. Finansowanie lub współfinansowanie programów i projektów w tym zakresie będzie pochodzić ze środków budżetu państwa, jak również z budżetu Unii Europejskiej.

Nowe zasady kontroli oraz większe bezpieczeństwo działania systemów AI

Projekt ustawy określa również nowe zasady, które znacząco ograniczyły uprawnienia kontrolujących specjalistów z Komisji Rozwoju i Bezpieczeństwa Sztucznej Inteligencji wobec kontrolowanych przedsiębiorców i instytucji. Nadzór ma być domyślnie sprawowany w sposób zdalny.

Wprowadzono także mechanizm układu w sprawie nadzwyczajnego złagodzenia sankcji. Jest to rozwiązanie, które ułatwi stronie, wobec której toczy się postępowanie, jak najszybsze zakończenie stanu naruszenia przepisów i wdrożenie środków naprawczych, a także ubiegania się o złagodzenie sankcji.

W projekcie doprecyzowano także instytucję opinii indywidualnej (w miejsce „interpretacji”) oraz uszczegółowiono sposób i skutki prawne jej udzielenia. Dodatkowo strony składające skargę na działanie modeli i systemów AI mają być informowane o dalszym przebiegu oraz kolejnych etapach sprawy, aż do jej zakończenia.

Przedstawiciele instytucji odpowiedzialnych za prawo i zdrowie w składzie organu nadzorującego rynek

Jedną ze zmian w projekcie jest nowy skład Komisji Rozwoju i Bezpieczeństwa Sztucznej Inteligencji, która będzie pełnić rolę organu nadzoru rynku w zakresie systemów sztucznej inteligencji. Dodatkowo komisja ma wspierać oraz monitorować rozwój, innowacje i konkurencyjność w obszarze badań i stosowania systemów sztucznej inteligencji.

Po uwzględnieniu propozycji zgłoszonych w ramach konsultacji społecznych Ministerstwo Cyfryzacji rozszerzyło skład komisji o przedstawicieli wyspecjalizowanych instytucji publicznych odpowiadających za takie sfery jak prawo czy medycyna, które są istotne dla stosowania AI. W ten sposób zapewniony jest kompleksowy nadzór nad obszarami, na które oddziałuje sztuczna inteligencja.

Jednocześnie wzmocniono niezależność organu przez ograniczenie przedstawicieli ministerstw w jego stałym składzie. W aktualnym projekcie członkami Komisji Rozwoju i Bezpieczeństwa Sztucznej Inteligencji mają być: przedstawiciel Prezesa Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów, Komisji Nadzoru Finansowego, Rzecznika Praw Dziecka, Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji, Prezesa Urzędu Komunikacji Elektronicznej, Państwowej Inspekcji Pracy, Prezesa Urzędu Rejestracji Produktów Leczniczych, Wyrobów Medycznych i Produktów Biobójczych.

Dodatkowo zmiana sposobu wyboru Przewodniczącego Komisji ma zagwarantować większą niezależność organu. Przewodniczący będzie powoływany przez Sejm za zgodą Senatu na 5-letnią kadencję.

Zaprezentowany projekt został skierowany do ponownych uzgodnień międzyresortowych, opiniowania i konsultacji publicznych.

Wszystkie strony zainteresowane udziałem w konsultacjach społecznych oraz przekazaniem swoich opinii i pomysłów mają na to 14 dni od momentu publikacji nowego projektu ustawy na stronie Rządowego Centrum Legislacji. Uwagi, które mają pomóc w ulepszaniu funkcjonowania i rozwoju sektora sztucznej inteligencji w Polsce, można nadsyłać na adres: sekretariat.dp@cyfra.gov.pl.

Biuro Komunikacji

Ministerstwo Cyfryzacji

UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi odpowiedzialność za jego treść – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe. (PAP)

kom/ jj/ amac/

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
Data publikacji 11.02.2025, 10:18
Źródło informacji MC
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ