Pobierz materiał i Publikuj za darmo
- Ministerstwo cyfryzacji informuje:
Prezes UKE będzie reprezentować Polskę w kontaktach z Komisją Europejską i unijnymi organami ds. usług cyfrowych, jako koordynator usług cyfrowych w ramach unijnego Digital Services Act. To ważne rozwiązanie, które zapewnia Polsce udział w kształtowaniu wspólnego rynku cyfrowego UE do czasu przyjęcia przez Parlament ustawy o świadczeniu usług drogą elektroniczną. Dzisiejsza uchwała Rady Ministrów pozwoli na szybkie wypełnienie zobowiązań Komisji Europejskiej i zapewni polskiemu przedstawicielowi udział w pracach dotyczących unijnego rynku usług cyfrowych.
"Uchwała Rady Ministrów w sprawie wyznaczenia Koordynatora to pierwszy krok zapowiedziany podczas wysłuchania publicznego. To warunek obecności przy stole, przy którym zapadają decyzje ważne dla użytkowników platform cyfrowych. Kolejny krok to nowe brzmienie projektu ustawy zgodnie z ustaleniami potwierdzonymi podczas wysłuchania obywatelskiego" - mówi wiceminister cyfryzacji Dariusz Standerski.
Koordynator ds. usług cyfrowych – obowiązek i odpowiedzialność
Rada Ministrów przyjęła uchwałę, która tymczasowo powierza funkcję Koordynatora do spraw usług cyfrowych Prezesowi Urzędu Komunikacji Elektronicznej. To odpowiedź na wymóg wynikający z unijnego Aktu o usługach cyfrowych (Digital Services Act), zgodnie z którym każde państwo członkowskie musi wyznaczyć organ odpowiedzialny za koordynację współpracy z instytucjami unijnymi.
Rolą Koordynatora będzie zapewnienie skutecznej wymiany informacji z Komisją Europejską, Europejską Radą ds. Usług Cyfrowych oraz odpowiednikami z innych państw. Polska dołącza tym samym do grona państw, które aktywnie współpracują w ramach wspólnej polityki cyfrowej UE.
Rozwiązanie to ma charakter tymczasowy, ponieważ docelowo funkcję Koordynatora określi projekt ustawy, nad którym trwają obecnie prace legislacyjne.
Konkretna odpowiedź na europejski postulat
Uchwała Rady Ministrów to szybka reakcja na sygnały ze strony Komisji Europejskiej i organizacji społecznych. Podkreślano potrzebę pilnego wyznaczenia polskiego koordynatora, który będzie uczestniczył w pracach unijnych zespołów już działających na rzecz bezpiecznego, transparentnego i odpowiedzialnego internetu.
Dzięki uchwale Polska może już teraz aktywnie uczestniczyć w procesach, które bezpośrednio wpływają na kształt europejskiego rynku usług cyfrowych.
Zakres działania – jasny i ograniczony
Powierzenie funkcji Koordynatora odbywa się wyłącznie w ramach przepisów techniczno-organizacyjnych unijnego rozporządzenia.
Prezes UKE jako Koordynator będzie realizować zadania w zakresie m.in.:
- odbierania informacji o decyzjach Komisji Europejskiej dotyczących największych platform i wyszukiwarek (art. 33 ust. 6),
- współpracy przy tworzeniu wytycznych dotyczących zarządzania ryzykiem systemowym (art. 35 ust. 3),
- udziału w systemie wymiany informacji między koordynatorami a Komisją (art. 57 ust. 1),
- uczestnictwa w pracach Europejskiej Rady ds. Usług Cyfrowych (art. 62 ust. 1),
- wspierania Komisji w zakresie oceny ryzyk i problemów w stosowaniu Aktu o usługach cyfrowych (art. 64),
- bycia informowanym o działaniach bardzo dużych platform i wyszukiwarek w zakresie przestrzegania unijnych regulacji (art. 75 ust. 3).
Ministerstwo Cyfryzacji pozostaje zaangażowane w rozwój cyfrowych usług publicznych i ochronę praw użytkowników internetu. Wdrożenie Aktu o usługach cyfrowych to lepszy internet – bezpieczniejszy, przejrzystszy i bardziej odpowiedzialny.
UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi odpowiedzialność za jego treść – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe. (PAP)
kom/ kk/ mhr/
Pobierz materiał i Publikuj za darmo
bezpośredni link do materiału
Data publikacji | 13.05.2025, 17:07 |
Źródło informacji | MC |
Zastrzeżenie | Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media. |